HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Na Javornickém krojovaném plese se umí lidé bavit

V Javorníku se umí na krojovaném plese lidé bavit a přispěli k tomu i tanečníci z Kvasu.
Javorník - v této svérázné a malebné obci těsně sousedící s centrem horňáckého folkloru - Velkou nad Veličkou - se uskutečnil krojovaný ples. Jedná se na Horňácku o jediný ples tohoto druhu zaměřený a má patřičnou lidovou úroveň. Pořadatelem byl javornický mužský pěvecký sbor ve spolupráci s Obcí Javorník. Podle počtu krojovaných složených hlavně z mladých lidí, ale nechyběli zde vyparádění ani další generace složené z rodičů a prarodičů, je u tuto kulturní událost zájem a panuje zde skvělá atmosféra, o čemž jsem se mohli přesvědčit v sobotu 18. února v sále obecního domu.
Javorník
Tanečníci z Kvasu
Javorník
Javorník
Javorník
Brněnský herec Ivan Urbánek
Tanečníci byli uvolnění, veselí i někdy až příliš bujarí a nikomu přitom nevadilo, že se například u hudecké muziky bratří Sovišů vedle sedlácké tančil i kankán, či country. Bohatá byla i tombola pocházejí většinou ze zdrojů místních darů.
Javorník
Muzika
Javorník
tombola dlúhá
Javorník
Zpívalo se
Javorník
víno
Javorník
Javornický mládenec se stará vzorově o tanečnicu
"Před patnácti lety se podobný krojovaný ples pokoušeli uspořádat i Veličani. Vyhořeli, neboť nebyl překvapivě zájem veřejnosti a tak se zde po mediálně a propagačně silné premiéře od té doby už nekoná. U nás se o propagaci, až na pár rozhozených plakátů po dědině, příliš starat nemusíme. Lidé rádi přijdou a ukáží se zde i pár věrných, přespolních příznivců," informoval nás jeden z hlavních organizátorů, muzikant a zpěvák Jenda Kružica.
Javorník
děvčica z Hrubé Vrbky
Javorník
krásná javorničanka
Javorník
zástupce starosty Javorníku Pavel Komárek zpívá
" Má to pro mne úplně jiný nádech plesu než je normální ples. Sejdou se tady všichni dohromady, krojovaní mladí i starší. Na jiné akci takovou příležitost nemáme. Jinak u nás v Javorníku máme založenou mladou folklorní skupinu s názvem Kvas. I když se stále učíme tancovat, vítáme každou možnost představit se na veřejnosti. Oblékání do lidového kroje bereme všichni jako svátek", prozradila nám svoje "krojové angažování" devatenáctiletá sympatická Kamila Kučerová. " Pocházím z Jordánska, žiji v Hluku, kde chodím na podobné krojové akce. Tady jsem poprvé a musím místní plesající jen pochválit. Nemají sice tak pestřeji vyšívaný kroj jak v Hluku, je vidět, že zde je chudší na krásu, asi tu byl chudší kraj než v Hluku. Ale krása veselících Javorničanů v písničce, v tanci, v jejich náladě a vůbec celé atmosféře tohoto plesu zanechává u mne velký dojem", zhodnotil návštěvu Horňácka při ťukání se štamprlí výtečné oskorušovice exotický návštěvník, inženýr Hani Haj.

Tonda Vrba, VrbaA@seznam.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Javorník
Zveřejněno 20.02.2006 v 21:00 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA