HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

8. JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2006 - Ohlédnutí

Tisková zpráva
JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2006
Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice
4. 8. - 6. 8. 2006
Rožnov pod Radhoštěm
Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět zazněly líbezné i temperamentní slovenské melodie. Od 4. do 6. srpna se tam uskutečnil již 8. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2006, jehož hlavními pořadateli jsou Obec Slovákov v České republice, Folklorní sdružení Púčik z Brna a Folklorní sdružení České republiky. Záštitu nad festivalem i letos převzali ministr kultury ČR, minister kultúry SR a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.
Na festivalu se představilo 23 folklorních souborů - především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií. Jako hosté vystoupily soubory ze Slovenska, ale také krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Maďarska, Polska, Rumunska a také kolektivy, které u nás reprezentují jiné národnostní menšiny.
V pátečním zahajovacím programu "Vitajte u nás" přivítal ve skanzenu zúčastněné soubory, hosty i všechny návštěvníky letošního ročníku domácí folklorní soubor Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm a dětský folklorní soubor Kuřátka z Chrudimi. Ve večerních hodinách se divákům představil VUS Ondráš s programem "Z každého rožku trošku...". V areálu Dřevěného městečka se potom všichni účastníci festivalu i další zájemci o lidovou hudbu, píseň, tanec a dobrou náladu i přes nepřízeň počasí sešli "Pri hudákoch".
V sobotu festivalový maratón pokračoval programem "Zahrajme sa" kde se představili dětské folklorní soubory. Potom se na pódiu Komorního amfiteátru a Janíkovi stodoly střídaly naše i zahraniční kolektivy. Jeden ze sobotních programů nazvali jeho tvůrci "Žijeme v jednej zemi", představily se v něm zástupci národnostních menšin žijících v naší republice. K nejatraktivnějším patřily programy "Od Tatier k Šumave" - v něm společně účinkovaly folklorní soubory z České republiky a Slovenska - a program "Hostia naši milí" - v němž se představily slovenské krajanské soubory. I v letošním roce proběhlo populární mezinárodní klání v činnosti, která byla v minulosti výsadou hospodyněk, a to "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se zábavným programem "Od buka do buka", v němž se v dovednostním i žertovném zápolení setkali Jánošíci z Čech, Moravy i Slovenska. Vítězem VI. ročníku ve stloukání másla se stalo družstvo ze Slovenska z folklorního souboru Podpolianski vrchári z Korytárok. Dívky natloukly z 5 l smetany 2,4 kg másla. V soutěži o nejlepšího Jánošíka první místo obsadil Ján Jánošík - Kožiak ze Žiliny. Diváky v Janíkové stodole nadchl noční program s názvem "Starí, ale jarí".
Pro ty hudby a tance chtivé návštěvníky, kteří se přijeli nejenom podívat, ale chtěli se i něčemu přiučit, byla na sobotní poledne připravena "Fujarôčka moja" aneb malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru, píšťalky a koncovky vyučoval zkušený výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a pro tanečníky "Živá klenotnica" - malá škola Myjavských tanců (pod pedagogickým vedením Lenky Šútorovej - Konečnej z Myjavy).
V neděli pódium patřilo jak programu cimbálových muzik a lidových hudeb, tak i letošním jubilantům a jejich gratulantům. Třídenní setkání souborů, folkloristů a milovníků slovenského lidového umění vyvrcholilo v 15 hodin slavnostním galakoncertem nazvaným "Z rodného kraja".
Součástí festivalu byl také jarmark lidových řemesel. A na své si přišli aj gurmáni, protože v průběhu celého festivalu v hostinci Na posledním groši probíhaly dny slovenské, maďarské, polské a české kuchyně.
Letošní ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru Jánošíkov dukát byl opět zařazen do projektu států Visegrádské čtyřky nazvaného "Dny tradiční kultury" a do projektu Evropské unie "Živá klenotnica 2006" v rámci Iniciativy Společenství INTERREG III A Česká republika - Slovenská republika.
Hlavními mediálními partnery festivalu byly Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas, Korene - 1. slovenský časopis v ČR a Dětská tisková agentura.
Významným partnerem byl také Ochranný svaz autorský Praha, CAC Leasing, a.s. Praha, Sdružení Tradice ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, TON Bystřice p.H., Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, Culligan - úpravy vod., TG TISK s.r.o. Lanškroun, Folklórna únia na Slovensku, Národné osvetové centrum Bratislava, Folklorní sdružení Jánošík Brno,Český klub turistů, Informační centrum Borovice.cz, Alfa - agentura propagace ČR, Keramika Randušková.
Mezinárodní festival slovenského folkloru Jánošíkov dukát se konal za finanční podpory Evropské unie - Evropského fondu pro regionální rozvoj ERDF, Ministerstva kultury ČR, Ministerstva kultúry SR, Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí - Bratislava, Zlínského kraje, Visegrádského fondu, FOS ČR, Města Rožnov pod Radhoštěm, Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
MFSF Jánošíkov dukát
Jánošíkův dukát 2006 obrazem
MFSF Jánošíkov dukát
MFSF Jánošíkov dukát
MFSF Jánošíkov dukát
MFSF Jánošíkov dukát
MFSF Jánošíkov dukát
MFSF Jánošíkov dukát
MFSF Jánošíkov dukát
Těšíme se na setkání na IX. ročníku MFSF Jánošíkov dukát od 3. 8. - 5. 8. 2007 ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Dr. Vlastimil F a b i š i k
ředitel MFSF Jánošíkov dukát

Kontakt:
Medzinárodný festival slovenského folklóru v ČR
JÁNOŠÍKOV DUKÁT
Dr. Vlastimil Fabišík, ředitel festivalu
Tel.: +420 603 445 279, +420 724 716 651
E-mail: fabisik@atlas.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 09.08.2006 v 22:33 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA