HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Jožka Kratochvíl oslavil 70 let

V polovině loňského roku se dožil muzikant Javorníku Brno Jožka Kratochvíl 70 roků.
Jožka Kratochvíl má chemické vzdělání, které celoživotně užíval v metalurgii, pak mnoho let v geologii a na sklonku profesního života, po změně politického systému, byla mu svěřena důvěra vykonávat funkci bezpečnostního tajemníka Nejvyššího soudu ČR v Brně. Současně vedle chemické profese je J. Kratochvíl již od mládí, zaníceným muzikantem a tato jeho záliba trvá do dnešních dnů.
Nejprve je třeba zdůraznit, že Jožka měl výborné učitele. Začínal v dětství hrou na klavír u profesora Karla Hradila, pak již v dospělosti hrou na kontrabas u Jiřího Bortlíčka a na violu u profesora Tvrdoně. Také je nutno vzpomenout, že cimbálovou školu prošel u Jaroslava Čecha z Uherského Hradiště a po mnoha letech získal "ten oný kochmes" u majstra Jožky Ščuky ze Staré Břeclavi. Na vojně, kterou si odsloužil na Chodsku, naučil se hrát na dudy u mistra Menzy z Horšovského Týna. A nakonec je třeba vzpomenout Jožku Orszaga Vraneckého, nepřekonatelného mistra ve hře na valašské píšťaly a strašně dobrého člověka.
Jožka Kratochvíl vám představuje svojí sbírku lidových hudebních nástrojů, a tu je nutno zdůraznit, že všechny nástroje jsou použitelné a tedy hratelné a byly využívány v souborech "Slatiňan", "Břeclavan", v brněnském "Slováckém" a "Valašském krúžku", při koncertech a nahrávkách "BROLNu", "Brněnskými gajdoši" a také při inscenacích činohry Národního divadla v Brně. Samozřejmě, že i v "Javorníku" se našlo uplatnění pro mnohé z těchto nástrojů. Sám k tomu doplnil: Vždy jsem obdivoval jednoduché lidové hudební nástroje, mnohdy postavené s takovým umem a láskou, že se staly uměleckými artefakty. V dospělosti jsem chtěl ovládnout mnohé z nich, oživit exponáty v muzejních sbírkách. V tomto činění mně mnohokrát pomohl jak radou, tak i skutkem Oťan Pokorný. Za hraní bývají vypláceny honoráře. Mnohou část těchto peněz jsem investoval do koupí nástrojů, a tak za léta mého muzicírování vyrostla tato sbírka: klavír Petrof, housle Kreutzer, viola Kužel, kontrabas NDR, 2 cimbály Primas, chodské dudy Janeček, moravské gajdy Havlíček, horňácké gajdy Pokorný, žlobčoky, fujary, koncovky, valašská trúba, vizovská kobza, salašovky, bič, fanfrnoch, citera, grumle, nai z Rumunska a mnohé další nástroje.
Bylo by to dlouhé vyprávění, ke každému nástroji se pne historie a krásné vzpomínky.
Od roku 1968 je Jožka Kratochvíl členem Cimbálové muziky "Javorník" Brno, kde střídavě hraje na violu, cimbál a kontrabas. Jeho další cílevědomou zálibou je fotografování. Svými fotografiemi provázel souborové dění jak v "Břeclavanu", nyní po mnoho let vytváří propagační a dokumentační fotografie brněnského "Javorníku". A aby toho v životě Jožky Kratochvíla nebylo málo, spolu se svojí manželkou šijí a vyšívají slovácké kroje, vyrábějí krojové doplňky, nejprve se zaměřením na Horňácko, nyní již mnoho let tvoří kroje kopaničářské.
Náš dávný přítel, rozhlasák, Jaromír Nečas napsal kdysi v novinách: Lidová jízlivost praví, že když Američan Armstrong poprvé přistal na Měsíci a vycházel z modulu - pod schůdky v měsíčním prachu už stal Jožka s violou a hrál mu na přivítanou.
Jožka, když se to dozvěděl, mu odpověděl: Drahý Jaromíre! To, že bych někdy hrál na Měsíci a vítal tam americké astronauty je pomluva a čistý nesmysl. Je pravdou, že jsme mnohokrát hrál při svitu Měsíce a nejen pro americké astronauty. Jožka.

Aleš Kapsa

Zveřejněno 08.03.2006 v 18:41 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA