HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

52. Mezinárodní folklorní festival ČERVENÝ KOSTELEC

Tisková zpráva
52. MEZINÁRODNÍ FOLKLORNÍ FESTIVAL ČERVENÝ KOSTELEC 23. - 27. srpna 2006
Festival vznikl v roce 1954 jako lidová slavnost a konal se u altánu na Rýzmburku nedaleko Žernova v Babiččině údolí. Navazuje na mimořádné a bohaté folklorní tradice Červenokostelecka a využívá tohoto prostředí pro prezentaci neprofesionálních folklorních souborů všech typů. Je nejvýznamnější akcí tohoto charakteru v kraji a jeden z největších v České republice. V posledních letech, díky kvalitnímu obsazení všech programů zahraničními soubory, které ve svých zemích představují folklorní špičku, se zařadil mezi nejvýznamnější festivaly v Evropě. Festival je i nejstarším v Čechách. Hlavním posláním festivalu je udržení folklorních tradic regionu Podkrkonoší a Podorlicka.
Hlavním pořadatelem festivalu je Městské kulturní středisko Červený Kostelec, spolupořadateli jsou Město Červený Kostelec, Sdružení Červený Kostelec a Folklorní sdružení ČR. Festival se koná s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, Rady Královéhradeckého kraje. Záštitu nad festivalem přijali Cyril Svoboda a poslanec Parlamentu ČR Jiří Hanuš.
Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec
Letošní festival se uskuteční ve dnech 23. - 27. srpna 2006 v přírodním areálu u Divadla J.K.Tyla a v případě nepříznivého počasí v Sokolovně v Červeném Kostelci.
První den bude patřit zahraničním souborům. Se svými programy se představí veřejnosti v podvečerních a večerních vystoupeních. Tyto akce se již tradičně setkávají s velikým zájmem veřejnosti. Středeční večer zakončí taneční zábava s přizvanou kapelou. Novinkou bude fotosoutěž. Ta spočívá v tom, že všechny fotografičtí nadšenci mohou až do sobotního večera zachytit jedinečné momenty z účinkování zúčastněných souborů. Každý jednotlivec odevzdá nanejvýš 3 fotografie po dvou kopiích do sobotních 22 hodin. Soutěžní exempláře budou v průběhu festivalu vystaveny a vyhodnoceny. Vítěz obdrží finanční ocenění v hodnotě 1.000,- Kč.
Čtvrtek je pro účinkující volným dnem, kde mají možnost seznámit se s nejbližším okolím. Většinou s nimi jezdí pečovatelé do skal, na Dobrošov, na zámek v Náchodě a podobně. Od 18 hodin všechny potěší vystoupení zahraničních souborů. Divák pomalu poznává mentalitu, zvyky a tradice vystupujících souborů.V 21 hodin se rozezní struny cimbálu, který odstartuje dvouhodinový medailónek slovenských souborů. V kom tyto krásné tóny vzbudí touhu k tanci, má jedinečnou možnost od 23 hodin, kdy začíná taneční zábava s lidovou muzikou. A protože hrají a zpívají soubory, můžeme se těšit, že náš také naučí jejich zajímavé tance.
V pátek od 14,30 hodin soubory tančí a zpívají na náměstí. Připomínají tak obyvatelům a návštěvníkům Červeného Kostelce dobu festivalu. Zaoceánské soubory budou mít svá samostatná vystoupení v 18 hodin a "Čertovinky", což je lidové taneční divadlo v podání Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna začne v 21 hodin. Večer zakončí tradiční Taneční zábava s folklorem, které se účastní soubory a diváci společně.
V sobotu v 10 hodin je pravidelně v přírodním areálu Mše svatá nejen pro občany, ale i pro soubory, které se na mši aktivně podílejí. Ve 14,30 hodin se zahájí velký sobotní maraton s folklorem . Nejprve to bude divácká soutěž "Odpoledne s folklorem" o nejoblíbenější soubor. Každá vystupující skupina má u pódia umístěnou nádobu se svým jménem, do které diváci vhazují mince podle toho, který soubor se jim zdá nejoblíbenější a nejmilejší. Vyhodnocení se uskuteční v neděli na závěr hlavního programu. Od 18 hodin bude patřit podium dětským folklorním souborům. Galapředstavení pod názvem "Soubory se představují" se rozjede v 19,30 v přírodním areálu a všichni, kdo mají rádi žhavé kubánské rytmy jsou zváni na Zábavu v Kubánském rytmu. K tanci či poslechu hraje kapela Son de Cuba, vítěz soutěže Pague Latin Awards 2005.
V neděli ráno se rozezpívá a roztančí celé naše město. Průvod krojovaných účastníků, který je zároveň pozvánkou na hlavní program festivalu, vyjde ze sídliště Koubovka a půjde přes náměstí do přírodního areálu. Na své cestě budou soubory tančit a zpívat v doprovodu svých muzik. Věříme, že svým elánem, jako každoročně, roztančí i část diváků, kteří se sejdou na trase průvodu. Již od 12 hodin se uskuteční "Setkání lidových muzik" v přírodním areálu. Ve 13 hodin bude zahájen hlavní program 52. mezinárodního folklorního festivalu "Folklorní svět v Červeném Kostelci". Dle režie se na jevišti budou celé odpoledne střídat všechny zúčastněné soubory, aby nás potěšily rozmanitostí svých lidových písní a tanců. V podvečerních hodinách, za melodie znělky festivalu, se festival ukončí.
Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz . Slavnosti podporují Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, ACR Alfa, OSA - Ochranný svaz autorský a další.

Zpracovala: Kateřina Kultová
ředitelka festivalu
tel. 491 465 919, 604 897 399
E-mail: kultova@mksck.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 08.08.2006 v 23:36 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA