HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

ZLATÝM ZPĚVÁČKEM R0KU 2006 JE PETRA HRUBOŠOVÁ Z VELETIN

Tisková zpráva ZLATÝM ZPĚVÁČKEM R0KU 2006 JE PETRA HRUBOŠOVÁ Z VELETIN ZPRÁVA O XII. ROČNÍKU CELOSTATNÍ SOUTĚŽE DĚTSKÝCH ZPĚVÁKŮ LIDOVÝCH PÍSNÍ ZPĚVÁČEK - VELKÉ LOSINY 2006
Korunní princeznou (na královnu je asi zatím ještě malá) XII. ročníku Celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní "Zpěváček - Velké Losiny 2006" se stala dvanáctiletá Petra Hrubošová z Veletin. Co jí zatím chybí na výšce, v bohaté míře nahradila krásným hlasem. Na trůn po jejím boku zasedli korunní princové Josef Štefan z Vlkanova, Radim Kočár z Valtic a Lukáš Přib z Písku.
Ve dnech 12. - 14. května 2006 se v Lázních Velké Losiny uskutečnil XII. ročník Celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní ZPĚVÁČEK 2006 jako součást Dnů tradiční kultury, společné akce organizací tradiční kultury v České republice, Slovenské republice, Maďarsku a Polsku a v rámci Svátku folkloru. Zpěváčci se za uplynulých 11 let výrazně zapsali do mysli i srdcí příznivců lidové písně a také letošní soutěž potvrdila vynikající úroveň dětského lidového zpěvu.
ZPĚV ÁČEK: tak parafrázoval název soutěže Slávek Hrzal, ředitel Dětské tiskové agentury. Soutěžilo celkem 53 dětí z České republiky, kterým v boji o přízeň poroty i publika pomohli jejich vrstevníci ze Slovenska (Denisa Bednová, Paulína Ocásková a Lenka Spodniaková), Světlana Spiridonová a Ruska a Miroslav Cankov z Bulharska. Soutěžní porota, které předsedal Jan Rokyta, neměla lehký úkol. Pravidla soutěže samozřejmě neumožňují udělit titul všem a kvalitních uchazečů bylo opravdu hodně.
Zpěváčci
Hlavními spolupořadateli soutěže byli: Folklorní sdružení ČR, Obec Velké Losiny, Univerzální správa majetku a.s. Lázně Velké Losiny, Olomoucký kraj, Český rozhlas a jeho studia Ostrava a Olomouc, Ruční papírna Velké Losiny, Hotel Dlouhé stráně, Hotel Praděd a Folklorní soubor Markovice Postřelmov.
Soutěž se konala s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva kultury, Nadačního fondu Most naděje a Mezinárodního Visegrádského fondu.
Záštitu nad soutěží převzali: senátor Adolf Jílek, Ivan Kosatík, hejtman Olomouckého kraje a Peter Dvorský.
Mediálními partnery soutěže byli: Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura, Středomoravské deníky Moravia, Vltava - Labe Press, Časopis Venkov a www.borovice.cz, mediální spolupráce: Haló noviny.
Soutěž dále podpořili: ACR Alfa, Shambala, OHL - ŽS, OSA - Ochranný svaz autorský, AŽD Praha, s.r.o., Pars Nova, a.s., PPF - majetková, a.s., KPM Consult, a.s., TCHAS Ostrava, Connex Morava, Massive - svítidla, Energotis, Ekozis Zábřeh, SAN-JV Šumperk, Stavrel Hanušovice, Kareta Bruntál, Scaron Group Šumperk, ELTODO-CITELUM Praha, Národní památkový ústav Olomouc, firma Vemori, TG Tisk Lanškroun a další.
Zpěváčci
Pořadatelé soutěže se po několika letech rozhodli zásadně změnit její schéma. Soutěžní klání zahájily děti postupující z regionálních kol soutěže v pátek 12. května v sále Hotelu Dlouhé stráně v Loučné nad Desnou ve dvou kolech: v 16,00 a v 19,30 hodin. Třiapadesát dětí zazpívalo dvě písně ze svého repertoáru, první a capella, druhou pak s doprovodem některé z lidových muzik - Cifra z Uherského Hradiště, Vojtek z Ostravy a české lidové muziky pod vedením Zdeňka Vejvody. Odborná porota z nich vybrala dvacítku postupující pro sobotní finálový koncert.
V sobotu 13. května ve 13,30 hodin se zpěváčci zúčastnili svátku svěcení pramenů a zahájení lázeňské sezóny v Lázních Velké Losiny. Bohužel už sobotní koncert se musel pro nepřízeň počasí uskutečnit v krásném, ale malém sále hlavní budovy lázní. Odborná porota vybrala desítku nejlepších a určila také pořadí dětí na prvních třech místech, kterým budou uděleny tituly Zlatý, Stříbrný a Bronzový zpěváček roku 2006.
Letos podruhé udělila porota také zvláštní putovní cenu Jaroslava Juráška. Jaroslav (Carda) Jurášek (1925 - 2005) hudební skladatel a dlouholetý umělecký vedoucí Vojenského uměleckého souboru Ondráš Brno, byl ještě v letech 2002 - 2004 předsedou poroty Zpěváčka. Jeho jméno je spojeno také s koncerty nejlepších zpěváčků, které Orchestr lidových nástrojů VUS Brno na několika akcích doprovázel.
Pro účastníky soutěže a její hosty byl připraven zajímavý doprovodný program, který však při častých přeháňkách trošku ztratil na kráse. V okolí jeviště nechyběly chybět stánky lidových řemeslníků a občerstvení. Mezi tradiční zajímavosti patřil "pohádkový les" , připravený Folklorním souborem Markovice Postřelmov na sobotu 13. května od 17,00 hodin pro účastníky soutěže, děti z obce i malé pacienty lázní. V 18.30 hodin byla v rámci společenského setkání významných hostů přehlídky slavnostně podepsána smlouva o spolupráci mezi FoS ČR a agenturou ACR/Alfa. Ve večerním zábavném programu vystoupili Standa Hložek, Jazz Band, břišní tanečnice a mažoretky a byl zakončen ohňostrojem. Účastníci mohli navštívit také Státní zámek Velké Losiny, známý čarodějnickými procesy, Ruční papírnu Velké Losiny, anebo se vykoupat v krytém bazénu lázní. Nejen soutěž, ale i její zázemí a příjemná atmosféra jsou důvody, pro které se mladí zpěváci a jejich rodiče a sourozenci do Velkých Losin rádi vracejí.
V neděli 14. května se uskutečnil závěrečný galaprogram, ve kterém vystoupili
loňský vítěz Libor Macháček a jeho stříbrná kolegyně Dominika Hromková, Michaela Doleželová, Petra Hrubošová, Radim Kočár, Barbora Čechová, Barbara Lakotová, Kristýna Šigutová, Aneta Zagórová, Jan Kukal, Lukáš Přib, Josef Štefan, zahraniční hosté soutěže, cimbálové Muziky Cifra a Vojtek a Česká lidová muzika, vedená Zdeňkem Vejvodou. S napětím bylo očekáváno zejména vystoupení předsedy poroty Jana Rokyty, který vyhlásil výsledky soutěže. Je velmi sympatické, že vítězům nadšeně aplaudovaly také děti, kterým se nepodařilo umístit mezi nejlepšími. O výrazné talentovanosti účastníků soutěže svědčí také skutečnost, že řada z nich byla oceněna také v soutěži základních uměleckých škol, která bohužel souběžně probíhala v Břeclavi a děti musely přejíždět v průběhu soutěže. Stříbrný zpěváček Josef Štefan se stal v Břeclavi klarinetistou roku, Michal Marhold dudákem roku a loňský vítěz Libor Macháček houslistou roku.
Pořadatelé soutěže byli velice potěšeni návštěvou mnoha významných čestných hostů: senátora Senátu Parlamentu ČR Adolfa Jílka, poslance PS P ČR Petra Krilla, hejtmana Olomouckého kraje Ivana Kosatíka, generálního ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka, náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Yvony Leigerské, 1. tajemníka Slovenského velvyslanectví Ivana Tichého, ředitele Odboru národnostní a regionální kultury MK ČR Petra Vašíčka, ředitelů studií Českého rozhlasu v Ostravě a v Olomouci Igora Horvátha a Pavla Hekely, ředitele České televize Ostrava Ilji Racka, místopředsedkyně Nadačního fondu Most naděje, Márie Wagnerové, výrobní ředitelky ACR/Alfa Martiny Hudecová, ředitele Majetku a lesů Tomáše Bati Miroslava Hovořáka, ředitele Dětské tiskové agentury Slávka Hrzala, zástupkyni ředitele Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Vlastu Ondrušovou, vedoucího Orchestru lidových uměleckých nástrojů Slovenského rozhlasu Miroslava Dudíka, ředitele uměleckého provozu VUS Ondráš Brno Čestmíra Komárka, dramaturga BROLN Jiřího Plocka. Škoda, že se na poslední chvíli omluvil významný patron soutěže Peter Dvorský.
Významnými hosty byli také představitelé sponzorů, předsedové regionálních folklorních sdružení a další, o které pečovali starosta Velkých Losin Miroslav Kopřiva, jeho zástupkyně Ivana Blažková, ředitelka Lázní Velké Losiny Alena Ďurišová, Hotel Praděd Velké Losiny, Hotel Dlouhé stráně Kouty nad Desnou, předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica, 1. místopředseda Ladislav Michálek, místopředseda a ředitel soutěže František Synek, ředitelé členských festivalu FoS ČR a jejich další spolupracovníci.
Soutěž zpěváčků v posledních letech stále více přitahuje pozornost dětí, jejich rodičů, pedagogů a příznivců lidové písně. Velmi příznivě se její vliv projevuje v rostoucím počtu účastníků základních a regionálních kol. Péčí Českého rozhlasu jsou vystoupení zaznamenávána a vydávána Radioservisem a firmou Vemori v podobě CD nebo DVD nosičů. Vybraní účastníci jsou zváni na finále soutěže Slávik Slovenska, na Mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem do Luhačovic, na společné koncerty Zpěváček - Slávik, které se pod patronací Petra Dvorského konají střídavě v Praze a v Bratislavě (letos 7. - 8.10. v Praze na Žofíně) a často se účastní také regionálních i mezinárodních folklorních festivalů.

Zpracoval: Jiří Pokorný, 15.5. 2006
tel/fax 234 621 256, 604 674 841, e-mail: jpokorny@adam.cz

Zpěváčci
ZLATÝ ZPĚVÁČEK 2006 Petra Hrubošová, Veletiny
Výsledková listina XII. ročníku Celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní
"ZPĚVÁČEK - VELKÉ LOSINY 2006"
1. místo a titul ZLATÝ ZPĚVÁČEK - Petra Hrubošová, Veletiny

2. místo a titul STŘÍBRNÝ ZPĚVÁČEK - Josef Štefan, Vlkanov

3. místo a titul BRONZOVÝ ZPĚVÁČEK - Radim Kočár, Valtice a Lukáš Přib, Písek

V desítce nejlepších se dále umístili:
Barbora Čechová, Ostrava - Plesná
Michaela Doleželová, Sazovice
Jan Kukal, Praha
Barbora Lakotová, Vendryně
Kristýna Šigutová, Ostravice
Aneta Zagórová, Komorní Lhotka.


Zvláštní ceny získali:

Lenka Mrlinová, Liptál - putovní cenu Jaroslava Juráška za vynikající výběr, milou a citlivou interpretaci valašských lidových písní

Jan Kukal, Praha - cenu senátora Senátu Parlamentu ČR Adolfa Jílka

Josef Štefan, Vlkanov - cenu starosty Obce Velké Losiny

Michaela Doleželová, Sazovice - cenu ředitelky Lázní Velké Losiny

Radim Kočár, Valtice - cenu ředitelky ACR Alfa

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Zpěváčci
Zveřejněno 15.05.2006 v 23:25 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA