HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura
Turistické možnosti
Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek 2006

TISKOVÁ ZPRÁVA
Přípravy Slováckých slavností vína a otevřených památek jsou již v plném proudu
Přípravy na čtvrtý ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek, které bude hostit město Uherské Hradiště ve dnech 9. a 10. září 2006, jsou již v plném proudu. Pět měsíců před konáním slavností to potvrdili členové přípravného výboru na květnové tiskové konferenci v uherskohradišťském Meeting Centru.
Podle předsedy přípravného výboru a uherskohradišťského místostarosty Květoslava Tichavského jsou Slovácké slavnosti vína a otevřených památek skutečnou prezentací slováckého regionu. "Již od začátku prosazujeme myšlenku, že nejde o prezentaci pouze jednoho města, ale celé oblasti Slovácka. Jde o přirozené spojení folkloru, lidových tradic a vína, které se odehrává na pozadí historických památek našeho města a poskytuje návštěvníkovi množství nezapomenutelných zážitků, které útočí na všechny jeho smysly krásou lidového kroje, melodičností slovácké písničky a nezaměnitelnou chutí zdejším gastronomických specialit," řekl Květoslav Tichavský.
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek jsou jedinečné tím, že jsou do jejich organizace přímo zapojeny jednotlivé mikroregiony a obce, které v Uherském Hradišti představují své kulturní i kulinářské bohatství. V září tak bude slovácké metropole hostit mikoregion Východní Slovácko, Staroměstsko, Ostrožsko, Za Moravú, Buchlov, Dolní Poolšaví a Uherské Hradiště se svým okolím. Ze Slovenska pak přicestují zástupci měst Skalice a Trenčín. "Právě tím, že jsou Slovácké slavnosti vína a otevřených památek postaveny na zájmu jednotlivých mikroregionů a obcí prezentovat se na této společné akci, jsou odlišné od ostatních velkých a dokonale zorganizovaných festivalů. Tato živelnost a nevázanost v projevech tradiční lidové kultury Slovácka jim však dává neopakovatelnou atmosféru," je přesvědčen Jaroslav Zapletal, manažer projektu Slováckých slavností vína a otevřených památek.
Organizační břímě slavností leží na bedrech města Uherské Hradiště. "Organizačně zvládat tak velkou akci není nijak jednoduché, ale pro naše město je ctí, že může být hostitelem tak významné akce, která svým rozsahem a záběrem zcela jistě přesahuje nejen hranice našeho města, ale určitě i hranice regionu," řekl starosta Uherského Hradiště Libor Karásek. Podle jeho slov však letošní ročník bude navíc malou "generálkou" na pátý ročník, který bude v příštím roce pevnou součástí oslav 750 let výročí založení města. "Když se nám podaří uspět se žádostí u Svazu historických sídel Čech, Moravy a Slezska, tak by Slovácké slavnosti vína a otevřených památek mohly být součástí národního zahájení Dnů evropského dědictví," nahlíží do budoucnosti starosta Karásek.
Podle pořadatelů je však také velmi důležité, že jsou slavnosti dobře finančně zajištěny. "První impuls k uspořádání slavností vzešel od pana Iva Valenty, který nám přislíbil finanční pomoc a tím odstartoval tuto tradici, která navazuje na velké národopisné slavnosti z roku 1937. Díky jeho zájmu a financím můžeme dnes konstatovat, že nás čeká již čtvrtý ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek," řekl Tichavský.
Hlavním podporovatelem slavností je již od počátku uherskohradišťská Nadace Děti - kultura - sport, jejímž zřizovatelem je právě pan Ivo Valenta. "Již z našeho názvu vyplývá, že se věnujeme také finanční podpoře kultury, do které jsem za poslední tři roky darovali pouze na území Uherského Hradiště jeden milion korun a na území Zlínského kraje více jak čtyři miliony korun. Myslím si, že kulturní dědictví našeho kraje vrcholí právě přehlídkou toho nejlepšího na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek. Právě proto jsme se rozhodli i letos podpořit částkou jeden milion korun tuto nádhernou lidovou slavnost," uvedla Markéta Slavíková, předsedkyně správní rady Nadace Děti - kultura - sport.
Program letošního čtvrtého ročníku Slováckých slavností vína a otevřených památek čeká několik změn. "Šokoval nás obrovský zájem lidí, který Slovácké slavnosti vína a otevřených památek vyvolávají. Proto jsme si byli vědomi toho, že se s tím musíme nějak koncepčně vypořádat. Z toho důvodu jsme se rozhodli, že více vytížíme programy v obou dvou dnech. Sobota, která je věnována spíše folklornímu programu a prezentaci mikreregionů, bude doplněna bohatým nedělním programem, který je zasvěcen spíše Dnu evropského dědictví a otevřeným památkám," vysvětlil Zapletal.
Po loňských zkušenostech se přípravný výbor musel vypořádat také s kapacitami města Uherské Hradiště. Loňský ročník se svými 25 tisíci návštěvníky a téměř 3 tisíci aktivními účinkujícími vesměs oblečenými v lidových krojích totiž narážel na prostorové dispozice jednotlivých lokalit. "Proto jsme se rozhodli, že více využijeme řeku Moravu, Baťův kanál a vodní cesty, které ke Slovácku bezpochyby patří. Navíc řeka Morava je osou, kolem které celé Slovácko kvete," řekl Jaroslav Zapletal. Největší atrakcí by se podle jeho slov mohla stát muzikantská loď, která bude jezdit kyvadlově trasu mezi městem Napajedla, které je poslední lokalitou, jež patří na Slovácko, a Strážnicí. "Nezůstáváme pouze u loňského programu, ale snažíme se slavnosti posunout dál," dodal Zapletal. (Více o programu Slováckých slavností vína a otevřených památek v další přiložené tiskové zprávě)

Kontakt:
Michal Dvouletý
PR manažer Slováckých slavností vína a otevřených památek
TISKOVÉ STŘEDISKO Slováckých slavností vína a otevřených památek
Zelný trh 1245, 687 38 Uherské Hradiště
mobil: 737 277 045
e-mail: press@slavnostivinauh.cz

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek
PŘEDSTAVENÍ AKCE
Vítejte na slováckých slavnostech ...
Vítejte na slováckých slavnostech ...
Jednou ze skutečností, kterou návštěvník Slovácka podvědomě očekává, a přece jej vždy překvapí, je všudypřítomnost vína a vinařské kultury v tomto kraji a s ní spojený folklor a stále živé projevy lidové kultury. Počátky pěstování vína na Slovácku jsou doloženy již od období Říše římské (3. - 4. století n.l.). Skutečný rozvoj vinařství je však spojen až s příchodem křesťanství a pak s rozvojem středověkých klášterních aktivit. Vinice, sklepy, búdy (raritou jsou měšťanské sklepy v Uherském Hradišti - Mařaticích) i sklepní uličky po celá staletí vytvářejí nezaměnitelný ráz slovácké obce a krajiny.
Slovácko patří opravdu k nejvhodnějším lokalitám pro vinařskou turistiku, především pro cykloturistiku. Vinařská podoblast Slovácko je protkána ucelenou sítí Moravských vinařských stezek, které se od běžných cyklistických tras liší systémem, jakým jsou vedeny v krajině, i samotným stylem značení.
Dobré víno je na Slovácku součástí prostřeného stolu a vizitkou hostitele. Když vám je nalijí, zazáří v něm slunce, ucítíte vůni země a chuť jejích plodů. Víno a vinaři mají své zvláštní tradice. V poslední době je oživují a rozvíjejí především výstavy a košty vín a stále populárnější slavnosti vinobraní. Již tradičně je můžete navštívit např. v Mikulově, ve Strážnici, v obci Modrá u Velehradu, ale především v rámci Slováckých slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti.
Slavnosti zasvěcené vínu, vinařství a vinohradnictví a s nimi neodmyslitelně spjatého bohatství lidové hudby, zpěvu a tance se uskuteční 9. a 10. září 2006 v Uherském Hradišti. V areálech historických staveb královského města se představí vinařská podoblast Slovácko s mikroregiony Staroměstsko, Ostrožsko, Východní Slovácko, Dolní Poolšaví, Za Moravú i Buchlov a z bezprostředního okolí hostitelského města. Potěší nejen svými skvělými víny a burčáky, ale i gastronomickými specialitami a řemeslnickými výrobky. Návštěvníci procházející malebnými zákoutími města budou moci obdivovat barevnou nádheru krojů a zároveň nehlédnout do tajů dílen, kuchyní i vinných sklepů Kunovic, Starého Města, Vlčnova, Hluku, Velehradu, Uherského Ostrohu, Blatnice pod sv. Antonínkem, Boršic, Nedakonic, Polešovic, Veselí nad Moravou a 35 dalších vínem i folklorem proslulých míst.
Idea pořádat vinařské slavnosti navazuje na prvorepublikovou uherskohradišťskou tradici velkých národopisných výstav, avšak zrodila se ve zdejších podnikatelských kruzích. Ivo Valenta, zakladatel Nadace Děti - kultura - sport, která je hlavním podporovatelem slavností, si uvědomil, že revitalizovat slováckou kulturu vína znamená postarat se nejen o atraktivní, ale i o důstojné zviditelnění těchto vzácných hodnot. Myšlenka nalezla široký spontánní ohlas ve vinařských obcích a městech. Jako hosté se připojila slovenská města Trenčín a Skalica.
Slavnosti zahájí v sobotu 9. září v 9.30 hodin průvod asi 1500 účastníků v historických kostýmech a v krojích. Vyjde z mařatických vinohradů (čtvrť Uherského Hradiště) a bude směřovat do středu města na Masarykovo náměstí, kde se mohou diváci těšit na defilé všech zúčastněných obcí a mikroregionů. Poté budou na stanovištích regionů v památkových objektech probíhat jejich vlastní programy - jakési malé festivaly. Celkem tak vystoupí několik desítek vynikajících muzik, souborů a sólistů. Odpoledne pak vyvrcholí hlavním programem u Slovácké búdy ve Smetanových sadech, kde pak bude dlouho do noci pokračovat beseda u cimbálu. V mařatických vinohradech bude otevřeno hned několik velkých vinných sklepů, a všude bude k dobrému vínu vyhrávat muzika.
Letos poprvé vypluje po řece Moravě také speciální muzikantská loď, která bude na své palubě opět hostit návštěvníky slavností nejen vínem a gurmánskými speciality, ale také nezapomenutelným zážitkem vykresleným tóny lidových písniček. V zahradním areálu restaurace Koruna pak slovácký regionální týdeník DOBRÝ DEN S KURÝREM připravil finále "Slovácké křídlovky", nebo-li přehlídky nejlepších regionálních dechových hudeb.

Od sobotního rána se promění Masarykovo náměstí ve velký jarmark. V areálu kolem Slováckého muzea ve Smetanových sadech se budou moci diváci seznámit s mistrovstvím lidových řemeslníků. Živé ukázky řemeslných prací obsáhnou téměř všechny existující materiály a techniky a nebudou chybět ani takové kuriozity jako je stloukání másla.

Na své si však přijdou i rodiče s dětmi. Pro ně je na Mariánském náměstí a v Bastionu připravena řada atrakcí, o které se postará skupina historického šermu Memento mori. Děti dostanou příležitost zúčastnit se v Domě knihy Portal a v Galerii Slováckého muzea soutěže o nejlepší výtvarnou práci na motivy vinohrad, vinobraní, národopisné slavnosti. Nejzdařilejší dílka budou vydána jako sada pohlednic.
V neděli 11. září od 10.00 hodin mohou ve velkém sále uherskohradišťské Reduty vychutnat i nejnáročnější znalci několik stovek vzorků vín, které Vinaři Mařatice pro tuto příležitost shromáždili od nejlepších vinařů a producentů ze všech míst pořádajících slavnosti. V naprosté většině jsou to vína oceněná prestižními medailemi. Letošní novinkou je také odborné hodnocení vystavovaných vzorků a vyhlašování Šampióna Slováckých slavností vína.

Nedělní program je pak více zaměřen na otevřené kulturní památky, které na mnoha místech v Uherském Hradišti i v okolních obcích nabídnou pestrou paletu doprovodných, kulturních nebo uměleckých programů. Masarykovo náměstí pak nabídne kromě pokračujícího jarmarku také přehlídku dětských folklorních souborů.
V neděli 11. září od 10.00 hodin mohou ve velkém sále uherskohradišťské Reduty vychutnat i nejnáročnější znalci několik stovek vzorků vín, které Vinaři Mařatice pro tuto příležitost shromáždili od nejlepších vinařů a producentů ze všech míst pořádajících slavnosti. V naprosté většině jsou to vína oceněná prestižními medailemi. Letošní novinkou je také odborné hodnocení vystavovaných vzorků a vyhlašování Šampióna Slováckých slavností vína.

Nedělní program je pak více zaměřen na otevřené kulturní památky, které na mnoha místech v Uherském Hradišti i v okolních obcích nabídnou pestrou paletu doprovodných, kulturních nebo uměleckých programů. Masarykovo náměstí pak nabídne kromě pokračujícího jarmarku také přehlídku dětských folklorních souborů.
Zářijové Slovácké slavnosti vína a otevřených památek se staly silným magnetem, který do Uherského Hradiště každoročně přiláká značné množství návštěvníků. Nechybí mezi nimi ani turisté ze zahraničí. Všechny pořady jsou cenově široce dostupné. Místo vstupenky si účastníci vlastně jen zakoupí programovou publikaci s řadou zajímavých informací a množstvím pěkných fotografií a ilustrací. Pořadatelé (Přípravný výbor složený z představitelů všech mikroregionů, město Uherské Hradiště, Klub kultury Uherské Hradiště) jsou dobře připraveni na všechny eventuality a počítají také s možností nepříznivého počasí. Nezapomenutelný zážitek z pohostinného Slovácka hostům nemůže opravdu nic pokazit.

Michal Dvouletý

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek
Průvod Vinohradskou ulicí na slavnostech 2005
TISKOVÁ ZPRÁVA
Slovácké slavnosti vína budou mít svého šampióna
Tradiční výstavu vín z vinařské podoblasti Slovácko, která je součástí podzimních Slováckých slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti, čeká podstatná změna. "Letos poprvé budou vína zařazená na výstavu hodnocena profesionální degustační komisí. Věříme, že tato novinka ještě zvýší prestiž výstavy i zájem vinařů o účast na ni," uvedl Bohuslav Jež z občanského sdružení Vinaři Mařatice, které je pověřeno přípravným výborem slavností organizací této výstavy. Ta je naplánována na neděli 10. září 2006 od 9.30 hodin do hlavního sálu uherskohradišťské Reduty.
Impuls k přechodu z nesoutěžní na soutěžní výstavu vín vzešel od samotných vinařů již v průběhu minulého roku. Pořadatelé Slováckých slavností vína a otevřených památek jim proto vyšli vstříc a za pomoci stostupňového bodovacího systému tak každé z vystavovaných vín získá bodové ohodnocení, jež bude součástí oficiálního katalogu. Třicet procent těch nejlepších vzorků z každé odrůdy se bude moci těšit na zlatou medaili. Degustační komise také vybere jedno bílé a jedno červené víno, které se stane absolutním vítězem a tedy držitelem nově budovaného prestižního označení "Šampión Slováckých slavností vína 2006". Kromě toho budou již tradičně vyhlášeny tři obce, které se budou moci pyšnit titulem "Vinařská obec roku 2006".
Podle zkušeností z loňských ročníků je možné očekávat, že se na výstavě představí na 300 vzorků z celé podoblasti Slovácko. Sběr vzorků zajišťují členové občanského sdružení Vinaři Mařatice ve spolupráci se starosty více jak čtyřiceti obcích sdružených v šesti mikoregionech. "Naší společnou snahou je, abychom mohli na nedělní výstavu vín zařadit skutečně velmi kvalitní vína, která již například na místních výstavách skončila s dobrým výsledkem a mohou tak hrdě reprezentovat svoji obec stejně tak, jak to dělají tamní folklorní a jiné soubory v průběhu sobotního slavnostního průvodu či během prezentací na stanovištích jednotlivých mikroregionů," vysvětlil záměr pořadatelů manažer Slováckých slavností vína a otevřených památek PhDr. Jaroslav Zapletal. Jedním dechem však dodal, že by výstava neměla být v žádném případě elitářskou akcí a že se účastí na ní nemusejí bát ani malí či méně zkušení vinaři. "Koncept Slováckých slavností vína a otevřených památek spočívá v zachycení rozmanitosti a bohatosti tohoto regionu, což by mělo korespondovat také s výstavou vín," dodal Zapletal.
V těchto dnech sestavuje občanské sdružení Vinaři Mařatice seznam degustátorů. "Byli bychom rádi, kdybychom sestavili skutečně profesionální tým degustátorů, z nichž každý bude mít státní degustační zkoušku. Naše občanské sdružení má s pořádání vlastních koštů bohaté zkušenosti a chceme, aby vysoký standard pravidel hodnocení vín byl zachován i u výstavy vín Slováckých slavností vína," řekl Bohuslav Jež. Vinaři Mařatice se proto obracejí na profesionální degustátory a věří, že jim pomohou tento náročný košt zvládnout.
"Jedinečnost Slováckých slavností vína a otevřených památek spočívá také mimo jiné v tom, že jsou spolupořádány každou zúčastněnou obcí. Jde o společné dílo. Mělo by být tedy snahou nejen pořadatelů, ale i samotných vinařů, aby také ve slovácké metropolii zdomácněla další prestižní výstava, která pomůže propagaci kvality moravského vína," vzkazuje předseda přípravného výboru slavností Květoslav Tichavský.
Doprovodnou akcí, která odstartovala již 12. května 2006, je projekt "Slovácké vinohrady", v rámci kterého jsou obyvatelé regionu na stránkách slováckého týdeníku DOBRÝ DEN S KURÝREM seznamování s vybranými regionálními vinaři i aktuálními tématy souvisejícími s vinařství a vinařskou kulturou na Slovácku. Každý druhý pátek je pak v restauraci hotelu Koníček pořádán řízený košt jednoho z představovaných regionálních vinařů.

Ing. Michal Dvouletý
Uherské Hradiště 26. června 2006

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek
Slavnosti 2005 - Pořad "Pijme chlapci, víno pijm"
Základní informace
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti jsou jedinečnou akcí svého druhu, na které se v dvoudenním programu představuje krása lidové kultury turistického regionu Slovácka v plné své kráse, rozmanitosti a zároveň ryzí čistotě a živelnosti.
Organizátorům slavností se totiž podařilo ojedinělým skloubením temperamentu slováckého folkloru, lahodnosti zdejšího vína i gastronomických specialit a otevřených objektů historických památek města vytvořit nezapomenutelnou atmosféru, ve které vykvétá duch vinařské tradice, pestrost slováckých krojů, šikovnost lidových řemeslníků i um nespočetného množství muzikantů, zpěváků a tanečníků. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek nejsou "obyčejným" folklorním festivalem, ale skutečnou reprezentativní národopisnou slavností více jak 40 měst a obcí z okolí Uherského Hradiště.
Iniciátorem zahájení tradice Slováckých slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti byl holding SYNOT a jeho majitelé. Nadace Děti - kultura - sport, jejímž zřizovatelem je pan Ivo Valenta, je i letos hlavním podporovatelem slavností.
PÁTEK 8. ZÁŘÍ 2006
19.00 hodin - Oficiální zahájení slavností určené pozvaným hostům, v uherskohradišťské Redutě. Pořad bude moderován hercem Slováckého divadla, vystoupí člen opery Národního divadla Praha a místní cimbálová muzika.

SOBOTA 9. ZÁŘÍ 2006
Od 8.00 hodin - Hradišťský jarmark lidových a uměleckých řemesel, který se pro letošní rok přesídlí na Masarykovo náměstí. Poté, co náměstím projde slavnostní průvod, budou zde vystupovat uherskohradišťské soubory.

Od 9.00 hodin - Z Vinohradské ulice vyjde slavnostní průvod, který zamíří na Masarykovo náměstí. První část budou tvořit skupiny historického šermu v dobových kostýmem. V čele průvodu bude nesen velký symbolický hrozen. Druhou část průvodu budou tvořit jednotlivé mikroregiony zastoupené místními folklorními soubory. Zástupci jednotlivých obcí se pak představí krátkým (maximálně dvouminutovým) programem na malém pódiu na Masarykově náměstí. Pak se mikroregiony přesunou na svá stanoviště v exteriérech historických objektů Uherského Hradiště. Průvod bude uzavírat Uherské Hradiště a hostující města. Starosta Libor Karásek na závěr vystoupí na pódium a spolu s dalšími čestnými hosty, zástupci mikroregionů a zástupci hlavního podporovatele Nadace Děti - kultura - sport zahájí slavnosti přípitkem.
Od 10.00 hodin - Samostatné programy mikroregionů a prezentace výrobků lidových uměleckých řemesel a gastronomických specialit na stanovištích v městských památkových areálech. Souběžně s tím budou realizovány ukázky lidových a uměleckých řemesel ve Smetanových sadech u Slováckého muzea, jehož etnografické oddělení se na jejich realizaci bude podílet.

Od 10.00 hodin - Výraznou novinkou letošního ročníku Slováckých slavností vína a otevřených památek jsou pořady na nábřeží řeky Moravy a v přístavišti na Baťově kanále. Největší atrakcí bude muzikantská loď Danaj, která se bude kyvadlově plavit s lidovou muzikou na palubě po Baťově kanále a řece Moravě. Kolem restaurace U komína bude vytvořen "rybářský areál" připomínající tradice rybářství na Slovácku. Nebudou chybět rybí speciality a účinkování folkové hudby a skupin, které žánrově odpovídají tomuto prostředí.

Od 10.30 do 15.45 hodin - V tomto termínu bude Mariánské náměstí, uherskohradišťský Bastion a prostor před Františkánským klášterem opět patřit účinkování skupin historického šermu.

Od 10.30 hodin - Areál restaurace Koruna bude patřit přehlídce dechových hudeb "Slovácká křídlovka", kterou spolupořádá týdeník DOBRÝ DEN S KURÝREM a na které se představí dechové hudby nominované jednotlivými mikroregiony.

Od 16.00 hodin - Hlavní pořad "Pijme, chlapci, pijme víno ...", jehož dějištěm bude opět prostranství před Slováckou búdou ve Smetanově sadech. V komponovaném pořadu vystoupí soubory reprezentující všechny mikroregiony a další přizvané slovácké folklorní hvězdy.

18.00 hodin - Číše vína pro pozvané hosty a zástupce médií v restauraci hotelu SLUNCE na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti.

Od 18.00 hodin - Besedy u cimbálu, které bude hostit jak prostranství před Slováckou búdou, tak vinné sklepy U lisu, U Marholtů, U Dvořáků, U Skryjů, U Musilů, Hotel a restaurace Koníček, U Juráků, ve Vinný sklep SYNOT. Na každém stanovišti bude účinkovat cimbálová muzika doporučená mikroregiony.

NEDĚLE 10. ZÁŘÍ 2006
Od 8.00 hodin - Hradišťský jarmark na Masarykově náměstí, který od 10.00 hodin doplní pořady dětského folkloru, atraktivní folkové skupiny a hudebně taneční soubory, které se zaměřují na historickou hudbu a tanec. Před pódiem také opakovaně vystoupí skupiny historického šermu. Všechny pořady budou v souladu se zaměřením jarmarku a smyslem Dne evropského dědictví.

Od 9.30 hodin - Výstava vín, na které se představí asi 300 vzorků vína. Novinkou letošního ročníku bude to, že půjde o soutěžení výstavu vína, při níž budou udělovány zlaté medaile a nejlepší vzorky bílého a červeného vína budou oceněny titulem "Šampion Slováckých slavností vína 2006". Sběr vzorků a organizaci zajišťuje občanské sdružení Vinaři Mařatice s pomocí členů přípravného výboru a starostů jednotlivých obcí.

Od 10.00 hodin - Další novinkou letošního ročníku je také rozšíření nedělního programu o programy v objektech a areálech otevřených památek v celém regionu. Pořady budou koncipovány tak, aby odpovídaly smyslu historického prostoru a technickým možnostem. Půjde vždy o asi dvacetiminutové bloky, umožňující, aby návštěvníci památek mohli sledovat alespoň část každého vystoupení. V Uherském Hradišti půjde především o Františkánský klášter, Mariánské náměstí, kostely na Masarykově a Mariánském náměstí a Galerii Slováckého muzea. V okolí slovácké metropole pak zámek Uherský Ostroh, zámek Buchlovice, hrad Buchlov, Archeoskanzen Modrá, bazilika na Velehradě, Vlčnovské búdy, tvrz v Hluku a památkový areál ve Veselí nad Moravou.

Od 10.00 hodin - Soutěž dětských výtvarných prací na téma folklór a památky, kterou stejně jako vloni organizuje Nadace Děti - kultura - sport ve spolupráci s Klubem kultury Uh. Hradiště a místní Základní uměleckou školou v Domu knihy Portál a v Galerii Slováckého muzea.

Od 10.30 hodin - Přehlídku dětských slováckých svátečních krojů bude pro letošní rok hostit v neděli dopoledne nádvoří pod Starou radnicí, kde tento etnograficky velmi zajímavý pořad získá vítanou komornější atmosféru.

Po oba dva dny Slováckých slavností vína a otevřených památek (tedy v sobotu i neděli) budou moci zájemci využít možnosti vyhlídkových letů nad městem. K dispozici budou tři až čtyři horkovzdušné balóny.

Ing. Michal Dvouletý

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 18.07.2006 v 23:25 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA