HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Ej, vy Tvrdonice ...

Tisková zpráva
Obec Tvrdonice společně s místním Slováckým Podlužáckým krůžkem ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR uspořádala ve dnech 2.,3. a 4. června 53. ročník národopisných slavností Podluží v písni a tanci.
Obec Tvrdonice společně s místním Slováckým Podlužáckým krůžkem ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR uspořádala ve dnech 2.,3. a 4. června 53. ročník národopisných slavností Podluží v písni a tanci.
S obavami jsme vyhlíželi letošní slavnosti v tom deštivém studeném květnu a naše předtuchy se bohužel vyplnily.
V pátek začalo krápat kolen páté hodiny a v osm večer, kdy sólisté Zlaťulky zahajovali národopisné slavnosti znělkou"Ej, vy Tvrdonice zatočte sa kolem ...", solidně pršelo.
Skalní diváci ale seděli v hledišti v pláštěnkách a pod deštníky a pochvalovali si bravurní výkony Križovianky, Straňanky, Stříbrňanky, Šohajky, Vracovjáků a již vzpomínané Zlaťulky. Pořad konferovala Ivana Slabáková a určitě i její slovo přispělo k dobré pohodě.
Pršelo ještě v sobotu ráno, ale potom se příroda ustrnula a všechny sobotní pořady se obešly bez deštníků. Hasiči obětavě odčerpali vodu se zaplavených prostor přírodního amfiteátru a odpolední dětský pořad mohl začít. Zahájil ho koncert mládežnických dechovek ze ZUŠ Břeclav a Búranky z Borského Mikuláše na náměstí v obci. Odtud se ve 14.00 hod vydal průvod do areálu. V programu se představila domácí Pomněnka, Jatelinka z Mor. Nové Vsi, mladší i starší Břeclavánek, Hrozének z Bulhar, Dunajek z Dolních Dunajovic, Nezábudky z Drietomi a Hanácké Prosének z Prosebnice. Zazpívali vítězové dětské pěvecké soutěže "O malovaný tulipán Boženy Šbetovské" Sice foukalo a dětem bylo chladno, ale vystupovaly s maximálním nasazením, jak už to jenom děti umí.
Podluží v písni a tanci
Pomněnka
V podvečer proběhla dobře obsazená soutěž dospělých zpěváků, kde zazářila Lubomíra Tomanová z Hodonína a Jana Otáhalová ze Starého Poddvorova. Jana mimo jiné se stala asi přede dvěma roky vítězkou Zpěváčků ve Velkých Losinách.
V 19.30 zahájili muži a ženy z domácího krůžku večerní pořad, kde mimo přehlídky cimbálovek, ve které se představili muzikanti Zádruhy, Břeclavanu a J. Severina zazpívali mužáci z Týnce a Vrbice a tancovali mladí tanečníci z Čejkovické Zavádky a Břeclavanu byla hlavní náplní soutěž o Stárka Podluží. Osm mladých chlapců soutěžilo v kategoriích hošije, vrtěné a královském verbuňku. Soutěž byla velmi vyrovnaná a vítězem se nakonec stal Josef Létal z Hrušek. Je zajímavé, že v této soutěži zvítězil už po čtvrté, což se v historii soutěží podařilo jenom asi dvěma šohajům. Oslavovalo se, zpívalo a tancovalo při dechové i cimbálové muzice až do rána.
Podluží v písni a tanci
mužáci
V neděli ráno se konala v místním kostele sv. Mikuláše slavnostní mše za účastníky slavností a potom se program přesunul na náměstí, kde se sjela na vozech tažených koňmi téměř stovka šohajů v krojích z okolních obcí. Ale to už jsme zase hleděli k nebi a snažili se silou vůle rozehnat mraky. Bohužel se to nepodařilo a účastníci průvodu obcí do amfiteátru se neobešli bez deštníků. Nákladné podlužácké kroje dostali při vydatné přeháňce pořádně zabrat. Ale muzikanti hráli, zpívalo se a nikoho nenapadlo utéct někam pod střechu. V momentě, kdy průvod přešel přes jeviště déšť ustal a vysvitlo sluníčko, které nás sice rychle osušilo, ale silný studený vítr zahnat nedokázalo. Všechny naplánované pořady ale dopadly dobře. Nejprve se ve svém bloku představily děti z místní mateřinky, Kordulka ze Starého Poddvorova a Rosenka a CM Duvaj z Milotic."Podlé peřá poznáš ftáka, podlé kroja Podlužáka" - to byl název regionálního pořadu, ve ketrém jsmese snažily přivést na jeviště co nejvíce variant krojů od těch pracovních až po ty nejsvátečnější. Představili je členové Slováckých krůžků z Poštorné, Moravské Nové Vsi, Lanžhota a Tvrdonic, FS Pohárek z Týnce a děti z Jatelinky a Pomněnky.Třešinkou na dortu letošních slavností se stalo vystoupení souboru Olšava z Uherského Brodu.
Jaké tedy byly ty letošní Tvrdonice ? Mokré a studené, ale rozhodně malebné, zpěvné a veselé jako celé naše Podluží. Ať žije Podluží v písni a tanci 2007 !
Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz
Festival dále podporují Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, ACR Alfa, OSA - Ochranný svaz autorský a další.

Zdena Šlichtová - programová rada
Tel. 519 339 202, e-mail: knihovna.tvrdonice@iol.cz

Podluží v písni a tanci
Jeden z účinkujících dětských souborů na festivalu v Tvrdonicích

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Podluží v písni a tanci
Zveřejněno 05.06.2006 v 19:26 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA