HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Národopisná slavnost v Praze: V hlavní roli Hanáci

Národopisná slavnost 25.5. 2006
Náš region reprezentovali v hlavním městě Hanáci z Velkého Kosíře.
V programu VII. Národopisné slavnosti se jim dostalo výsadního postavení:
Jako jediní byli vyzváni k vystoupení zahajujícímu dvojdenní přehlídku folklórních souborů prezentujících kroje a obyčeje v různých koutech země. Navíc si dovezli pozvání i na příští rok.
Asi s půlhodinovým programem se vydali Hanáci do Prahy. Nabídka vystoupit v Letohrádku Kinských je určitě dost dobrým důvodem připravit zbrusu nové pásmo přibližující lidové zvyky v našem regionu.
Hanáci
"Scénář a choreografii jsme si dělali sami. Kroje, které se v něm objevily připomínaly různá životní údobí. Šlo vlastně o takový průřez," přibližuje starosta Kosíře Bohumil Dostál. Nakonec se podařilo obstarat i součást krojezvanou `úvodnica'. Ta provázela pár od svatebního při všech významných událostech po celý další společný život.
"Až na místě se některé věci dolaďovaly. Nácvik trval asi dvě a půl hodiny, ale šlo už spíš jen o přizpůsobení programu prostředí," dodává.
Hanáci
Hanáci
Hanáci
Velkému Kosíři se dostalo jako jedinému ze všech přítomných folklorních souborů cti se takto prezentovat, na což jsou také patřičně hrdí.
"Těžko říct, proč padla volba právě na nás. Snad i proto, že v Národopisném muzeu, kde se odehrávala nedělní část slavností, je hanácký kroj zastoupen ve velké míře, možná i nejvíc. Na tradice se u nás hodně dbá a lidé tady je dovedou uchovávat a vážit si jich," myslí si MUDr. Dostál.
Jak dál přiznává, byl to nejen pro něj neopakovatelný zážitek, navíc umocněný veřejným poděkováním prof. Jiřiny Langhammerové, která sama soubor k vystoupení vyzvala a celý sobotní program zajišťovala.
S prog. J. Langhammerovou
"Její slova, že Hanáci okouzlili Prahu, do mě vlila pocit radosti a takové to brnění v konečcích prstů. Stejně jako když někde ve světě uslyšíte naši hymnu. Byla to hrdost na celý soubor, který něco takového dokáže," říká Bohumil Dostál a dodává:

"Tleskalo nám asi 300 přítomných návštěvníků nejen od nás, ale i ze zahraničí, lidí, kteří věděli proč přišli a umí takové věci ocenit!"

Ještě po návratu dorazil na adresu Velkého Kosíře od profesorky Langhammerové mail.

"Hanáci byli úžasní a to jak z hlediska krojů, tak celkového vystoupení a projevu. Krojová přehlídka komponovaná s hudbou a tancem, kterou jsem odborně komentovala, byla přijata s velkým ohlasem a moc se vše povedlo."
Další program, který se přesunul do okolních zahrad, pokazil déšť, před nímž znovu nabídl útočiště Letohrádek Kinských. V ničem to ale neubralo na slavnostní atmosféře provázející tuto část přehlídky.
"Vždycky jde hlavně o srdíčko, které do toho dáte. To samé nám řekla i paní profesorka. Nestojí prý o žádná divadelní představení, ale hlavně o to `srdíčko', které u nás rozhodně nikomu nechybí," hodnotí s odstupem vystoupení Velkého Kosíře Bohumil Dostál. Z Prahy si Hanáci přivezli také příslib, že i jedno z pozvání na další Národopisné slavnosti bude znovu putovat do Kostelce, čehož se v žádném případě nezříkají.

-MiH-

soubor Kosíř, Lucie Pospíšilová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 26.06.2006 v 19:20 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA