HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vyznání Evy Dresslerové

Vyznání pro časopis Folklor č.4/2006
Když jsem v roce 1992 dostala na starost přípravu mezinárodního dudáckého festivalu, myslela jsem si, že k mým, už existujícím pracovním aktivitám prostě přibude další. Mou profesí je manažerská práce v oblasti kultury a v té době jsem již měla zkušenosti s přehlídkami a festivaly různých žánrů. S čím jsem se však do té doby nesetkala byl folklor. Záhy jsem ovšem zjistila, že v tomto případě bude všechno jinak.
Dudácký festival, který se zrodil v roce 1967 byl již znám u nás i v zahraničí a bylo na mě a mých spolupracovnících, abychom jeho úroveň přinejmenším zachovali. Přiznám se, že při zahájení festivalu se mi třásla kolena a já, vědoma si své odpovědnosti, jsem byla blízko mdlobám. Naštěstí pro mě jsem kromě festivalu zdědila i zkušený tým, který byl pro mě velikou oporou. Osobnosti jako Josef Režný - zakladatel festivalu. Zdeněk Bláha, Zdeněk Mišurec, Karel Krasnický byly pro mě, naprastou začátečnici, velikou oporou. Nemohu nevzpomenout s velkou úctou režiséra Zdeňka Podskalského, který byl po léta skvělým spojencem strakonického festivalu, a který mi pomáhal překonat nejhorší chvíle. Jeho laskavé "paní Evinko, jdeme na vodečku!" si pamatuji dodnes. Jeho předčasná smrt byla pro nás všechny velikou ztrátou.
Čas běžel jako voda a já jsem pozvolna zjistila, že tenhle festival pro mě znamená čím dál tím víc. Za ta léta mi umožnil poznat mnoho zajímavých a cenných lidí z nejrůznějších konců světa. Poznala jsem, že lidové umění a folklor přitahuje dobré lidi a že každý folklorní festival je setkání takových lidí. Někteří z nich jsou již pravidelnými partnery tohoto festivalu a našimi přáteli.
Všichni kdo mají zkušenosti s podobnými festivaly vědí, co práce a starostí jejich příprava dá, kolik změn a nečekaných obratů může nastat ve chvíli, kdy si myslíte, že už je vše zajištěno, jaké trable mohou nastat s některými soubory a kolik komplikací může přivodit nepřízeň počasí. A přece člověk nakonec zjistí, že mu tohle zlobivé dítě přirostlo k srdci ze všech nejvíc. Společné muzicírování v jídelně, v ulicích, v místních hospůdkách, krása a rozmanitost krojů, lidových nástrojů, předvádění lidových řemesel - to vše vytváří neopakovatelnou atmosféru festivalu. Pro mě je ctí a radostí, že jsem jeho součástí! Všechny Vás k nám srdečně zvu!

Eva Dresslerová

Zveřejněno 16.08.2006 v 18:09 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA