HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura

Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

F Scéna 2006 představila soubory národnostních menšin

F Scéna 22.6. - 22.7. 2006
Brněnské folklorní večery na nádvoří Staré radnice jsou už natolik zažité, že reklamu snad ani nepotřebují. Přestože je už devátý ročník, nevysychá studnice nápadů. Pořadatele - tedy Velitelství Sil podpory a výcviku, Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ, Brněnské kulturní centrum, Folklorní sdružení Jánošík Brno a Folklorní sdružení České republiky - podpořil Jihomoravský kraj a rozjíždí se krojovaný maratón každý víkend prodloužený o předcházející čtvrtek Po zahájení na Špilberku (čtvrtek 22.6.) pokračovalo víkendové Souznění pod Špilberkem.
F Scéna
Na setkání národnostních menšin se sešly soubory bulharské, maďarské, řecké, slovenské i romské žijící v Brně a vyšlo z toho takové "rodinné folklorní křepčení" a to v tom nejlepším slova smyslu (recenzován je sobotníí večer, ve kterém byl jiný program, než předcházejícího dne, takže šlo v obou dnech o premiéry). Od nejmenších dětí (člen romského souboru má teprve 3 roky a udivoval temperamentem) přes děti všech věkových kategorií až k dospělému mládí, všichni měli své fanoušky a chuť předvést vše co znají co nejlépe. Početně asi vedl slovenský dětský soubor Púčik, technicky asi nejvíc přesvědčili Maďaři a Řekové, Bulhaři zase nejvíc upoutali kroji a smyslem pro humor. Ruské a ukrajinské písně v podání čtyř děvčat v sarafánech byly jímavé a pravdivé ve výrazu. Romský dětský soubor Merci, který je jednou z činností o.s. Ratolest, zabývající se nízkoprahovými aktivitami, představil romské dospívající problémové "puberťáky" v nezvyklém světle - jako zanícené, technicky vyspělé a soustředěné tanečníky, jejichž energetický náboj se zdál nevyčerpatelný. A tak ten folklorní Babylon na nádvoří Staré radnice nevedl k biblickému zmatení, ale naopak k vytříbení poznání o mentalitě a tradicích a o vzájemné úctě a uznávání. A to není málo.
F Scéna
F Scéna
F Scéna

Karla Hofmannová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: F Scéna
Zveřejněno 28.06.2006 v 17:18 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA