HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Pozvání na III. MFF Tolštejnského panství v Krásné Lípě

Předběžná tisková zpráva - III. Mezinárodní folklorní festival Tolštejnského panství v Krásné Lípě 9. - 11. června 2006
Mezinárodní folklorní festival Tolštejnského panství
Již potřetí se uskuteční v malebné krajině Českého Švýcarska, v nejsevernějším koutu České republiky Mezinárodní folklorní festival Tolštejnského panství a krásnolipský jarmark. Letošní festival se koná ve dnech 9. - 11. června 2006 v Krásné Lípě a okolních městech a obcích Šluknovského výběžku. Nad tímto ročníkem převzal záštitu ministr životního prostředí RNDr. Libor Ambrozek, hejtman Ústeckého kraje Ing. Jiří Šulc a senátor a starosta obce Jiřetín pod Jedlovou Josef Zoser. Mediálními partnery jsou Český rozhlas - rádio Sever, rádio Crystal, rádio Děčín, Mediatel - Zlaté Stránky, Radio Proglas a Dětská tisková agentura.
Celý maratón vypukne v pátek dopoledne v prostorách základních škol v okolí Krásné Lípy. Zde se žákům představí soubory Prvosienka (Slovensko), Zangary (Rusko) a Kyjovánek. Tyto dopolední bloky na základních školách jsme do festivalu zařadili po předloňském úspěchu s tímto druhem prezentace. Většina místních žáků viděla lidový kroj vůbec poprvé. V podvečer se připravují vystoupení ve vybraných kulturních zařízeních okolních měst a obcí a od 19.00 hod proběhne slavnostní zahájení festivalu v kulturním domě Krásné Lípy. Při tomto zahájení se předvedou místní folklorní soubory Lužičan, Křiničánek, Dykyta a dále Javorina ze Strání v pořadu "Masopust mnoha tváří". Též bude vyhlášena soutěž o nejzajímavější řemeslo jarmarku.
V sobotu začnou od rána pracovat ve svých dílnách řemeslníci, jarmarečníci nabízet své zboží a náměstí se zaplní stylovými stánky. Dopolední program se ponese v duchu dětského folkloru a her v pořadu "Dětské úsměvy". Prostor dostanou též malí zpěváci dětské pěvecké soutěže "Zpěváček". Mezitím se také v okolních městech a obcích představí některé soubory se svými vystoupeními, jako upoutávkou na hlavní program v Krásné Lípě.
Krátce po poledni pak dojde krojovaný průvod, tvořený všemi zúčastněnými soubory na náměstí. Po představení účinkujících, partnerů a sponzorů, začne hlavní festivalový pořad "Od Uralu po Lužici". V něm předvedou své pojetí lidové tradice všichni zúčastnění. FS Javorina (Strání), Hořeňák (Lázně Bělohrad), Kyjovanek (Kyjov), Nyitnikék (Maďarsko), Sing und Trachtengruppe (Německo), Prvosienka (Slovensko) Zangary (Rusko). S dalšími skupinami, především z Německa a Polska nyní organizátoři ještě jednají. Mezi jednotlivými výstupy v přestávkách dojde k vyhodnocení soutěže "O bábovku Jarmarku" a "Nejzajímavější řemeslo". Dále budou pro návštěvníky festivalu připraveny další doprovodné programy, týkající se více či méně folkloru. Zhruba od dvaceti hodin proběhne večerní koncert vybrané skupiny. Večer pak jednotlivé souborové muziky zahrají nejen k poslechu ale i k tanci v pořadu "Proč bychom veselí nebyli".
Na nedělní dopoledne připravují pořadatelé společný výstup na blízkou zříceninu hradu Tolštejn. Odpoledne se rozezní tóny lidové dechové hudby v pořadu "Vyhrávala kapela". A tímto pořadem se postupně s třídenním maratónem lidových slavností rozloučíme. V podvečerních hodinách proběhne minifilmotéka videozáznamů z předchozích festivalů.

Semelkovi, Krásná Lípa

Lužičan, folklorní soubor
Zpěváčci Krásnolipska zazpívají také na letošním festivalu
A jak probíhal poslední festival v roce 2004?
Nad touto významnou akcí převzal záštitu hejtman Ústeckého kraje ing. Jiří Šulc, patronaci poslanec PSP ČR ing. Vladimír Laštůvka a senátor SP ČR Josef Zoser. Celkem se festivalu zúčastnilo šestnáct folklorních souborů. Tuto poctu lidovému umění ve všech jeho podobách pro vás pořádali členové folklórního souboru Lužičan z Krásné Lípy. Město Krásná Lípa, svazek obcí Tolštejn a Folklórní sdružení ČR za finanční podpory Evropské unie, z projektu "Česká hudba 2004" MK ČR, nadačního fondu " Most naděje", MŠMT ČR a sponzorů v čele s Komerční bankou, Petobakingu z Dlouhého Dolu a Tiskem Krásná Lípa. Mediálními partnery se staly: Český rozhlas rádio Sever, rádio Krystal, rádio Proglas, Mediatel - Zlaté stránky a Dětská tisková agentura.
Celý kolotoč jednotlivých programů a doprovodných akcí začal v pátek dopoledním vystoupením chorvatského souboru Pémijáci pro rumburské školáčky. Tito potomci českých vystěhovalců v Chorvatsku, tvořící tamní českou menšinu, nejen že uchovávají český folklor, ale nacvičují a chorvatský a ještě účinkují v divadelním kroužku Cobydup, se kterým se předvedli publiku v Městském divadle Varnsdorf v rámci II.MFF TP. V krásnolipském Kulturním domě mezitím proběhlo slavnostní zahájení festivalu, po kterém začal program "Učitel a žák" věnovaný 200. výročí narození Františka Sušila, 150. výročí narození Leoše Janáčka a 10-ti letému výročí začátku spolupráce s ing. Pavla Malíka se souborem Lužičan. K danému tématu se představili pořádající FS Lužičan, VSPT Rusava z Bystřice pod Hostýnem, sopránistka Vanda Březinová s klavírním doprovodem Heleny Doudové a žákyně LŠU Rumburk. Pořadem provázel pan Karel Jarolímek.
V sobotu dopoledne ukázaly své umění soubory Rusava (Bystřice p. H.), Vonica (Zlín) a Kalina (Babice) na Lužickém náměstí v Rumburku. V Krásné Lípě mezitím začal pořad "Děti a hudba", který se kvůli dešťové přeháňce přesunul do místního Kulturního domu a předvedly se v něm DFS Žerotínek (Stážnice), Šáteček (Nymburk), dále pak Nisanka (Jablonec n. N.), Pémijáci (HR) a finalisté regionálního kola dětské pěvecké soutěže Zpěváček.
Krojovaný průvod městem plánovaný na půl druhou se mírně opozdil opět díky krátké přeháňce, ale poté mohl nádherně zaplnit ulici od náměstí až za Kulturní dům. Po představení pořádajících, partnerů, sponzorů a pozdravení čestných hostů zahájil moderátor Jaroslav Stibor hlavní program " Hudba nezná hranic", v němž krásnolipské náměstí roztančily a rozezpívaly soubory: Rusava (Bystřice p. H.), Čtyřlístek (Nové Strašecí), Vonica (Zlín), Týnečáci (Velký Týnec), Schirgischwalde (SRN) a Pémijáci (HR), po kterých následovala opět netradiční přeháňka a vyhodnocení soutěže "Bábovka jarmarku", ve které svým příspěvkem vyhrálo zcela zaslouženě mladé osazenstvo souboru Rusava. Poté v programu pokračovali Lužičtí Srbové (SRN), Kalina (Babice), Macierzanka (PL) a Žerotín (Strážnice). Souběžně s hlavním programem potěšily svým vystoupením nadšené diváky v areálu místního domova důchodců děti ze Žerotínku, Šátečku, Malé Nisanky s "dospěláky" z Nisanky. Týnečáci okouzlili svým hanácko-čuháckým temperamentem při vystoupení v přilehlých Doubicích.
Celý sobotní program se uskutečnil jako součást krásnolipského staročeského jarmarku, kde své dovednosti a následné výrobky předváděli a prodávali řemeslníci z celých Čech. Návštěvníci mohli také během tří festivalových dní navštívit výstavu obrazů malíře a grafika Michala Nováka a nové galerii Národního parku Českého Švýcarska na náměstí a fotografickou výstavu z činnosti nadačního fondu "Most naděje" v Kulturním domě. Večer se již diváci a účinkující bavili v areálu Hauserka u základní školy při volných vystoupeních souborů a souborových muzik.
V nedělním dopoledni jsme účinkujícím nabídli výlet na zříceninu hradu Tolštejn. Po slavnostním ukončení festivalu v Kulturním domě Krásné Lípy se s diváky rozloučili místní DFS Křiničánek a FS Týnečáci. Jako bonbónek na závěr si organizátoři pro návštěvníky festivalu připravili vystoupení Tanečního orchestru Klause Klinera z Rumburka. Pořadem provázel Martin Růžička.

II. Mezinárodní folklórní festival Tolštejnského panství bych si dovolil zhodnotit, podle ohlasů diváků, účinkujících i organizátorů, za velmi povedený, i když stále je co zlepšovat, doufám, že další ročníky budou i nadále obohacovat krásou národního dědictví a přinášet nové zážitky. Do budoucna přeji festivalu, co nejméně těžkostí a lidí s nekalými úmysly a co nejvíce sluníčka a minimálně tolik spokojených diváků jako doposud. Doufám, že se opět za dva roky, tedy v roce 2006 na tomto folklórním svátku na severu Čech setkáme.
Petr Semelka, ředitel festivalu
Mezinárodní folklorní festival Tolštejnského panství
Soubor Rusava na festivalu 2004
Mezinárodní folklorní festival Tolštejnského panství
Soubor Čtyřlístek na II. MFF TP v roce 2004

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 14.03.2006 v 23:47 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA