HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Mše Svatá u Rosenaerovy kapličky

TISKOVÁ ZPRÁVA: Mše Svatá u Rosenaerovy kapličky
V sobotu 19. srpna 2006 na Schwarzenberském plavebním kanálu
V sobotu bude slavena na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu, v místě křížení s Jezerním potokem, vytékajícím z tajemného Plešného jezera, u Rosenauerovy kapličky s obrazem Korunování Panny Marie Mše Svatá celebrovaná faráři z Horní Plané a ze St.Oswald bei Haslach Jánem Barníkem a Kazimierzem (Kasimirem) Marchajem.
Koncem 18. století, v době kdy se stavěl Schwarzenberský plavební kanál, zuřila válka mezi schwarzenberskými myslivci a bavorskými pytláky. Na obou stranách tekla krev, na obou stranách byli mrtví. Jeden z bavorských pytláků měl "nevyřízené účty" s jedním z myslivců. Když šel lesem v místě, kde se křižoval plavební kanál s Jezerním potokem, viděl myslivce modlícího se u svatého obrázku visícího na stromě. Byla příležitost skoncovat s nepřátelstvím, určitě je to on, vytáhl lovecký nůž a bodnul... Nebyl to schwarzenberský myslivec, klečící muž byl Josef Rosenauer, stavitel plavebního kanálu, plavební ředitel. Vražda nebyla dokonána, Rosenauer byl raněn, ale nezemřel. Vrah byl dostižen, zbožný Rosenauer se přimlouval za život vražedníka.
Již po smrti Josefa Rosenauera, ten zemřel v roce 1804, byla postavena v oněch místech malá kaplička v jejíž nice byl obraz Korunování Panny Marie. Počátkem 20. století vyrostla kolem kamenné kapličky dřevěná stavba.
Libín - S, folklorní sdružení
V době minulého režimu neměla církev a církevní památky na růžích ustláno. Schwarzenberský plavební kanál byl z převážné části v hraničním pásmu, stejně jako Rosenauerova kaplička. Mariánský obraz malovaný na plechu byl značně zkorodovaný. V době, kdy se opravoval plavební kanál u kapličky, v roce 1999, již byl obraz téměř neznatelný, byl vidět již jen obličej Panny Marie a Duch Svatý. Obraz byl sejmut a uložen v depozitáři Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava.
V roce 2000 nechal namalovat nový obraz Korunování Panny Marie akademickým malířem Janem Vachudou Karel Jan Schwarzenberg. 20. srpna 2000 byla sloužena u Rosenauerovy kapličky Mše Svatá, sloužili ji společně český a německý farář, kteří požehnali obraz, na mši přišli lidé z Čech, Rakouska a Německa. Mezi přítomnými byl i donátor obrazu, kníže Schwarzenberg.
Libín - S, folklorní sdružení
Farnost Želnava spolu folklorním sdružením Libín-S připravili ve spolupráci s premonstrátským klášterem Schlägl na sobotu 19. srpna 206 14:00 hodin Mši Svatou u Rosenauerovy kapličky. Organizátoři by byli rádi, aby se věřící z Čech, Rakouska a Bavorska scházeli při slavnosti Mše Svaté u Rosenauerovy kapličky každoročně.
Rosenauerova kaplička stojí na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu 2,5 km od Jeleních Vrchů. Na Jelení Vrchy je možné se dostat z Nové Pece autem, parkoviště je u dolního portálu plavebního tunelu na Jeleních Vrších. Od parkoviště se vydejte (na kole či pěšky) po asfaltové silničce dolů na křižovatku, dále se dejte podél Schwarzenberského plavebního kanálu až k Rosenauerově kapličce.

Na Jelení Vrchy je možné se dostat i veřejnou dopravou - autobusem.
Libín - S, folklorní sdružení
Ján Barník a Kazimierz (Kasimir) Marchaj

Hynek Hladík
Plavební ředitel
Česká 677, CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602 272 442
fax +420 388 317 609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com/ v češtině
www.schw-kan.com/de in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

05.09.2006 v 14:11Novák JBC

Je zapotřebí nejen chléb ale i duševní ůtěchu.


Zveřejněno 17.08.2006 v 22:44 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA