|
Úspěšný 70. Pošumavský věneček v PrazeSlavný 70. pošumavský věneček - lidová národní slavnost, která historicky nemá v Praze obdoby
Tisková zpráva V pražském Národním domě na Smíchově bylo v sobotu završeno sedmdesátileté úsilí Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví v Praze o rozvoj chodských národopisných tradic v hlavním městě republiky slavným Pošumavským věnečkem.
V zaplněném hlavním i vedlejším Arbesově sále očekávali návštěvníci velkou kulturní událost, která svým společenským významem přeroste v národní přehlídku folkloru a chodských písní, tanců i krojů. Jejich očekávání se začalo naplňovat již při samotném slavnostním zahájení Věnečku. Po básni domažlické gymnazistky Anežky Velkové přivítal hosty včetně představitelů Parlamentu ČR, starostů a osobností společenského života země, stejně jako všechny krojované z chodských vesnic předseda pořádajícího Sdružení rodáků dr. Václav Kupilík. Jeho vystoupení bylo několikrát přerušeno bouřlivým potleskem. Na adresu všech přítomných mimo jiné uvedl: "Překrásná kulisa Národního domu, pestrých krojů a účast Vás všech je důkazem, že slavná myšlenka pořádání Pošumavských věnečků žije i v dnešní době. Navíc je symbolickým poděkováním všem, kteří po ta dlouhá léta v Praze ve prospěch Chodska a Pošumaví obětavě a nezištně pracovali. Vaše přítomnost je také povzbuzením pro všechny, kteří v dnešní složité době, která zájmovým aktivitám nepřeje, nesou tíhu odpovědnosti za udržení této zcela ojedinělé tradice a skvělé myšlenky, přetvořené do nezměrné lidské obětavosti."
Všechny přítomné pozdravil z pódia Národního domu také předseda spolupořádajícího Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica.
Na tváři mnohých se objevily slzy dojetí, když starosta Domažlic Jan Látka v chodském kroji vzdal hold činnosti Sdružení rodáků připevněním stuhy na jejich slavný prapor, symbol Psohlavců v Praze (vysvěcený v roce 1936, má nyní sedm stuh). Během slavnostního zahájení zazpívali manželé Kapicovi, doprovázeni stále skvělou Konrádyho dudáckou muzikou. S tou si pak na závěr čtyřicetiminutového slavnostního zahájení Věnečku zazpívali všichni v Národním domě společně (podle textů předem připravených na stolech) Ha ty svatyj Vavřinečku.
Obrovský potlesk sklidily za své vystoupení děti národopisného souboru Mráček, líbila se i vystoupení národopisných souborů Mrákov a Gaudeámus. Skvěle zahrála domažlická dudácká muzika a dudácká muzika národopisného souboru z Mrákova. Obě potvrdily, že na Chodsku vyrůstá nová generace výborných muzikantů. Milovníci dechovky si přišli na své při Horalce a v modernějším rytmu se tančilo při hudbě v podání Ústřední hudby AČR a orchestru Mercurry. Slavnostním večerem provázel místopředseda Sdružení rodáků pro kulturní činnost dr. Karel Vraný, ředitel Hudební konzervatoře Jaroslava Ježka.
V okamžiku, kdy na scéně Národního domu vystupoval mrákovský národopisný soubor, zavítal mezi přítomné předseda vlády Jiří Paroubek. Pozorně pak sledoval i další účinkující, obdivoval krásu chodských krojů, ochutnal chodské bořické koláče a nešetřil chválou na adresu představitelů Sdružení rodáků. Jeho osobní účast na Věnečku byla především chápána jako ocenění obětavé a nezištné práce celých generací krajanů z Chodska a Pošumaví, žijících v Praze. Premiér vnímá Pošumavské věnečky jako velkou českou lidovou slavnost, která historicky nemá v Praze obdoby.
Václav Kupilík Kontakt na pořadatele: Rostislav Panoš, tel.: 724 104 138
Diskusní fórum čtenářů |
|