HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Plavební sezona na Schwarzenberském kanálu zahájena

TISKOVÁ ZPRÁVA: Plavební sezona na Schwarzenberském plavebním kanálu byla zahájena
PLAVEBNÍ SEZÓNA ZAČALA! Na Jeleních Vrších byla zahájena 13. května 2006 plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu. V pravé poledne zazněly první melodie v podání folklorního souboru Libín-S. Hned potom na pódium přišli s plavebním ředitelem Hynkem Hladíkem starosta obce Nová Pec Jaroslav Koželuh a Gotthard Wagner z rakouského spolku SUNNSEITN, vlastníka skulptury Strážce, která stojí nad Novou Pecí.
Libín - S, folklorní sdružení
Zahájení plavební sezony - folklorní soubor Libín-S v přírodním amfiteátru na Jeleních Vrších
Než její autor, David Svoboda z Prachatic, Strážce před několika lety dokončil, pronajmul jej SUNNSEITN obci Nová Pec za neuvěřitelnou cenu jednoho knoflíku z růže jeleního parohu. Jak Wagner přišel na parohový knoflík? Starostou Nové Pece, jehož součástí je i osada Jelení Vrchy, byl tehdy Jan Jelen. Starosta Jeleních Vrchů se jmenuje Jelen, parohový knoflík byl jen dalším krokem úvahy.
Koželuh ocenil služby Strážce, od doby, co stojí na břehu kanálu, se nic z kanálu neztratilo. Odměna je zasloužená, je projevem spolupráce a přátelství, na tom se shodli oba. Po úvodu zněly už opět lidové melodie.
Zhruba v době, kdy byl na pódiu vystřídán Libín-S bavorským sborem Perlesreuter Sänger, se u horního portálu začínali Helena Svobodová a Helmut Wittmann vyprávět pohádky z obou stran Šumavy. O zvláštním zvířeti, O perníkové chaloupce a Jak vodníkovi Žbluňkalovi uplavalo prádlo. Mezi tím už v amfiteátru na Jeleních Vrších hrál, tančil a zpíval soubor Soumrak.
Libín - S, folklorní sdružení
Zahájení plavební sezony - pohádky z obou stran Šumavy u horního portálu tunelu vyprávěli Helena Svobodová a Helmut Wittmann
Po druhé hodině odpoledne přečetl plavební ředitel Hynek Hladík plavební rozkaz a začala tak první letošní ukázka plavení dříví. Plavilo se dlouhé i palivové dříví od myslivny na Jeleních Vrších až k potoku Hučice. Oproti běžným ukázkám se v korytě kanálu odehrávalo v proudící vodě, mnohdy i mezi kládami a poleny jazzové performance "Jazz v kanálu" pro trubku, tubu, pozoun a 3 páry rybářských holínek připraveném Gotthardem Wagnerem ze SUNNSEITN.
Libín - S, folklorní sdružení
Zahájení plavební sezony - jazzové performance pro trubku, tubu, pozoun a tři páry rybářských bot
Skoro do páté hodiny se na Jeleních Vrších zpívalo, tancovalo, hrálo.

Okolo výstavky o plavebním kanálu KANÁL EXPO vyrostlo malé tržiště lidových řemesel - svůj stánek zde měl výrobce lidových dřevěných holubiček, malíř na sklo, přadlena, výrobci dřevěných koryt či košíkářka. Mezi jednotlivými folklorním setkáním, vyprávěním pohádek, stánky řemeslníků a ukázkou plavení dříví se pohybovala necelá tisícovka diváků.
Mezi nimi byl i ředitel Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumavy Alois Pavlíčko, který sebou přivezl také jednu zvláštnost - několik lahví piva Kůrovcová patnáctka. Správa národního parku pivo nechala uvařit, dle slov ředitele, "z těch nejlepších výměšků kůrovců z oblasti Modravských slatí" v protivínském pivovaru.
Bedřich Schwarzenberg, bratr senátora Karla Schwarzenberga, když viděl schwarzenberskou vlajku vedle vlajky české a evropské, kontatoval na adresu folklorního sdružení Libín-S, nositele projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu: "Vy jste dnes nositeli té tradice", Zcela jistě to bylo z úst nositele slavného jména mimořádné ocenění práce sdružení.
Přes nepříliš optimistické předpovědi meteorologů počasí vydrželo, zahájení plavební sezóny bylo úspěšné.
Libín - S, folklorní sdružení
Zahájení plavební sezony na Jeleních Vrších

Hynek Hladík
Česká 677
CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602 272 442
fax +420 388 317 609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com/ v češtině
www.schw-kan.com/de in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 15.05.2006 v 17:46 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA