HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Lidové melodie i pohádky z obou stran Šumavy

TISKOVÁ ZPRÁVA: U SCHWARZENBERSKÉHO PLAVEBNÍHO KANÁLU ZNĚLY LIDOVÉ MELODIE I POHÁDKY Z OBOU STRAN ŠUMAVY, KANÁLEM OPĚT PLULO DŘÍVÍ.
V neděli 13. srpna to bylo jedno z letošních vyvrcholení projektu folklorního sdružení Libín-S Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu.
"Hallo, Helena!", pozdravil Helmut Wittmann, vypravěč pohádek ze Solné komory, Helenu Svobodovou vypravěčku z Prachatic hned poté, co zatroubil na začátek na velký kravský roh. Oba dva pak počítali, kolik let se setkávají u Schwarzenberského plavebního kanálu. Shodli se na osmi letech. "První tři roky to bylo v rámci projektu rakouského spolku Sunnseitn Kulturní osa plavební kanál, v posledních pěti letech připravuje setkání s pohádkami z obou stran Šumavy folklorní sdružení Libín-S Prachatice při Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu", vložil se do diskuse Hynek Hladík, manažer projektu a plavební ředitel. "Libín-S byl u kanálu ale také od počátku, už v rakouském projektu", dodala Helena Svobodová.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Po dvanácté hodině se rozezpíval a roztančil folklorní soubor Libín-S, začalo setkání s folklorem v malém amfiteátru nedaleko expozice KANÁL EXPO na Jeleních Vrších. Mezi zhruba čtyřmi stovkami diváků z Čech, Rakouska, Německa, Belgie, Velké Británie a možná i dalších zemí byli i členové folklorního souboru Soumrak, kamarádi prachatického souboru z Českobudějovicka, ti také už skoro patří do "inventáře” projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu.
U vstupu do KANÁL EXPO rozbalil svůj stánek lidový umělec Pavel Sarauer, výrobce dřevěných šumavských holubiček, na které před nedávnem obdržel certifikát Šumavský výrobek.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
V krásném romantickém koutě u horního portálu plavebního kanálu se konalo setkání s pohádkami z obou stran Šumavy - ty vyprávěli Helena Svobodová a Helmut Wittmann od tři čtvrtě na jednu po poledni. Na řadu přišla taková trošku zvláštní pohádka O hadru, jehle a biči, potom o Uhlíři a lesním mužíkovi, závěr vyprávění patřil vodníku Žbluňkalovi ze Schwarzenberského plavebního kanálu. Poslechnout pohádky si přišly zhruba dvě stovky posluchačů.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Ve dvě hodiny začalo setkání s plavením dříví. Klády a polena plula od myslivny na Jeleních Vrších k potoku Hučice vzdálenému zhruba 1,5 kilometru. Na březích kanálu se tísnila snad tisícovka diváků. Plavci se stalo hned na začátku několik diváků, s plavebními háky zacházeli lesníci z lesní správy Plešný Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava.
Libín - S, folklorní sdružení
Poté, co skončilo plavení, pokračovalo folklorní setkání. Jeho závěr zajistili členové Soumraku. "Tohle je to úplně nejlepší z celého plavení”, pochvalovala si za zvuku lidových melodií jedna z divaček. Polka pro diváky a program se chýlil ke konci.
Přestože předpovědi nebyly úplně jisté, plavební ředitel vymýšlel náhradní program, kde se bude zpívat a tancovat, kde se budou vyprávět pohádky. Všechno dopadlo jinak, super počasí, na nebi malebné mráčky, sluníčko. Při úplném závěru jeden z diváků vznesl dotaz na organizátory: "Jak jste to udělali, že bylo takové počasí?”
Dalším bodem projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu bude lesní mše svatá u Rosenauerovy kapličky v místě křížení plavebního kanálu s Jezerním potokem vytékajícím z tajemného Plešného jezera. Připravuje ji Římsko-katolická farnost Želnava spolu s folklorním sdružením Libín-S. Mši budou v češtině a v němčině sloužit dva premonstrátští mniši z klášterů Strahov a Schlägl a faráři z Horní Plané a ze St. Oswald bei Haslach Ján Barník a Kasimir Marchaj. Mše bude slavena v sobotu 19. srpna od 14:00 hodin. Rosenauerova kaplička je přístupná z Jeleních Vrchů pěšky či na kole - cca 2,5 km. V případě Vašeho zájmu zašleme potřebné množství pěkných plakátů zvoucích na mši. Distribuci plakátků na rakouské straně si vzal na starosti osobně opat schlägelského kláštera Martin Feldhofer.

Hynek Hladík
Česká 677, CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602 272 442
fax +420 388 317 609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com/ v češtině
www.schw-kan.com/de in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 13.08.2006 v 23:05 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA