HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura

Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Výročí Etnologického ústavu AV ČR

V roce 2005 oslavil Etnologický ústav Akademie věd sté výročí své činnosti.
V roce 2005 oslavil Etnologický ústav Akademie věd sté výročí své činnosti. Vznikl na základě výsledku sběratelských akcí, kterými čas od času rakouskouherská monarchie získávala přehled o hudebnosti svých poddaných.
První vyplynula z nařízení na přelomu 18. a 19. století a nahlížet do jejích dílčích výsledků měl možnost pravděpodobně už Mozart při svých cestách, kdy se stavoval v Sadské u přítele regenschoriho. Zahrnujeme ji pod společný název Guberniální sběr (z roku 1819) a vděčíme jí za záchranu mnohých písní, znějících dodnes. Postupně se s jejími regionálními podobami seznamovali naši buditelé na začátku 19. stol. a čerpali z ní už renomovaní sběratelé typu Čelakovského a Erbena. O sto let později vznikly v rámci rovněž rakouské sběratelské a vydavatelské akce Pracovní výbory, v Čechách v čele s Otakarem Hostinským, na Moravě a ve Slezsku s Leošem Janáčkem. Po ustavení samostatného státu československého převzal péči o tuto stránku kulturní historie Státní ústav pro lidovou píseň, z nějž vznikl při Akademii věd v 50. letech minulého století Ústav pro etnografii a folkloristiku. Fondy, které shromáždil, přešly do dnešního akademického pracoviště, které se zabývá etnologií.
5.-7. října 2005 se konala v Brně mezinárodní konference s výslednými podklady pro sborník. Oslavy v Praze měly společenský charakter pod záštitou rakouského velvyslanectví, hlavní projev přednesl ředitel Etnologického ústavu L. Tyllner.

-bč-

DALŠÍ INFORMACE: Na Florenci
Zveřejněno 08.03.2006 v 19:08 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA