HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Sedmá letošní ukázka plavení dříví

SEDMÉ LETOŠNÍ UKÁZCE PLAVENÍ DŘÍVÍ NA SCHWARZENBERSKÉM PLAVEBNÍM KANÁLU PŘIHLÍŽELA TISÍCOVKA DIVÁKŮ
Ve středu 2. srpna kolem poledního přijela k potoku Ježová podél Schwarzenberského kanálu skupina cyklistů z Dolního Rakouska, nedaleko od Vídně. "Tak dvě hodiny čekat nebudeme, nevíte, kde je tady hospoda?", ptali se prvního, koho potkali. Shodou okolností to byl plavební ředitel Hynek Hladík. "Když vydržíte chvilku, tamhle bude stánek s párky a pivem." Tahle slova zabrala, po půl hodince již stála fronta u stánku. "Tímhle kanálem se plavilo dříví ze Šumavy do Vídně."
Na dopoledne předpovídali meteorologové občasné přeháňky, po poledni už mělo být beze srážek. Trochu se to nepovedlo, občas se přihnala dešťová přeháňka i odpoledne, Dolnorakouští cyklisté se rádi schovali v chatce Roberta Baldassariho na břehu plavebního kanálu nedaleko Ježové / Iglbach. Občas přijela skupinka cyklistů či několik pěších turistů, kteří hledali, kam by s sedli, aby čekali na plavení. Ještě zhruba čtvrt hodiny před druhou to vypadalo, že moc diváků nebude. Najednou to vypadalo, že z Čech, ale i z Rakouska přichází spousta lidí od autobusů. Okolo druhé hodiny již byly břehy kanálu lemovány lidmi, bylo slyšet češtinu i němčinu.
"Vítejte u Schwarzenberského plavebního kanálu. Jsem překvapen, kolik lidí četlo můj plavební rozkaz, kolik vás sem na plavení dříví přišlo," začal plavební ředitel. "Dnešní ukázka plavení bude jiná než obvykle, jiná. Proč jiná. Začnu hodně z historie," pokračoval. Popsal historii plavebního kanálu. "Pro plavení dříví bylo potřeba hodně lidí. Třeba v místě, kde se dříví připlavené po kanálu a dále po řece Große Mühl k ústí do Dunaje vytahovalo z vody bylo třeba třista až třistapadesát plavců. Tolik jich v okolí nebylo, proto pravidelně přicházely skupiny mladých lidí ze Strakonicka, aby pracovaly velmi tvrdě od pěti ráno do sedmi večer. Večer nepadli strakoničtí na lože, ale vytáhli z domova přivezené housle, citery a v Čechách tehdy obvyklé dudy, zpívalo se, hrálo, tancovalo, nad táborem v Horním Rakousku zněly české písničky. Folklorní sdružení Libín-S probudilo lidové píničky a tance u plavebního kanálu, přišli s projektem Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavením kanálu, jehož součástí jsou nejen folklorní setkání, ale také ukázky plavení dříví, ta dnešní je jednou z nich, vyprávíme pohádky z obou stran Šumavy."
"Již řadu let existuje Mezinárodní asociace plavců a vorařů. Folklorní sdružení Libín-S naplňuje svým projektem ideje a cíle Asociace, proto bylo přijato před nedávnem do jejích řad. Dnešní ukázka je u Ježové první po přijetí, moji plavci jsou tak vlastně členy této mezinárodní organizace. Tím je ukázka mimořádná. S plavci, kteří tady dnes jsou, spolupracujeme již pátým rokem. Chtěl bych vám tyto plavce představit - Johann, Franz, Ewald." Následoval velký aplaus. "Rozhodl jsem se, že plavce povýším na vrchní plavce." Další aplaus. "Já, plavební ředitel na Schwarzenberském plavebním kanálu, jmenuji plavce Ewalda Fuchse, Franze Miesbauera a Johanna Wimbergera vrchními plavci na Schwarzenberském plavebním kanálu." Po přípitku zaznělo, "Ať žije plavení - Es lebe die Schwemme!"
Pak přečetl Hladík plavební rozkaz:
"Nařizuji tímto provést ukázkovou plavbu dříví
ve středu dne 2. srpna 2006 v oblasti křížení s potokem Ježová.
Plavbu nařizuji provést od sáhového kamene 110 na rakouském území po sáhový kámen 112 na českém území. Splaveno bude zhruba 1/2 sáhu palivového dřeva.
Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím.
Nástup personálu bude o druhé hodině po poledni.
Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům."
Pak poslal všechny tři vrchní plavce vhazovat dříví nedaleko sáhového kamene 110, sám pak šel na českou stranu otevřít první stavidla.

Polena pak plula přes státní hranice k sáhovému kameni 112, kde polena "šla" z kanálu. Do práce se zapojili i někteří diváci.
Fotografie ze sedmé letošní ukázky plavení dříví
Fotografie ze sedmé letošní ukázky plavení dříví
Fotografie ze sedmé letošní ukázky plavení dříví
Nedlouho po plavení se nad Lipenským jezerem rozvinul krásný oblouk duhy
Nedlouho po plavení se nad Lipenským jezerem rozvinul krásný oblouk duhy

Hynek Hladík
Česká 677, CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602 272 442
fax +420 388 317 609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com/ v češtině
www.schw-kan.com/de in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 03.08.2006 v 22:25 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA