HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Svátek oskoruší jubilejní

Svátek oskoruší bude oslavovat Strom Slovácka
Vítáme vás v kraji živého folklóru, dobrého vína, jídla a krásné přírody. Strážnicko se vyznačuje typickým dolňáckým folklórem bohatých krojů a lidových písní, je vinařskou oblastí kvalitních vín, pocházejících z úpatí Bílých Karpat a je krajem luk a hlubokých lesů chráněným UNESCO.
pozvánka
V KD Tvarožná Lhota u Strážnice dne 11. března 2005 bude celý večer věnován oskoruším, vzácnému stromu Slovácka.
Jubilejní V. ročník akce proběhne přímo v oblasti největšího rozšíření na jihu CHKO Bílé Karpaty v obci Tvarožná Lhota vzdálené 4km od Strážnice. Akce má v programu od 15.00 hodin představení fenoménu oskoruší jako vzácného a typického stromu Slovácka. Přednášky a postery budou věnovány rozšíření, pěstování a využití oskoruší i dalších vzácných dřevin. Na akci bude prezentován Oskorušový spolek sdružující milovníky a pěstitele oskoruší a budou pasováni další "Nositelé oskorušové tradice".
Bude otevřen II. ročníku soutěže "Oskoruše nejkrásnější", kde bude vybírat veřejnost "Královnu oskoruší 2006". Návštěvníci mohu navštívit i nedaleké Muzeum oskoruší. Degustaci vzorků oskorušových pálenek letos doplní i destiláty deseti dalších ovocných druhů, ale i sušených a zavařených plodů.
Program bude probíhat za doprovodu cimbálové muziky Michala Miltáka a zpěvu sólistů a mužského sboru z Tvarožné Lhoty a Bukovan. Jako vždy bude zajištěno občerstvení včetně zabijačkových specialit, tombola a samozřejmě poradna a prodej stromků oskoruší a dalších vzácných dřevin - dřínů či klokočí.
Jako pozvánku přijměte pár zajímavostí o oskoruších. Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) je mohutný a krajinářsky velmi dekorativní strom z čeledi Rosaceae. Oskeruše roste zvláště v jihovýchodní Evropě i Severní Africe. Nikde ve svém areálu rozšíření nevytváří souvislé porosty a roste roztroušeně ve světlých lesích. Oskerušová nej. Strom oskeruše je nejstarší a nejplodnější ovocný strom. I 300 letý strom plodí přes tunu ovoce. Je nejmohutnější druh jeřábu s největšími plody. Oskorušové dřevo je nejtvrdší z evropských dřevin. U nás na Strážnicku rostou největší Oskeruše na světě ! Jejich síla přejde i do vás !!
"Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše"
Pořadatelé: Mužský sbor Tvarožná Lhota ve spolupráci se Sdružením INEX-SDA Bílé Karpaty, obcí Tvarožná Lhota a Mikroregionem Strážnicko s podporou Regionu Slovácko.

Za pořadatele zdraví Mgr. Vít Hrdoušek a Josef Durna

Regionální rozvoj ve Tvarožné Lhotě INEX- SDA
Vít Hrdoušek / INEX - Sdružení dobrovolných aktivit, hrdousek@c-box.cz, http://www.inexsda.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 14.02.2006 v 20:23 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA