HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

IX. Selské slavnosti v Holašovicích

Tisková zpráva
IX. Selské slavnosti v Holašovicích 22. - 23. 7. 2006
Selské slavnosti, které se pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Jana Zahradníka uskuteční ve dnech 22. - 23. 7. 2006 již podeváté, se konají v malebné vesničce Holašovice, ležící cca 15 km západně od Českých Budějovic, ztracené kdesi uprostřed lesů a rybníků, daleko od hlavních komunikací. Snad právě poloha Holašovic způsobila, že čas v této vsi jakoby se odvíjel pomaleji. A tak se půdorys vesnice mohl do dnešní doby dochovat ve svém středověkém tvaru a také jednotlivá stavení, soustředěná kolem prostorné návsi, stojí dosud v podobě, jakou jim vtiskli jejich stavitelé v druhé polovině 19. století - podobu tzv. jihočeského selského baroka. Po zásluze byla tak obec Holašovice zapsána do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Právě do tohoto prostředí je zasazena dvoudenní lidová slavnost, jejímž základním rámcem je pořádání "lidového jarmarku" s ukázkami tradičních i netradičních řemesel z celé České republiky, ale též ze Slovenska. Vyhledávaným je zejména předvádění původních řemesel a technik, které v dnešní, přetechnizované době,vytváří velmi působivou podívanou na zručnost a cit pro tradiční lidovou výrobu, která se váže k časům dávno zapomenutým. Předvádění jednotlivých výrob je prováděno řemeslníky v lidových i dobových kostýmech.
Selské slavnosti Holašovice
Selské slavnosti Holašovice
Selské slavnosti organizuje Obec Jankov - Holašovice ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR a partnery. Oficiálně je zahájí v sobotu 22.7. 2006 v 10,00 hodin RHDr. Jan Zahradník - hejtman Jihočeského kraje, který převzal nad touto akcí osobní záštitu.
Jarmark bude jako tradičně obohacen kulturním programem v lidovém duchu. Hosty letošních Selských slavností budou soubory nejenom z České republiky, ale i zahraniční soubory z Chorvatska a Rakouska. V průběhu minulých ročníků se v Holašovicích představily folklorní soubory ze Slovenska, z Chorvatska, Srbska, Polska, Řecka, Bulharska a Rakouska. Návštěvníci Holašovic tak mají možnost porovnat rozdílnosti kultur a seznámit se s lidovými zvyky a obyčeji jednotlivých koutů naší země a se zahraničím. Selské slavnosti v Holašovicích se zařadily mezi významné Mezinárodní folklorní festivaly v České republice.
Selské slavnosti Holašovice
Již v pátek 21.7. ve 20,00 vystoupí na slavnostech country kapela DIVÁ BÁRA.
V sobotním programu vystoupí mimo jiné soubory DUDLAJA, DOUDLEBAN, DOUBRAVANKA, NOUZE, PRIGOREC (Chorvatsko), ZÜLISSEN (Rakousko), BRATŘI Z RŮŽE (Fedrfechtýři), POŠUMAVSKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA a PRIMA QUINTET. Sobotní program uzavře od 20,00 hodin večerní veselice v country stylu s kapelou BRUSNÉ KOTOUČE. V neděli vystoupí v kulturních programech SKALAČKA, NEŠLAPETO, LIBÍN, DROBEK S PŘÁTELI, PRESLICA (chorvatsko), ŠUMAVANKA, BRATŘI Z RŮŽE (Fedrfechtýři) a rakouská dechová kapela REICHENTHAL. V programu nebudou chybět vystoupení jarmarečních zpěváků, bubeníků, divadelní představení (soubory Kejklíř a Dobrá nálada), jihočeští heligonkáři se svými oblíbenými "lidovkami", pro děti populární a vyhledávané projížďky na koních, kovboj, fakír, ukázka a cvičení dravých ptáků, chytání ryb do ruky z kádě a přijde i kouzelník. . Program zpestří šermířská klání a jiné atrakce pro malé i velké. V kulturních programech vystoupí více než 300 účinkujících z Čech i zahraničí.
Mediálními partnery slavností jsou Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura, Faktor 104,3, Jihočeské deníky Bohemia, Gimi Televize a Informační server www.borovice.cz . Slavnosti podporují Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Jihočeský kraj, ACR Alfa, Kooh-i-noor, a.s., ČEZ - Elektrárna Temelín, Budějovický měšťanský pivovar, a.s., Ateliér Malec, Dopravní podnik města České Budějovice, a.s., OSA - Ochranný svaz autorský, Jihočeské tiskárny, a.s., ZD Jankov, TOI TOI s.r.o. a další.

Zpracoval: Jan Jílek, ředitel slavností
OÚ Jankov-Holašovice
Tel.: 387 982 133, mob.: 775 106 025E-mail: jan.jilek@popron.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 30.06.2006 v 01:17 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA