HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Národopisná slavnost v Praze: V hlavní roli Hanáci

Národopisná slavnost 25.5. 2006
Náš region reprezentovali v hlavním městě Hanáci z Velkého Kosíře.
V programu VII. Národopisné slavnosti se jim dostalo výsadního postavení:
Jako jediní byli vyzváni k vystoupení zahajujícímu dvojdenní přehlídku folklórních souborů prezentujících kroje a obyčeje v různých koutech země. Navíc si dovezli pozvání i na příští rok.
Asi s půlhodinovým programem se vydali Hanáci do Prahy. Nabídka vystoupit v Letohrádku Kinských je určitě dost dobrým důvodem připravit zbrusu nové pásmo přibližující lidové zvyky v našem regionu.
Kosíř, hanácký folklorní soubor
"Scénář a choreografii jsme si dělali sami. Kroje, které se v něm objevily připomínaly různá životní údobí. Šlo vlastně o takový průřez," přibližuje starosta Kosíře Bohumil Dostál. Nakonec se podařilo obstarat i součást krojezvanou `úvodnica'. Ta provázela pár od svatebního při všech významných událostech po celý další společný život.
"Až na místě se některé věci dolaďovaly. Nácvik trval asi dvě a půl hodiny, ale šlo už spíš jen o přizpůsobení programu prostředí," dodává.
Kosíř, hanácký folklorní soubor
Kosíř, hanácký folklorní soubor
Kosíř, hanácký folklorní soubor
Velkému Kosíři se dostalo jako jedinému ze všech přítomných folklorních souborů cti se takto prezentovat, na což jsou také patřičně hrdí.
"Těžko říct, proč padla volba právě na nás. Snad i proto, že v Národopisném muzeu, kde se odehrávala nedělní část slavností, je hanácký kroj zastoupen ve velké míře, možná i nejvíc. Na tradice se u nás hodně dbá a lidé tady je dovedou uchovávat a vážit si jich," myslí si MUDr. Dostál.
Jak dál přiznává, byl to nejen pro něj neopakovatelný zážitek, navíc umocněný veřejným poděkováním prof. Jiřiny Langhammerové, která sama soubor k vystoupení vyzvala a celý sobotní program zajišťovala.
Kosíř, hanácký folklorní soubor
"Její slova, že Hanáci okouzlili Prahu, do mě vlila pocit radosti a takové to brnění v konečcích prstů. Stejně jako když někde ve světě uslyšíte naši hymnu. Byla to hrdost na celý soubor, který něco takového dokáže," říká Bohumil Dostál a dodává:

"Tleskalo nám asi 300 přítomných návštěvníků nejen od nás, ale i ze zahraničí, lidí, kteří věděli proč přišli a umí takové věci ocenit!"

Ještě po návratu dorazil na adresu Velkého Kosíře od profesorky Langhammerové mail.

"Hanáci byli úžasní a to jak z hlediska krojů, tak celkového vystoupení a projevu. Krojová přehlídka komponovaná s hudbou a tancem, kterou jsem odborně komentovala, byla přijata s velkým ohlasem a moc se vše povedlo."
Další program, který se přesunul do okolních zahrad, pokazil déšť, před nímž znovu nabídl útočiště Letohrádek Kinských. V ničem to ale neubralo na slavnostní atmosféře provázející tuto část přehlídky.
"Vždycky jde hlavně o srdíčko, které do toho dáte. To samé nám řekla i paní profesorka. Nestojí prý o žádná divadelní představení, ale hlavně o to `srdíčko', které u nás rozhodně nikomu nechybí," hodnotí s odstupem vystoupení Velkého Kosíře Bohumil Dostál. Z Prahy si Hanáci přivezli také příslib, že i jedno z pozvání na další Národopisné slavnosti bude znovu putovat do Kostelce, čehož se v žádném případě nezříkají.

-MiH-

soubor Kosíř, Lucie Pospíšilová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 26.06.2006 v 19:20 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA