HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Poprvé letos plulo dříví kanálem o prázdninách

TISKOVÁ ZPRÁVA: Poprvé letos plulo dříví kanálem o prázdninách
SUNNSEITN FRAUENPOWER AM ROSENHUEGEL - ŽENSKÁ SÍLA NA RŮŽOVÉM VRCHU A PLAVENÍ DŘÍVÍ U JEŽOVÉ
Po jedné hodině odpoledne přivítal plavební ředitel Hynek Hladík přivítal hosty v bývalé osadě Růžovém Vrchu. "Jsme na místě, které je pro Schwarzenberský plavební kanál nejdůležitější, zde překonává tu nejdůležitější hranici v Evropě, hlavní evropské rozvodí, ta je důležitější, než hranice politické, tuto hranici vytvořila příroda." Pak již se ujal slova páter Ján Barník, farář z Horní Plané. Hovořil o díle Božím a díle člověka, jakým je i Schwarzenberský plavební kanál. Po té požehnal počínající plavební sezóně.
Libín - S, folklorní sdružení
Gotthard Wagner, představitel rakouského Sunnseitn, poprvé na Růžovém Vrchu spolupracoval s jihočeským souborem Libín-S před více než pěti lety, kdy zde byla odhalena skulptura Rozvodí - Wasserscheide rakouské sochařky Gabi Berger jako součást cesty moderních skulptur překračující několikrát česko-rakouské hranice. Byla to příležitost narušit vnější hranice schengenského prostoru, ukázat možnosti spolupráce lidí z obou stran státních hranic. Dnes se na Růžovém Vrchu setkávají tři ženy ze třech měst, ze třech zemí, Johanna Varner, violoncellistka z bavorského Mnichova, Edith Meixner, saxofonistka a klarinetistka z Vídně a tak trochu domácí, protože z Čech, pražská jazzová zpěvačka Jana Koubková. Každá z nich, poté všechny tři dohromady muzicírovaly, improvizovaly. Po zhruba hodinovém vystoupení odměněném potleskem Čechů i Rakušanů nastal přesun k necelé dva kilometry vzdálenému potoku Ježová / Iglbach.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Ježová / Iglbach. Tam již hráli Rakušan Rudi Lughofer na české dudy s Helmutem Meixnerem na
housle.
Libín - S, folklorní sdružení
Hynek Hladík vyprávěl na břehu plavebního kanálu o jeho historii.
"Schwarzenberským plavebním kanálem se plavilo dříví ze severních úbočí jižní části Šumavy na schwarzenberském českokrumovském panství přes hlavní evropské rozvodí na Růžovém Vrchu k řece Große Mühl a po ní až k Dunaji. Zde se dříví vytahovalo před dalším naložením na lodě či vory plující až do Vídně. K tomu bylo 300 až 350 lidí, tolik personálu na místě v Horním Rakousku nebylo. Proto sem pravidelně chodily pravidelně skupiny mladých mužů a žen ze Strakonicka, aby velmi tvrdě pracovaly od pěti ráno do sedmi večer. Po práci předpokládal ředitel panství, že dělníci padnou znaveni na lože. Bylo to ale jinak, nad táborem v Horním Rakousku zněly české lidové písničky, bylo možné slyšet v Čechách tehdy obvyklé dudy, housle či citery. - Rudi, pojď kvíknout na dudy," vyzval Hladík rakouského dudáka. "Zahraji Vám jednu strakonickou", odpověděl Rudi Lughofer. "Tak takové melodie zněly u ústí Große Mühl." Folklorní sdružení Libín-S přivedlo folklor opět k plavebnímu kanálu v projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. U kanálu se setkávají jihočeské, hornorakouské a bavorské soubory, konají se ukázky plavení dříví, jednou z nich je ta dnešní. Pak zazněl plavební rozkaz, polena plula po hladině, ale to už padaly první kapky deště, nad hlavami duněl hrom.
Na program Sunnseitn i na plavení dříví přišlo zhruba pět stovek z Čech, Rakouska a Slovenska.
Poděkování si vedle hlavních organizátorů, folklorního sdružení Libín-S Prachatice a Sunnseitn, zaslouží i Jiří Borovka ze s.r.o. Meliorace České Budějovice a Pavel Štětina z Nové Pece za technickou pomoc.
NEJBLIŽŠÍ UKÁZKA PLAVENÍ DŘÍVÍ BUDE NA JELENÍCH VRŠÍCH 16.07.2006 V 15:00 HOD.

Hynek Hladík
Česká 677, CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602 272 442, fax +420 388 317 609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com/ v češtině
www.schw-kan.com/de in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 09.07.2006 v 22:46 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA