HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

8. JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2006

Tisková zpráva
JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2006
Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice

4. 8. - 6. 8. 2006
Rožnov pod Radhoštěm
První víkend v srpnu budou ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět znít líbezné i temperamentní slovenské melodie. Od 4. do 6. srpna se tam totiž uskuteční již 8. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2006, jehož hlavními pořadateli jsou Obec Slovákov v České republice, Folklorní sdružení Púčik z Brna a Folklorní sdružení České republiky. Záštitu nad festivalem i letos převzali ministr kultury České republiky, ministr kultury Slovenské republiky a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.
Na festivalu se představí 25 folklorních souborů (což představuje na 750 účinkujících) - především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií. Jako hosté vystoupí soubory ze Slovenska, ale také krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Maďarska, Polska, Rumunska a také kolektivy, které u nás reprezentují jiné národnostní menšiny.
V pátečním zahajovacím programu "Vitajte u nás" přivítá ve skanzenu zúčastněné soubory, hosty i všechny návštěvníky letošního ročníku domácí folklorní soubor Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm se svými tanečníky a dětský folklorní soubor Kuřátka z Chrudimi. Ve večerním programu se představí VUS Ondráš s programen "Každého rožku trožku". V areálu Dřevěného městečka se potom všichni účastníci festivalu i další zájemci o lidovou hudbu, píseň, tanec a dobrou náladu sejdou "Pri hudákoch".
Živou pozvánkou bude sobotní dopolední Roztančené náměstí a krojovaný průvod všech účinkujících. Ve 14,00 hodin bude samostatný program nazvaný "Zahrajme sa" patřit dětským folklorním souborům. Potom už se budou na pódiu Komorního amfiteátru střídat naše i zahraniční kolektivy. Jeden ze sobotních programů nazvali jeho tvůrci "Žijeme v jednej zemi" a představí se v něm zástupci národnostních menšin žijících v naší republice (kromě Slováků to letos budou např. Poláci, Romové, Rusi a Rusíní). K nejatraktivnějším budou určitě patřit programy "Od Tatier k Šumave" - v něm budou společně účinkovat folklorní soubory z České republiky a Slovenska - a "Hostia naši milí" - v němž se představí slovenské krajanské soubory. I v letošním roce proběhne populární mezinárodní klání v činnosti, která byla v minulosti výsadou hospodyněk, a to "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se zábavným programem "Od buka do buka", v němž se v dovednostním i žertovném zápolení setkají Jánošíkovci z Čech, Moravy i Slovenska. Pro diváky je připraven jistě zajímavý program, ve kterém chceme představit seniorské folklorní soubory, který i přes vyšší věkovou hranici mají rádi lidové tance v programu "Starý ale jarý", který začne ve 22,30 hodin.
Pro ty hudby a tance chtivé návštěvníky, kteří se přijedou nejenom podívat, ale třeba se i něčemu přiučit, je na sobotní poledne připravena "Fujarôčka moja" aneb malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru, píšťalky a koncovky bude vyučovat zkušený výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a "Živá klenotnica" - malá škola myjavských tanců (pod pedagogickým vedením Mariana Kosíka z Myjavy).
V neděli bude pódium patřit jak programu cimbálových muzik a lidových hudeb, tak i letošním jubilantům a jejich gratulantům. Třídenní setkání souborů, folkloristů a milovníků slovenského lidového umění vyvrcholí v neděli 7. srpna v 15 hodin slavnostním galakoncertem nazvaným "Z rodného kraja".
Součástí festivalu bude také jarmark lidových řemesel. Předvedení tradiční lidové umělecké výroby bude pro všechny návštěvníky určitě atraktivním obohacením. Poskytne jim přímo na místě příležitost vidět na vlastní oči pracovat opravdové mistry lidového řemesla a třeba si i některou z činností svýma vlastníma rukama vyzkoušet, anebo si alespoň odvézt domů některý z krásných uměleckých předmětů.
A na své si jistě přijdou i gurmáni, protože v průběhu celého festivalu budou v hostinci Na posledním groši probíhat dny slovenské, maďarské, polské, slovenské a české kuchyně.
Letošní ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru Jánošíkov dukát je opět zařazen do projektu států Visegrádské čtyřky nazvaného "Dny tradiční kultury" a v rámci tohoto projektu se v průběhu festivalu objeví i další zajímavé akce.
Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas, Korene 1. slovenský časopis v ČR, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz.

Významnými partnery jsou také ACR Alfa, OSA - Ochranný svaz autorský, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, TON Bystřice p.H., Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, Culligen s.r.o., a TG TISK s.r.o. Lanškroun, Folklórna únia na Slovensku, Národné osvetové centrum Bratislava, Folklorní sdružení Jánošík Brno a další.
Mezinárodní festival slovenského folkloru Jánošíkov dukát se koná za finanční podpory Evropské unie v rámci Iniciativy INTERREG Evropským fondem pro regionální rozvoj - ERDF, Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, Visegrádského fondu, FoS ČR.
Přijměte naše pozvání na tento jedinečný svátek slovenského folkloru v České republice.

Vlastimil F a b i š i k
ředitel MFSF Jánošíkov dukát

Další informace je možné na mob. tel: +420 603 445 279, mob:+420 724 716 651, e-mail: fabisik@atlas.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 2 názory)

31.07.2008 v 10:28Ivana

Pred necelymi 2 rokmi sme sa prestahovali do Brna. Ked som sa dozvedela, ze v Roznove sa kona folklorny festival, velmi som sa potesila. V piatok vyrazame a neskutocne sa na tento vikend tesime....


03.08.2006 v 07:04Ján Hrdý Hradec Králové

Obec Slovákov v Hradci Králové sme založili vlani. Sme v poradí trinástá OS v Čechách. Tým pádom som sa dozvedel o Jánošíkovom dukáte, na ktorý t.r. určite prídem a zaspievam si pekné ľudové pesničky.
Teším sa aj na stretnutie Slovákov z roznych kútov Čiech.
Vďaka pán Fabišík za poriadanie tejto záslužnej akcie.
Ján Hrdý OS Hr.Králové


DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 21.07.2006 v 17:39 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA