HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Pozvánky na folklorní akce z Radia Proglas

26- 28. 5. 2006
Dobrý den, na tento víkend se do naší redakce sešla pěkná řádka nejrůznějších pozvánek na nejrůznější místa. Pokud by Vás to zajímalo, tak posílám stručný přehled.
Tuto neděli se v Petrově u Strážnice uskuteční folklorní festival "Senioři 2006". Letos vystoupí Doliňáci ze Starého Města, MISS KAŠAVA ze Zlína, Valašský soubor Beskyd, Senioři souboru Ostravica, Danaj Strážnice s muzikou Michala Miltáka a hosté ze Slovenska: Senioři souboru Skaličan ze Skalice a folklórny klub Omladina z Košíc. Festival začíná v neděli ve tři odpoledne ve vinařském areálu Plže v Petrově u Strážnice.

Tento víkend se koná ve Strážnici dětský folklorní festival "Dětská Strážnice". Hlavní programy budou v sobotu ve strážnickém skanzenu. Od devíti ráno do dvou odpoledne budou připraveny pro děti i rodiče zajímavé hry, soutěže a tvůrčí dílny. Do amfiteátru skanzenu se přijďte podívat na dva pořady. Dopolední nese název "Lúbí sa ně, lábí, to tvoje ménečko". Bude o tom, jaká pojmenování a jména si děti v písních zpívají. Představí se děti ze vsetínského souboru Malá Jasénka, z Kyjovánku, Břeclavánku, Velké nad Veličkou, Uherského Ostrohu, Kunovic a Pardubic. Tento muzikantský pořad začíná o půl jedenácté dopoledne. Odpoledne se bude v amfiteátru tančit. V pořadu s názvem "Formanskou cestou" se vrátíte do dob, kdy po cestách jezdily formanské povozy. Vystoupí děti z Břeclavánku, Hlubinky, Jiskřičky, Malé Jasénky, Přácheňáčku a Radosti. Tento pořad uvidíte na Dětské Strážnici zítra po půl třetí v amfiteátru ve skanzenu.

Další pozvání je do Brna. Společné setkání národnostních menšin žijících a působících na území jihomoravského kraje s názvem "Návraty ke kořenům" se uskuteční zítra. Program začíná o půl jedenácté dopoledne průvodem městem, potrvá celý den. Těšte se na vernisáž vystavy, vystoupení souborů národnostních menšin, malou taneční školu, vystoupení krajanských souborů, modní přehlídku a májovou veselici. Společný galaprogram začíná v 18 hodin v Domě pánů z Kunštátu.

Folklorní studio Buchlovice zve na 11. ročník Koseckých písní. Akce začíná v neděli už o půl páté ráno. Těšte se na kosení lúk, zpívání mužských sborů, snídani v trávě nebo soutěž o nejlepšího sekáče a sekáčku Slovácka. Setkání se uskuteční - jako obvykle - na státním zámku v Buchlovicích.

Soubor Včelaran vás zve na 4. ročník festivalu "Setkání pod lipú". Cifra z Uherského Hradiště, Kašava ze Zlína, Vrtek z Opavy, mužský sbor z Kněžpole, Wajdovci z Opavy, Včelaran z Topolné a další se představí v sobotu od půl sedmé "na devadesátce" v Topolné na Uherskohradišťsku.

Další pozvánka je na sever Čech. Folklorní soubor Jizera z Liberce vás zve na slavnostní večer k 20. výročí založení souboru. Koncert bude tuto sobotu v 17 hodin v Malém divadle Liberec.

Český rozhlas Ostrava zahajuje nový cyklus "Zpěvem k srdci" a zve na přímý přenos folklorního večera s názvem "Moje Lašsko" se souborem Ondřejnica a jeho sólisty. Začátek je dnes v 18 hodin v hudebním studiu Českého rozhlasu Ostrava.

Už za měsíc se otevřou brány největšího folklorního festivalu Česka - ve Strážnici. I letos v programu najdete soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. V těchto týdnech se konají regionální kola soutěže, ze kterých tanečníci postupují na strážnickou soutěž. Dvě kola proběhnou tento víkend. Soutěž o nejlepšího tanečníka verbuňku kyjovského bude zítra od pěti hodin v Domě kultury v Kyjově. Soutěž o nejlepšího tanečníka verbuňku na Uherskobrodsku proběhne už dnes v osm večer ve Vlčnově.

Poslední pozvánka je pro vás, kteří máte namířeno na tradiční Jízdu králů do Vlčnova. Z bohatého programu vybíráme alespoň něco. Slavnosti ve Vlčnově otevře vernisáž brněnské výtvarnice Olgy Vlasákové. Výstavu zahájí Jiří Jilík a vystoupí Gajdoši z Kopanic. Sobotní program začíná už ve dvě odpoledne, v sedm večer pak začne lidová veselice s pořadem "Předání vlády králů". Nedělní program otevře v osm ráno slavnostní mše svatá. Od devíti do dvanácti proběhne pořad "Když kvete barvínek" folkloru východního Slovácka. V něm se představí soubory z Bánova, Bystřice pod Lopeníkem, KOrytné, Suché Loze, Nivnice a Vlčnova. Samotná jízda králů bude projíždět Vlčnovem od půl dvanácté dopoledne.
Další informace najdete na www.fos.cz, www.folklorweb.cz, www.folklornet.com, www.jizdakralu.cz, www.nulk.cz atd.
Připomínám, že mi můžete posílat informace o červnových akcích. Ráda je zprostředkuji posluchačům ve středu 31. 5. v 16.55.

Přeji Vám pěkný a kulturou naplněný víkend! :-)
Helena Bízová, bizova@proglas.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Město Brno
Zveřejněno 26.05.2006 v 19:23 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA