HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

F Scéna 2006 představila soubory národnostních menšin

F Scéna 22.6. - 22.7. 2006
Brněnské folklorní večery na nádvoří Staré radnice jsou už natolik zažité, že reklamu snad ani nepotřebují. Přestože je už devátý ročník, nevysychá studnice nápadů. Pořadatele - tedy Velitelství Sil podpory a výcviku, Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ, Brněnské kulturní centrum, Folklorní sdružení Jánošík Brno a Folklorní sdružení České republiky - podpořil Jihomoravský kraj a rozjíždí se krojovaný maratón každý víkend prodloužený o předcházející čtvrtek Po zahájení na Špilberku (čtvrtek 22.6.) pokračovalo víkendové Souznění pod Špilberkem.
F Scéna
Na setkání národnostních menšin se sešly soubory bulharské, maďarské, řecké, slovenské i romské žijící v Brně a vyšlo z toho takové "rodinné folklorní křepčení" a to v tom nejlepším slova smyslu (recenzován je sobotníí večer, ve kterém byl jiný program, než předcházejícího dne, takže šlo v obou dnech o premiéry). Od nejmenších dětí (člen romského souboru má teprve 3 roky a udivoval temperamentem) přes děti všech věkových kategorií až k dospělému mládí, všichni měli své fanoušky a chuť předvést vše co znají co nejlépe. Početně asi vedl slovenský dětský soubor Púčik, technicky asi nejvíc přesvědčili Maďaři a Řekové, Bulhaři zase nejvíc upoutali kroji a smyslem pro humor. Ruské a ukrajinské písně v podání čtyř děvčat v sarafánech byly jímavé a pravdivé ve výrazu. Romský dětský soubor Merci, který je jednou z činností o.s. Ratolest, zabývající se nízkoprahovými aktivitami, představil romské dospívající problémové "puberťáky" v nezvyklém světle - jako zanícené, technicky vyspělé a soustředěné tanečníky, jejichž energetický náboj se zdál nevyčerpatelný. A tak ten folklorní Babylon na nádvoří Staré radnice nevedl k biblickému zmatení, ale naopak k vytříbení poznání o mentalitě a tradicích a o vzájemné úctě a uznávání. A to není málo.
F Scéna
F Scéna
F Scéna

Karla Hofmannová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: F Scéna
Zveřejněno 28.06.2006 v 17:18 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA