HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Předhodové zpívání v Podluží

Předhodové zpívání a hody v Regionu Podluží
Mužský sbor, Občanské sdružení SLOVÁCKÝ KRÚŽEK MORAVSKÁ NOVÁ VES Vás srdečně zve na Předhodové zpívání v sobotu 29. července 2006 ve 20.00 hod.
Učinkují:
Dívčí sbor z Mor. Nové Vsi, Ženský a mužský sbor z Mor. Nové Vsi, Mužské sbory z Týnce, Milotic, Ladné, Dubňan, Dolních Dunajovic, Charvatské Nové Vsi, Sólové a smíšené zpěvy a Taneční soubor OLD STAR Břeclav
Doprovází CM Slovácko ml. s primášem Petrem Maradou. Průvodní slovo Eva Víšková.
Hody na Podluží
29.7.-1.8.2006 Tradiční Svatojakubské krojové hody s předhodovním zpíváním v Moravské Nové Vsi patří mezi nejvíce navštěvované akce svého druhu v regionu. Pokud se chcete potěšit krásou podlužáckých krojů nebo potkat o letních prázdninách své krojované známé, pak to bude pravděpodobně na hodech v Moravské Nové Vsi.

NEDĚLE Slavnostní hodová neděle začíná pro místní chasu ráno v kostele na slavnostní mši. Krojový průvod neoveské krojované podlužácké chasy - svobodných děvčat a chlapců, obvykle vychází od hospody U Fizíra v 15:00, pokračuje se dědinou ke starostce, k panu farářovi pro "povoleni hodovat". Tančí se společně pod "zelenú búdú", která stojí před budovou obecního úřadu a kostelem. V odpoledních hodinách přijíždějí přespolní krojovaní z okolních i vzdálenějších dědin. Výjimečná není ani účast kolem 250 krojovaných šohajů. Po hošijích následuje večeře, kdy si místní krojovaná chasa rozebere domů "přespolňáky" (tzv. na oplátku). V některých rodinách přivedou domů dvacet i více strávníků. Po večeři se jde zpátky pod máju a tančí se až do trnavy (do rána). Letošní vstupné na neděli bude cca 80,-Kč.
PONDĚLÍ Patří ke klidnějším dnům hodových slavností. Tzv. mužácké hody jsou vyhrazeny především obyvatelům obce. Slavnostní krojový průvod vychází kolem 14 hodiny a účastní se jej kromě slovácké chasy i mužáci s manželkami. Taneční zábava, opět pod májů, končí až ráno. Vstupné cca 60,-Kč.
ÚTERÝ Hody dívčí začínají slavnostním průvodem děvčat v cca 19:00, kdy jsou převlečeny v třaslavicách ("užitném" chlapeckém kroji). Je to zábavný večer plný radostného veselí, humorných písní a scének. V písních děvčata (místní i přespolní) hodnotí průběh hodů, popř. zvou na následující hody v okolí, dělají se "naschvály" - vysypou se piliny na taneční plac,... Chlapci převlečení do dívčích šatů, či jiných kostýmů, předvádí "divadlo". Díky "divadlu" tu můžete potkat známé státníky, génie, televizní spoty, pohádkové postavy, i živé velbloudy. Vstupné cca 70,- Kč. V případě špatného počasí se hody přesouvají na Sokolovnu.
Další hodové akce v obcích Regionu Podluží
22. července 2006, Hrušky
tel: 519 343 221
Dětské folklorní soubory Šáteček a Pampelišky z Hrušek pořádají 22. července za finanční podpory Evropské unie a Obecního úřadu Hrušky I. dětské krojové hody.
Program:
13:30 sraz všech účinkujících u školy
14:00 průvod od stárka, stárky ke starostovi obce
15:00 hodová zábava s představením přespolních skupin
18:00 hošije
Doprovází dechová hudba Zlaťulka
Srdečně zvou za pořadatele stárek Kuba Pardík a stárka Mirka Snopková
5. srpna 2006, Dožínky v Kosticích
Kostice, tel: 519 338 203
Pořadatelé, Slovácký krůžek Kostice, Vás zvou na krojovou zábavu na Sokolovně.

4.8. 2006 - 8.8. 2006, Velké krojové hody ve Starém Poddvorově
Pátek večer - Velká předhodovní diskotéka
Sobota večer - Zábava s DJ na lidovou notu
Neděle - od 15:00 slavnostní průvod krojovaných ke starostovi pro právo, hodová veselice pod zeleným
Pondělí - Hodová zábava s maškarami a srandičkami
Úterý - Hodové disco dozvuky
Slovácký krúžek Prušánky Vás zve na Besedu u cimbálu a Krojované hody pod Zeleným.
12.8.2006 - 15.8.2006
PROGRAM
BESEDA U CIMBÁLU, která se bude konat v sobotu 12. srpna 2006 od 20. hodin pod zeleným. Kromě domácích účinkujících se v Prušánkách poprvé představí Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna.
KROJOVANÉ HODY POD ZELENÝM, které se budou konat ve dnech 13. - 15. srpna 2006. Slavnostní průvod krojované chasy bude v neděli 13. srpna ve 14. hodin za doprovodu DH Zlaťulky.
Program hodů: neděle: ve 14. hodin slavnostní průvod ke starostovi obce a na místní faru pondělí: ve 14. hodin průvod pro stárky úterý: v 19. hodin začátek taneční zábavy

Kaufová Martina, asistentka manažera Regionu Podluží
kaufova@podluzi.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Hody na Podluží
Zveřejněno 21.07.2006 v 18:05 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA