HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura

Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

IX. Selské slavnosti v Holašovicích

Tisková zpráva
IX. Selské slavnosti v Holašovicích 22. - 23. 7. 2006
Selské slavnosti, které se pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Jana Zahradníka uskuteční ve dnech 22. - 23. 7. 2006 již podeváté, se konají v malebné vesničce Holašovice, ležící cca 15 km západně od Českých Budějovic, ztracené kdesi uprostřed lesů a rybníků, daleko od hlavních komunikací. Snad právě poloha Holašovic způsobila, že čas v této vsi jakoby se odvíjel pomaleji. A tak se půdorys vesnice mohl do dnešní doby dochovat ve svém středověkém tvaru a také jednotlivá stavení, soustředěná kolem prostorné návsi, stojí dosud v podobě, jakou jim vtiskli jejich stavitelé v druhé polovině 19. století - podobu tzv. jihočeského selského baroka. Po zásluze byla tak obec Holašovice zapsána do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Právě do tohoto prostředí je zasazena dvoudenní lidová slavnost, jejímž základním rámcem je pořádání "lidového jarmarku" s ukázkami tradičních i netradičních řemesel z celé České republiky, ale též ze Slovenska. Vyhledávaným je zejména předvádění původních řemesel a technik, které v dnešní, přetechnizované době,vytváří velmi působivou podívanou na zručnost a cit pro tradiční lidovou výrobu, která se váže k časům dávno zapomenutým. Předvádění jednotlivých výrob je prováděno řemeslníky v lidových i dobových kostýmech.
Selské slavnosti Holašovice
Selské slavnosti Holašovice
Selské slavnosti organizuje Obec Jankov - Holašovice ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR a partnery. Oficiálně je zahájí v sobotu 22.7. 2006 v 10,00 hodin RHDr. Jan Zahradník - hejtman Jihočeského kraje, který převzal nad touto akcí osobní záštitu.
Jarmark bude jako tradičně obohacen kulturním programem v lidovém duchu. Hosty letošních Selských slavností budou soubory nejenom z České republiky, ale i zahraniční soubory z Chorvatska a Rakouska. V průběhu minulých ročníků se v Holašovicích představily folklorní soubory ze Slovenska, z Chorvatska, Srbska, Polska, Řecka, Bulharska a Rakouska. Návštěvníci Holašovic tak mají možnost porovnat rozdílnosti kultur a seznámit se s lidovými zvyky a obyčeji jednotlivých koutů naší země a se zahraničím. Selské slavnosti v Holašovicích se zařadily mezi významné Mezinárodní folklorní festivaly v České republice.
Selské slavnosti Holašovice
Již v pátek 21.7. ve 20,00 vystoupí na slavnostech country kapela DIVÁ BÁRA.
V sobotním programu vystoupí mimo jiné soubory DUDLAJA, DOUDLEBAN, DOUBRAVANKA, NOUZE, PRIGOREC (Chorvatsko), ZÜLISSEN (Rakousko), BRATŘI Z RŮŽE (Fedrfechtýři), POŠUMAVSKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA a PRIMA QUINTET. Sobotní program uzavře od 20,00 hodin večerní veselice v country stylu s kapelou BRUSNÉ KOTOUČE. V neděli vystoupí v kulturních programech SKALAČKA, NEŠLAPETO, LIBÍN, DROBEK S PŘÁTELI, PRESLICA (chorvatsko), ŠUMAVANKA, BRATŘI Z RŮŽE (Fedrfechtýři) a rakouská dechová kapela REICHENTHAL. V programu nebudou chybět vystoupení jarmarečních zpěváků, bubeníků, divadelní představení (soubory Kejklíř a Dobrá nálada), jihočeští heligonkáři se svými oblíbenými "lidovkami", pro děti populární a vyhledávané projížďky na koních, kovboj, fakír, ukázka a cvičení dravých ptáků, chytání ryb do ruky z kádě a přijde i kouzelník. . Program zpestří šermířská klání a jiné atrakce pro malé i velké. V kulturních programech vystoupí více než 300 účinkujících z Čech i zahraničí.
Mediálními partnery slavností jsou Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura, Faktor 104,3, Jihočeské deníky Bohemia, Gimi Televize a Informační server www.borovice.cz . Slavnosti podporují Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Jihočeský kraj, ACR Alfa, Kooh-i-noor, a.s., ČEZ - Elektrárna Temelín, Budějovický měšťanský pivovar, a.s., Ateliér Malec, Dopravní podnik města České Budějovice, a.s., OSA - Ochranný svaz autorský, Jihočeské tiskárny, a.s., ZD Jankov, TOI TOI s.r.o. a další.

Zpracoval: Jan Jílek, ředitel slavností
OÚ Jankov-Holašovice
Tel.: 387 982 133, mob.: 775 106 025E-mail: jan.jilek@popron.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 30.06.2006 v 01:17 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA