HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

JIHOČEŠI ZAZÁŘILI VE ŽĎÁŘE - IX. Národní krojový ples FoS ČR se vydařil

Tisková zpráva
4. února 2006 se v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou uskutečnil IX. Národní krojový ples Folklorního sdružení České republiky. Pořadateli plesu byli Folklorní sdružení České republiky, Město Žďár nad Sázavou, Jihočeský kraj, kraj Vysočina, Horácké folklorní sdružení, Jihočeské folklorní sdružení a Dům kultury Žďár nad Sázavou. Záštitu nad ním převzali Miroslava Němcová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Miloš Vystrčil, hejtman kraje Vysočina a Václav Kasík, generální ředitel Českého rozhlasu.
Národní krojový ples
Návštěvníci plesu většinou neočekávali, že by mohl letošní program dosáhnout úrovně loňského výrazného nasazení souborů z Valašska. Folklorní soubory z Jižních Čech však nezůstaly svým předchůdcům nic dlužny. Pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje pana Jana Zahradníka a v režii Miroslava Ekarta připravilo 13 jihočeských souborů z Blat, Doudlebska, Kozácka a Prácheňska představení, na které budou účastníci dlouho vzpomínat. Podařilo se jim ve šťastném spojení s videoprojekcemi přiblížit atmosféru jihočeské návsi, výlovu rybníka i Mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích. Mezi účinkujícími nechyběly přední jihočeské folklorní soubory Bechyňská duha, Blaťácký soubor Ševětín, Doudleban Doudleby, Furiant a Malý Furiant České Budějovice, Javor Lomnice nad Lužnicí, Kovářovan Kovářov, Písečan Písek, Prácheňský soubor písní a tanců Strakonice, Radost Kamenný Újezd, Soumrak Borovnice a Úsvit České Budějovice. Zazněly také jihočeské písně v podání dechové hudby Budvarka. Hosté plesu ochutnali také Budějovický Budvar, jihočeské zelňáky a třeboňského kapra.
Národní krojový ples
Národní krojový ples
Národní krojový ples
Velmi zdařilé bylo rovněž vystoupení souborů z Horácka, které bude připravovat program v příštím roce a cimbálové muziky Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna. Organizaci plesu výrazně pomohly soubory Studánka ze Žďáru nad Sázavou, Lita z Liptálu a Beskyd ze Zubří. Obohacením plesu byla tombola, soutěž o nejsympatičtější krojovaný pár plesu, ukázky práce lidových řemeslníků, výstava obrazů Růženy Krčmařové a Zdeny Kristové (potrvá do 11.2.) a křest CD Slávky Bulánové.
Národní krojový ples
Národní krojový ples
Zahraniční hosté plesu, představitelé mezinárodních organizací lidového umění, se o plese stejně jako řada dalších vyjádřili velmi pochvalně. Podle jejich názoru je Národní krojový ples FoS ČR svým programem a rozsahem celosvětovým unikátem. Snad se mu přibližuje jedna obdobná akce v Norsku, rozsahem je však žďárský ples největší. Poděkování za vysokou úroveň této akce patří zejména řediteli plesu Ladislavu Michálkovi a vedoucímu programu Miroslavu Ekartovi.
Národní krojový ples
Tradiční součástí plesu bylo zahájení mediální kampaně k významným lidovým slavnostem, mezinárodním folklorním festivalům a dalším prezentacím folkloru České republiky. K nim bude v roce 2006 patřit vystoupení folklorních souborů na druhém ročníku celoevropského setkání turistů EURORANDO 2006, které pořádá z pověření Evropské asociace turistických klubů (EWV, ERA, FERP) Klub českých turistů rovněž v Jihočeském kraji. Pro několik tisíc zahraničních i českých turistů je připraven celotýdenní bohatý turistický program. V rámci tohoto programu mohou poznat nejkrásnější přírodní partie jižních Čech stejně jako nejznámější jihočeské historické a kulturní památky. Ve dvou hlavních dnech, tj. v pátek 8.9. a v sobotu 9.9. se na programu této akce budou významně podílet folklorní soubory ze všech krajů České republiky, sdružené ve FoS ČR. Bude to jednak na koncertech, které proběhnou v pátek 8.9., jednak účastí v pestrém průvodu turistů z 26 evropských států historickým středem Českých Budějovic a nakonec v pestrém odpoledni "České Budějovice tančí a zpívají", což se oboje uskuteční v sobotu dne 9.9.
Hlavním partnerem plesu byla Pojišťovna Allianz.
Mediálními partnery plesu byli Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura, DNES - regionální pobočka, Haló noviny, Noviny žďárské radnice, Parola s.r.o. Jihlava, Televize Vysočina, Český rozhlas - region Jihlava, Hospodářské noviny a Moderní venkov.
Dalšími partnery plesu byli MASSIVE SVÍTIDLA, s.r.o., CAC Leasing, Budwieser Budvar, OSA - Ochranný svaz autorský, Gordion, Hydroprojekt CZ, Dr. Radslav Kinský, ČSAD STTRANS, PKS Holding, a.s., COLAS, a.s., SEZ-CZ, s.r.o., VHS, s.r.o., Sklo Bohemia, a.s., Světlá nad Sázavou, Caesar Crystal Bohemiae, Národní ústav lidové kultury Strážnice, TG Tisk Lanškroun, E-on, a.s., Zemědělské služby Dynín, a.s., ŽĎAS, a.s. a další.
Také letošní ples, stejně jako předešlé ročníky, měl vysokou společenskou úroveň. Z významných hostů se plesu zúčastnili:
- patroni plesu Miroslava Němcová, Miloš Vystrčil a Václav Kasík
- představitelé PS Parlamentu ČR Anna Čurdová, místopředsedkyně školského a kulturního výboru Poslanecké sněmovny, Adolf Jílek a Jaromír Talíř, předsedové klubů Senátu a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
- delegace představitelů Jihočeského kraje v čele s hejtmanem Janem Zahradníkem a radním pro kulturu Františkem Štanglem
- představitelé ministerstev Vlády ČR Libor Ambrozek (MŽP ČR), František Bublan (ministr vnitra ČR), Yvona Legierská (náměstkyně MPSV ČR), Petr Pospíchal (náměstek MDS ČR) a generál Miroslav Štěpán (náměstek MV)
- Miroslav Tacl, předseda představenstva Allianz pojišťovny, a.s
- Petr Dokládal, ředitel MASSIVE SVÍTIDLA s.r.o.
- Miroslav Hovořák, ředitel Lesů a statků Tomáše Bati
- Mirek Topolánek, předseda ODS
- Radim Uzel, předseda Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu
- Jan Havelka, předseda Klubu českých turistů
- Jiří Laurenc, president Asociace Sport pro všechny
- Slávek Hrzal, ředitel Dětské tiskové agentury
- starostové měst a obcí Jihočeského kraje a měst a obcí, pořádajících folklorní slavnosti a festivaly.
Přítomní zahraniční hosté:
- Ivan Nejeschleba, generální konsul Slovenské republiky v Brně
- představitelé velvyslanectví Čínské republiky
- Asres Kassahun, představitel velvyslanectví Etiopie
- Lillo Alessandro, president mezinárodní organizace lidového umění IGF, Itálie
- Etienne Vankeirsbilck, vicepresident mezinárodní organizace lidového umění IOV, Belgie
- Hans J. Holz, generální sekretář mezinárodní organizace lidového umění IOV, Rakousko
- Herbert Ullman, president Celorakouského krojového svazu
- Josef Mord, vicepresident Dolnorakouského krojového svazu
- Vladan Tesanovič, president národní sekce IOV Srbska
- Marina Spiridonová, představitelka ministerstva kultury Ruska
- Miroslav Jasiński, ředitel Polského institutu v Praze
- delegace z Bulharska, Polska, Rumunska, Ruska, Slovenska a Srbska.

Zpracoval: Jiří Pokorný
tel./fax: 234621256, 604 674 841, E-mail: jpokorny@adam.cz

Fotografie z 9. NKP následují
Další fotografie budou doručeny.
Národní krojový ples
Na žďárské radnici (foto: DTA)

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 07.02.2006 v 19:24 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA