HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Dožínkové slavnosti v Nedakonicích

V Nedakonicích to doslova vře. Vesnice s patnácti sty obyvateli se totiž připravuje oslavy. Není proto divu, že v pohotovosti jsou všechny místní složky, které pilují poslední detaily bohatého kulturního programu. Žehnání nového obecního praporu a znaku stejně jako dožínkové slavnosti, které se vrací do místního folklorního kalendáře po několika desetiletích, jsou jen malým výčtem toho, co Nedakonice čeká v sobotu 19. srpna 2006.
"Oslavy významných výročí obcí bývají vhodným okamžikem k posílení vzájemné obecní pospolitosti, stejně jako k přehlídce dovedností místních obyvatel. Proto jsme i nedakonické oslavy pojali jako mimořádnou událost, která by měla skloubit historii a současnost, folklorní i nefolklorní dění v obci," uvedl autor programu oslav Michal Dvouletý, vedoucí místního Spolku Svatopluk. "Vše by však mělo být spontánní a nenucené. Programem by se měli bavit jak hosté, tak účinkující," dodal.
Oslavy začnou žehnáním praporu
Podle jeho slov je v tuto chvíli na stole již definitivní podoba programu oslav, kterou schválilo na nedávném zasedání také obecní zastupitelstvo. Nedakonická slavnost odstartuje 19. srpna 2006 ve 14 hodin v místním kostele.

"Jsem rád, že se nám podařilo zvládnout složitou schvalovací proceduru v rekordně krátkém čase a že právě na těchto oslavách můžeme být svědky také slavnostního žehnání nového obecního praporu a znaku," řekl starosta obce Jiří Smělík.

Jak dodává, tak to bude důstojná příležitost, při které se Nedakonice poprvé představí s novými obecními symboly. Ty vyobrazují lípu jako strom života, modré pole symbolizující řeku Moravu a bílý kalich připomínající slavnou husitskou historii Nedakonic.
Dožínky se vrací po 50 letech
Po slavnostní mši svaté se před kostelem seřadí dožínkový průvod. Právě dožínkové slavnosti se ve své ryzí národopisné podobě staly nosnou linií folklorní části oslav. Bude tomu totiž na den přesně 50 let od chvíle, kdy se obdobný dožínkový průvod prošel vesnicí naposledy. Krojovaná chasa, děti z místní folklorní školičky, mužský pěvecký sbor, Ženáči, dechová hudba Nedakoňanka, cimbálová muzika Josefa Marečka, ale i hasiči ve slavnostních uniformách se vztyčeným praporem se vydají ulicemi obce směrem k rybářském areálu, který bude za příznivého počasí dějištěm dalšího programu.
Nedakonice
"Přestože je po padesáti letech velmi těžké navázat na dramaturgii takových lidových slavnostní, jakými jsou právě dožínky, podařilo se nám i za pomoci Slováckého muzea sestavit snad maximálně autentický scénář slavnostního předávání věnce a dalších dožínkových atributů hospodáři," vysvětlil Dvouletý. K tomu však nesmí chybět dožínkové písničky v podání Mužského pěveckého sboru Nedakonice, místní chasy i cimbálové muziky Josefa Marečka.
Starosta ocení významné rodáky
Pak již přijde čas na vlastní oslavy výročí obce. "U této příležitosti se obecní zastupitelstvo rozhodlo, že ocení několik místních obyvatel, kteří se zasloužili o rozvoj naší obce a kterým udělí pamětní medaile. Protože významných osobností je v celé historii obce nespočet, rozhodli jsme se, že osobně oceníme pouze ty, kteří se této chvíle dožili. Nebudeme tudíž udělovat žádné ceny in memoriam," poodkrýval další detaily programu starosta Smělík. Jména oceněných však uvést v tuto chvíli nechtěl, neboť ještě nebyli s tímto záměrem obecního zastupitelstva seznámeni, a bylo by to tudíž nemístné.
Tanec, zpěv i křest
O rozmanitost programu se pak postará vystoupení místních folkloristů. Zazpívají mužáci, zatančí místní krojovaná chasa společně s Ženáči a nebude chybět ani vystoupení dětí z folklorní školičky Spolku Svatopluk Nedakonice. Kromě toho přijde také na křest zbrusu nové knihy "Slovácké Nedakonice aneb jak to chodí u nás", ve které se její autor Michal Dvouletý pokoušel zachytit folklorní zvyky a tradice v této malé slovácké vesničce. Knížka, kterou vydává Spolek Svatopluk Nedakonice, vznikla také díky kulturnímu grantu Nadace Děti - kultura - sport, jejímž zřizovatelem je Ivo Valenta.

Na tříhodinový kulturní program v jeho závěru naváže taneční zábava, která bude v režii dechové hudby Nedakoňanka i cimbálové muziky Josefa Marečka.
Útok na chuťové buňky
Byť Nedakonice nejsou právě vinařskou obcí, na slavnostech se vyšvihnou také místní vinaři. Přímo v prostranství rybářského areálu připraví reprezentativní košt vín z místních sklepů. Když k tomu pak připočtete zvěřinové speciality od místního mysliveckého sdružení a dobře fungující šenk, o který se postarají pro změnu rybáři, tak si můžete být jisti, že vás 19. srpna 2006 čeká v Nedakonicích skutečně bohatý zážitek.

Kontakt:
Ing. Michal Dvouletý
předseda občanského sdružení Spolek SVATOPLUK Nedakonice
předseda přípravného výboru slavností
Mobil: 737 277 045
E-mail: nedakonice@seznam.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Nedakonice
Zveřejněno 27.07.2006 v 20:18 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA