HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

2. ročník koštu O krála slováckéj klobásky

Košt 2006 sobota 22. dubna 2006 Velká nad Veličkou
plakát
2. ročník koštu O krála slováckej Klobásky Pořádá Agentura AV a McKelt, spol. s r.o.
Vypsané kategorie:
malovýroba - řezník-uzenář
přihláška 3 kg vzorku
domácí výroba - amatéři
l,5 kg vzorku
Informace na telefonech: 608 813 592, 603 265 331
Sběr vzorků do 20. dubna na vybraných místech v regionech Břeclavska, Hodonínska a Uherskohradišťska
Program:
10.00 - Slavnostní zahájení
12.00 - Začátek degustace
16.00 - Ukončení degustace
18.00 - Slavnostní vyhlášení výsledků
Ochutnávka a prodej uzenářských výrobků
- čerstvé uzeniny z udírny
- klobásy a další speciality na grilu
Ochutnávka a prodej přívlastkových vín:
D. Soviš, P. Hruška - Blatnice, L. Botur - Strážnice

Více zábavy po celý den v novém kulturním prostředí. Dostatek míst na sezení. V průběhu odpoledne a večera vystoupí v nekonečné besedě u cimbálu: Horňácká CM Martina Hrbáče, Horňácká CM Kubíci, Mužský sbor z Velké nad Veličkou a tanečnice souboru Hradišťan, lidový vypravěč Jožka Pavlíček z Kunovic, folklorista, muzikant a spisovatel Pavel Popelka a další.
Výstavka historických strojů a nástrojů řeznických mistrů.
Vážení přátelé voňavých klobásek !
Blíží se jaro, období Velikonoc, konec půstu a s tím již tradiční Košt O krála slováckej klobásky.
Organizační výbor při přípravě loňského nultého, nebo také prvního ročníku, podcenil Váš zájem a hojnou účast. Dodatečně se všem omlouváme za nedostatek místa k sezení, nedostatek parkování na vápenkách a s tím spojené potíže a Vaše nepohodlí na 1. ročníku. Proto jsme se rozhodli přesunout celou akci do větších a vhodnějších, dopravně dostupnějších prostor: 2. ročník koštu se uskuteční v Kulturním domě ve Velké nad Veličkou v sobotu 22. dubna 2006. Nyní tedy můžeme zaručit, že všichni návštěvníci "okoštují" přihlášené vzorky v příjemném prostředí při krásném horňáckém folklóru.
Pro zpestření bude před kulturním domem připravena ochutnávka a malý trh se stánky vybraných malovýrobců kvalitních uzenin. Takže bude i co nakoupit "nadoma". Ale ani během besedy u cimbálu nebudete mít hlad. Určitě si vybere z mnoha cenově velmi dostupných možností. Nějaké překvapení bude i v ceně vstupenky.
A protože ke klobáskám, uzenému nebo špeku patří i dobré pití, bude samozřejmě také pivo a možná i něco ostřejšího, podle nálady. Ale ta hlavní novinka kterou jsme pro 2. ročník připravili bude ochutnávka, a nejen ochutnávka, ale i možnost nákupu přívlastkových vín. A to jak domů, tak i k přímé konzumaci na místě, což jistě k "nekonečné" besedě u cimbálu bude náramně pasovat. Zatím máme potvrzenu účast vinařů Pavla Hrušky a Dušana Soviše z Blatnice a zejména pana Luďka Botura ze Strážnice, který patří k současné české vinařské špičce s mnoha oceněními. A možná ještě někdo přibude. Celé odpoledne a večer bude probíhat rozsáhlý horňácký folklórní program. Ale to je již uvedeno na dalších propagačních materiálech.
Dobrou chuť, dobrou náladu a příjemnou zábavu Vám přeje organizační výbor a Ing. Zdeněk Pokorný "prezident" koštu
Prohlášení od organizačního výboru koštu "O krála slováckéj klobásky"®.
Krásný nápad porovnat kvalitu, recepty a krajové odlišnosti této nejen pro Slovácko a okolí tak typické speciality se zrodil v hlavě dnešního ředitele koštu Antonína "Tondy" Vrby z Velké nad Veličkou v roce 2004.
Protože jsme nevěděli jaký bude zájem, uspořádali jsme 0-tý pokusný ročník v komorním prostředí RS Vápenky. Zájem předčil očekávání a prostory nestačily. Děkujeme tímto vedoucímu panu Liborovi Klimkovi za pohostinnost a obětavost v roce 2005.
Abychom vyhověli zvýšeným žádostem výrobců prezentovat své výrobky a vzorky, i velkému zájmu veřejnosti, rozhodli jsme se uspořádat nový ročník ve větších a dopravně dostupnějších prostorách. Útočiště jsme našli 22. dubna v kulturním domě ve Velké nad Veličkou za podpory vedení obce a spousty obětavých spolupracovníků. Celá soutěž je náročná na rozsah prostor k vystavení a ochutnání vzorků, jejich hygienu, objektivitu, a má nevýdělečný charakter. Proto jsme museli upustit od pořádání koštu v restauraci, kde by se prolínal s běžným provozem a nebyla zajištěna hygiena a další podmínky. Není to tedy pro organizační výbor pouze snaha o navýšení tržeb, co nás vede ke změně, ale zcela jiné, objektivní důvody.
Košt 2006 "O krála slováckéj klobásky"® je registrovaná ochranná známka pořadatele. Jako taková požívá z toho plynoucí postavení. Protože se již vyskytla kufanditní snaha o vymezování se vůči této originální soutěži, žádáme zdvořile, o zorientování se v této pikulérní situaci. Děkujeme za pochopení

Ředitel koštu O krála slováckéj klobásky Zdeněk Pokorný
Odborný poradce: Jan Kružica, telefon: 603 265 331
Organizační informace: Antonín Vrba, telefon: 608 813 592, e-mail: vrbaa@seznam.cz

Zprávička O klobáskách a o Horňácku došlá právě 27.3.2006
Dobrý večer lebo deň z Horňácka.
Predevším sa u nás v nejbližší době uskuteční 31. ročník dětské folklorné prehlídky s názvem Mladé Horňácko. V sobotu 8. dubna v Lipově od 17.00 hodin na sokolovně. Ve Velkéj nad Veličkú sa děti ukážú v nedělu 9. dubna od 14.00 v kulturním domě.
Další významnú společenskú akcú prímo v srdci Horňácka-Velké bude Košt 2006 O krála slováckej klobásky.
Fotečka je hlavně pre tých ludí, kerý se mnú nejsú v obraze a takéj sa podívajte "klobáskaré" ve ceuéj republice aj ve světě, co čeká na vítěza letošního koštu!  Hlavní organizátor Antonín Vrba z Velké nad Veličkou představuje dílo brněnského keramika Jaroška Homoly, které obdrží absolutní vítěz Koštu 2006 O krála slováckéj klobásky, foto Roman Pavlíček
Fotečka je hlavně pre tých ludí, kerý se mnú nejsú v obraze a takéj sa podívajte "klobáskaré" ve ceuéj republice aj ve světě, co čeká na vítěza letošního koštu! Hlavní organizátor Antonín Vrba z Velké nad Veličkou představuje dílo brněnského keramika Jaroška Homoly, které obdrží absolutní vítěz Koštu 2006 O krála slováckéj klobásky, foto Roman Pavlíček
Stránky klobásek sú ešče sice ve "výstavbě", ale dá sa tam neco shlédnút. Do konca týdňa budú "klobáskové stránečky" v plnéj parádě.
Na druhéj straně sa ale stále nedarí "nažhavit" začátkem roku nama avizované stránky www.hornacko.info. Presto tomu věrím, že sa potvrdí pravidlo: "Kdo věrí, tak sa dočká!"
Další informace z Horňácka k vám "dorazijú" ze stráneček:
http://www.obecvelka.cz
http://www.folklorweb.cz
http://www.slovacko.org
http://www.hotelfilipov.com
http://www.gentleman.cz
http://www.fos.cz

Termíny folklorních svátkú ve Velkéj n. V.:
21-23.červenca Horňácké slavnosti
19. srpenca Ozvěny Horňácka

S práním krásného jara ostává váš Antonín Vrba

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Mikroregion HORŇÁCKO
Zveřejněno 23.03.2006 v 01:24 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA