HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura

Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Co umí plzeňští seveřané

Co umí plzeňští seveřané, to předvedli na poslední F Scéně o prodlouženém víkendu.
Folklórní soubor "Úsměv" z Horní Břízy předváděl, že jsou v Plzni "hezký holky" nebo že si plzeňské pivo zaslouží chválu. To ovšem nebyl žádný objev. Tím amatérský soubor, jehož složení zahrnovalo mladou, střední i starší generaci, nepřekvapil. Úctu publika si postupně získával poctivým uměleckým přístupem, precizní vypilovaností všech čísel, uměním si vyhrát a udělat si legraci sami ze sebe, což je vzácné zejména u ženské složky. Udělat ze sebe staré tanečníky z Nýřan a předvádět při tom taneční umění, na to je potřeba skutečná porce smyslu pro humor. Opravdu mladých členů mezi nimi příliš není. Tahouny jsou vedoucí a choreografka v jedné osobě Věra Rozsypalová, jejíž průvodní slovo je sice poněkud ospale naučné, ale moudře laskavé. Jako zpěvačka překvapuje mladistvým hlasovým témbrem a přirozeností výrazu. Partnerem na jevišti je jí Václav Dolejš, zestárlý bard, jehož hlasový projev je zemitý a navozuje pocit důvěry a bezpečí. Dařilo se mu proto i vtahování publika do hry a do společného zpívání. Kapela pod vedením Heleny Žilákové doprovází spolehlivě a nesnaží se o předvádění a o sólistické výkony. Soubor je jako celek technicky vyvážený a má výrazné protagonisty - pár manželů Jílkových a Jaroslava Pokorného, na jehož poťouchlostech je založena většina špílců. Dramaturgicky soubor čerpá z okolí svého působiště a jde historicky až do 16. století. Stále při tom upřednostňuje humor jako základ celého svého počínání. Tak se dozvíte, jak se stepuje v dřevácích, jak se tancuje s hadrovou pannou, jak se hraje na fanfrnoch a co je to rejdovák a také jak se dělá slepičí a kohoutí tancování. Vrcholným číslem je určitě soubor hrající na hrábě a to s citem, technikou, dynamikou a odpichem, od tempa " ála krávy jdou" až po "kraválo-kraválossimo" a to prosím rytmicky naprosto precizně, přestože nechybí mateník! A tak "hráběcí štandrle" sklidily největší úspěch. Také díky Jaroslavu Pokornému jako hráběcímu kapelníkovi (hrajícímu při tom na koště...)
F Scéna
Členové souboru z Horní Břízy sami sebe identifikují jako plzeňské seveřany, ale jejich základní devíza se odráží v jejich názvu - "Úsměv". A je to úsměv laskavý a moudrý, který pohladí po duši a rozjasní ji do dalších dnů. Byla to milá tečka za letošní F Scénou.
F Scéna

autorka recenze: Karla Hofmannová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: F Scéna
Zveřejněno 24.07.2006 v 22:45 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA