HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Úspěšný 70. Pošumavský věneček v Praze

Slavný 70. pošumavský věneček - lidová národní slavnost, která historicky nemá v Praze obdoby

Tisková zpráva
V pražském Národním domě na Smíchově bylo v sobotu završeno sedmdesátileté úsilí Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví v Praze o rozvoj chodských národopisných tradic v hlavním městě republiky slavným Pošumavským věnečkem.
Reprezentační chodský ples - Pošumavský věneček
Zahájení 70. pošumavského věnečku
V zaplněném hlavním i vedlejším Arbesově sále očekávali návštěvníci velkou kulturní událost, která svým společenským významem přeroste v národní přehlídku folkloru a chodských písní, tanců i krojů. Jejich očekávání se začalo naplňovat již při samotném slavnostním zahájení Věnečku. Po básni domažlické gymnazistky Anežky Velkové přivítal hosty včetně představitelů Parlamentu ČR, starostů a osobností společenského života země, stejně jako všechny krojované z chodských vesnic předseda pořádajícího Sdružení rodáků dr. Václav Kupilík. Jeho vystoupení bylo několikrát přerušeno bouřlivým potleskem. Na adresu všech přítomných mimo jiné uvedl: "Překrásná kulisa Národního domu, pestrých krojů a účast Vás všech je důkazem, že slavná myšlenka pořádání Pošumavských věnečků žije i v dnešní době. Navíc je symbolickým poděkováním všem, kteří po ta dlouhá léta v Praze ve prospěch Chodska a Pošumaví obětavě a nezištně pracovali. Vaše přítomnost je také povzbuzením pro všechny, kteří v dnešní složité době, která zájmovým aktivitám nepřeje, nesou tíhu odpovědnosti za udržení této zcela ojedinělé tradice a skvělé myšlenky, přetvořené do nezměrné lidské obětavosti."
Reprezentační chodský ples - Pošumavský věneček
Všechny přítomné pozdravil z pódia Národního domu také předseda spolupořádajícího Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica.
Na tváři mnohých se objevily slzy dojetí, když starosta Domažlic Jan Látka v chodském kroji vzdal hold činnosti Sdružení rodáků připevněním stuhy na jejich slavný prapor, symbol Psohlavců v Praze (vysvěcený v roce 1936, má nyní sedm stuh).
Během slavnostního zahájení zazpívali manželé Kapicovi, doprovázeni stále skvělou Konrádyho dudáckou muzikou. S tou si pak na závěr čtyřicetiminutového slavnostního zahájení Věnečku zazpívali všichni v Národním domě společně (podle textů předem připravených na stolech) Ha ty svatyj Vavřinečku.
Obrovský potlesk sklidily za své vystoupení děti národopisného souboru Mráček, líbila se i vystoupení národopisných souborů Mrákov a Gaudeámus. Skvěle zahrála domažlická dudácká muzika a dudácká muzika národopisného souboru z Mrákova. Obě potvrdily, že na Chodsku vyrůstá nová generace výborných muzikantů. Milovníci dechovky si přišli na své při Horalce a v modernějším rytmu se tančilo při hudbě v podání Ústřední hudby AČR a orchestru Mercurry. Slavnostním večerem provázel místopředseda Sdružení rodáků pro kulturní činnost dr. Karel Vraný, ředitel Hudební konzervatoře Jaroslava Ježka.
Reprezentační chodský ples - Pošumavský věneček
V okamžiku, kdy na scéně Národního domu vystupoval mrákovský národopisný soubor, zavítal mezi přítomné předseda vlády Jiří Paroubek. Pozorně pak sledoval i další účinkující, obdivoval krásu chodských krojů, ochutnal chodské bořické koláče a nešetřil chválou na adresu představitelů Sdružení rodáků. Jeho osobní účast na Věnečku byla především chápána jako ocenění obětavé a nezištné práce celých generací krajanů z Chodska a Pošumaví, žijících v Praze. Premiér vnímá Pošumavské věnečky jako velkou českou lidovou slavnost, která historicky nemá v Praze obdoby.

Václav Kupilík

Reprezentační chodský ples - Pošumavský věneček
Milá momentka ze 70. Pošumavského věnečku
Kontakt na pořadatele: Rostislav Panoš, tel.: 724 104 138

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 20.02.2006 v 10:39 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA