HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Den T. G. Masaryka v Lánech s Vysočanem

V neděli 5.3.2006 se v Lánech uskutečnil Den T. G. Masaryka. Muzeum T.G. Masaryka v Lánech při této příležitosti připravilo novou výstavu na jejíž vernisáži byli přítomni osobnosti politického i kulturního života České republiky.
Horácký soubor písní a tanců Vysočan z Jihlavy byl doporučen komisí pro organizaci slavnostního programu k vstoupení přímo v muzeu T.G.Masaryka. Pod názvem Šly panenky silnicí tedy vystoupil soubor s 40 minutovým pořadem. Primášem muziky byl pan Jan Pech. Vystoupení souboru bylo hodnoceno ředitelem muzea jako vystoupení velmi kvalitní a zvlášť vysoké hodnocení si získal soubor za kvalitní tance, lidový projev a schopnost nacvičit i tance na písničky, které byly znány jako oblíbené písně T.G.Masaryka.
Vysočan, Horácký soubor písní a tanců
Z vystoupení souboru Vysočan
Vysočan, Horácký soubor písní a tanců
Vysočan, Horácký soubor písní a tanců
Vysočan, Horácký soubor písní a tanců
Vysočan, Horácký soubor písní a tanců
Týž den byl vypraven i nostalgický vlak s presidentským vozem TGM. V tomto voze přijel do Lán I president republiky Václav Klaus se svoji manželkou Lívií Klausovou a se svými vnoučaty.
Vystoupením v muzeu T.G.Masaryka však úloha souboru Vysočan neskončila. Po zaškolení z protokolárního úřadu presidenta republiky se soubor stal významným činitelem při pietním aktu u hrobu T.G,.Masaryka na hřbitově v Lánech ve 14.30 hod, kde položili věnce pan president Václav Klaus s manželkou, hejtman Středočeského kraje, ředitel muzea T.G.Masaryka a další významné osobnosti politického a kulturního života.
Zahájení pietního aktu patřilo Vysočanu. Zazpíval Masarykovu písničku Teče voda teče. Po skončení písně postupně byly položeny u hrobu věnce. Věnce pokládali příslušníci hradní stráže, které také tvořili u hrobu společně s Vysočanem čestnou stráž a vytvořili opravdu nezapomenutelnou atmosféru. Po položení věnců patřil závěr opět Vysočanu. K další oblíbené písni Ach synku, synku se postupně přidali všichni návštěvníci pietního aktu včetně presidentského páru.
Vysočan, Horácký soubor písní a tanců
Vysočan, Horácký soubor písní a tanců
Po ukončení aktu přišel presidenti s manželkou mezi členy souboru a poděkoval jim za přispění k důstojnému průběhu celé akce, popřál jim hodně dalších tvůrčích úspěchů a společně se svoji manželkou se nimi rozloučil. Horácký soubor písní a tanců Vysočan si považuje za čest, že se mohl zúčastnit takové významné akce, důstojně reprezentovat náš región a pro další činnost souboru jsou vysoká uznání z Lán velkou motivací dál uchovávat kulturní odkaz Horácka.

Jan Havel, předseda HSPT Vysočan

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 10.03.2006 v 00:45 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA