HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

V. Folklorní festival Senioři 2006

Tisková zpráva
V. FOLKLORNÍ FESTIVAL "SENIOŘI 2006"
Vinařský areál Plže v Petrově, 28. května 2006
Nakonec vše dobře dopadlo a my jsme se opět přesvědčili, že děláme dobrou věc a tudíž je nám přáno. V neděli dne 28. 5. 2006 se ve vinařském areálu Plže v Petrově u Strážnice VI. folklorní festival "SENIOŘI 2006" uskutečnil.
V sobotu odpoledne už přijeli ti nejvzdálenější, FK Omladina z Košíc. Nocovali ve Strážnici a do Petrova přijeli po Baťově kanále krytou lodí ÁMOS. Tento dárek jim připravil Mgr. Petr Antoš, který je také na cestě s výkladem provázel. Od noci do nedělního poledne nepřetržitě pršelo. Od časného rána vyzváněl telefon: "Máme vůbec jezdit? Je mokrá varianta?" "Ano, přijeďte, odpoledne pršet nebude". Tentokrát to meteorologům opravdu vyšlo. Nepřetržitý déšť ustal na jižní Moravě před polednem, jak předpověděli. Ještě hodinu před začátkem nás postrašila pořádná bouřka, ale hlavní pořad začal v 15.00 hodin podle plánu a dokonce později vylezlo i sluníčko.
Před slavnostním zahájením přivítali starostka Jarmila Růžičková a místostarosta obce Petrova Ladislav Krůtil zástupce všech zúčastněných skupin. Jak jinak než v jednom z 80 vinných sklepů, které tvoří vinařský areál Plže, koláčkem a sklenkou dobrého petrovského vína.
Senioři Plže
A přijeli opravdu všichni. Doliňáci ze Starého Města přijeli dokonce vlakem. MISS (Mladí I Starší Staříci) KAŠAVA ze Zlína - začali se scházet před 3 měsíci, inspirováni našim festivalem, vystupovali v jednotných tričkách, s nápisem HOLD STAŘÍ. Kroje teprve tvoří. VSPT Beskyd - Stará garda ze Zubří byl opravdu skvělý. Stejně jako Senioři souboru Ostravica z Frýdku Místku obohatili náš společný program nádhernými starobylými kroji a tanci svých regionů. S CM souboru Beskyd zazpívala vynikající interpretka valašských písní Eva Porubová, rozená Štiková. VM (Věčně Mladý) Danaj ze Strážnice zatančil starobylý strážnický tanec danaj, podle kterého nese již od r. 1959 své jméno. Tanec danaj už mají za ta léta přímo pod kůží. Mužská část tanečníků předvedla verbuňky z tanečního pásma Vojna. Doprovázela je SCM Michala Miltáka, se kterou zazpíval Jan Múčka. Letos oslaví už 70. narozeniny. "Z poza kopečka" přijeli i další slovenští hosté, Senioři souboru Skaličan s CM souboru Skaličan a ženským sborem. Na setkání s nimi se vždycky těšíme. Vždyť jsme všichni Slováci, i když my Moravští a máme toho tolik společného. Skaličani nezklamali, byli opět nádherní. Závěr hlavního pořadu patřil již tradičně těm nejtemperamentnějším z východního Slovenska - Folklórnému klubu Omladina z Košíc, který v našem regionu hned navázal kontakty a přijede na jižní Moravu i v roce 2007.
HODINA JUNIORŮ, patřila verbířům. Proběhlo regionální kolo soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Zúčastnili se 4 verbíři ze Strážnice a 5 z Horňácka, z nichž byli porotou vybráni 2, kteří se účastní finále soutěže na 61. MFF Strážnice 2006. Nejvíce se líbili Michal Adamec ze Strážnice a Ivan Vařecha z Lipova. Horňácké verbíře doprovodila Horňácká CM s primášem Josefem Stašou, Strážničanům pod nohy zahrála CM složená z muzikantů několika strážnických muzik s primášem Vítězslavem Pálenským
Senioři 2006
Den byl příjemně zakončen zpěvem a tancem při SCM Michala Miltáka. Zábavu posledních návštěvníků a účinkující pak násilně ukončil až noční déšť.
Návštěvnost akce, kterou pořádá Folklorní sdružení regionu Strážnicko - Veselsko - Horňácko, soubor Danaj a obec Petrov ve spolupráci s FOS ČR byla sice ovlivněna téměř dvoudenním deštěm, ale nic neubralo na náladě účinkujících ani atmosféře festivalu. V příštím roce se bude konat v sobotu 26. května 2007.
Festival dále podpořili Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, ACR Alfa, OSA - Ochranný svaz autorský, Oseva Bzenec, Alnus Strážnice, Logomatic Zlín a Velkopopovický kozel.
Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační centrum Borovice.

Tatiana Pálenská
tel. 777064680, e-mail: palenska@veseli-nad-moravou.cz

Senioři 2006
Senioři 2006

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 30.05.2006 v 18:05 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA