HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Jarní koncert Ostravičky

Odezva na koncert souboru Ostravička "Prostá krása"
Přišlo jaro, můžeme se těšit po dlouhé zimě na teplo a sluníčko, ale především na koncert Ostravičky, který se uskuteční ve středu 12.4. Kde? Jako vždy v Kině P.Bezruče.
A už je to tady, mezi rodiči a prarodiči se motají děti v krojích a sál se pomalu zaplňuje usměvavými příznivci folkloru. Jsou tu i ti největší představitelé města, dokonce i Zdeněk Tofel z Ostravského rozhlasu.
Děti jsou připravené (mají za sebou maratón vystoupení pro školy), čekají na pokyn a vše začíná.
Koncert má nenápadný název "Prostá krása", ale co se za tím skrývá dřiny, nácviků, opakování, souhra pohybu a hudby, úprava krojů, udržení těch nejmenších bez zranění, neustálé přeplétání vlasů - nepředstavitelné úsilí dobrovolných "hlídačů" - maminek.
Objevuje se paní učitelka Radka Kulichová, hlavní průvodce celého programu, my se pomalu zaposloucháváme do hlásků těch nejmenších a necháme se unášet bohatým programem. Střídají se ti nejmenší s prostřední kategorií, pak jsou tu už zase ti starší, nemůžeme říct, kdo je nejlepší, všichni úspěšně zvládli svou taneční i pěveckou roli.
Ostravička, dětský folklorní soubor
"Prostá krása"
Jaké je to nádherné, že v této prázdné společnosti, kde vítězí jen síla (fotbal, hokej) si najdou děti a studenti čas na objevování krásy lidového tance a písně. Jaká ladnost, dokonce laškovný úsměv, jiskra v očích, všechny prohřešky jsou odpuštěny.
Ostravička, dětský folklorní soubor
Díky sponzorům, obětavým rodičům a stále nadšeným manželům Novákovým mohou naše děti nacvičovat, reprezentovat na přehlídkách doma i v zahraničí naše město.
Ještě jednou díky manželům Novákovým, to je ten základní motor, potom přicházejí jiskry od obětavých učitelů. Chce to ale i výdrž od rodinných příslušníků, protože se zkouší i o víkendech a rodina se musí přizpůsobit. Všechna ta dřina je určitě zapomenuta během nádherného tříhodinového programu.
Všichni v sále určitě mají na konci slzy v očích. Musíme vydechnou, bylo to překrásné. Je neuvěřitelné, že skoro 100 vystupujících má chuť v dnešní "internetové době" tančit a zpívat.
Myslím si, že si konečně všichni zúčastnění uvědomili, jaké máme kořeny a že je musíme neustále obnovovat, aby neuschly.
Díky Ostravičko, byl to nádherný vstup do začínajících svátků jara -Velikonoc.

divačka Jarka

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 19.05.2006 v 22:11 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA