HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Strakonické dudy, ty slyšet i vidět všudy...

Přestože strakonické muzeum není pořadatelem dudáckého festivalu, zapojuje se do dění hned několika akcemi, které jsou přímo pro návštěvníky festivalu určeny a měly by jeho celkový dobrý dojem ještě umocnit.
V kapitulní síni strakonického hradu je až do 10. září otevřena výstava Z kraje Švandy dudáka, která nám vážnou i nevážnou formou představuje život na Prácheňsku.
Ta by rozhodně neměla chybět ve Vaší knihovně. Jedná se o naprosto unikátní práci. Hlavním tématem je určité zmapování dudácké tradice části jižních Čech - Prácheňska. Autor také na podkladě historických dokumentů ukazuje, jak Strakonice vlastně přišly ke své dudácké slávě a zda žil nejznámější strakonický dudák Švanda. Dále jsou zmiňovány dudácké osobnosti daného místa. Nejedná se však o strohý popis jednotlivých dudáků a muzikantských rodů. Čtenář se o daném hudebníkovi dozví řadu zajímavých biografických údajů o jeho dudáckém působení, způsobu hry či jeho nástroji. Autor se nevyhýbá ani líčení různých humorných či osudových událostí, které zaznamenal při svých terénních výzkumech.
Životními osudy jednotlivých dudáků však kniha nekončí. V jejím závěru se Josefu Režnému podařilo zpracovat podrobný seznam dudáků, jejichž existenci na Prácheňsku zjistil; včetně uvedení soupisu míst, kde se vyskytovaly jména po chalupě "U Dudáků" a "U Švandů".
Součástí publikace je také CD s originálními archivními zvukovými nahrávkami dudácké hry a písní, ale i vyprávění, které se autorovi podařilo zachytit na Prácheňsku. Celou publikaci dotváří bohatá fotodokumentace a řada obrazových materiálů, které se přímo váží k dané problematice a regionu.
Na výstavě a ve všech prostorách muzea může také návštěvník shlédnout nové DVD, jehož vydání podpořilo finančně město Strakonice. Jedná se o první filmový dokument o dudácké tradici ze širšího pohledu. Autor velmi zajímavým způsobem propojil dudáckou tradici ve Strakonicích, na Domažlicku, Chebsku a sousedním Bavorsku, přičemž nezapomněl na dudácké festivaly a jejich zakladatele Josefa Režného, lidovou báchorku J.K. Tyla o Švandovi a jeho očarovných dudách, jedinečnou expozici dud ve strakonickém muzeu. Nechybí ani archivní záběry prvního zahraničního účastníka strakonického festivalu z roku 1967 J.F. Charletona, který až do své smrti v roce 1989 nevynechal jediný festival a stal se pro něj živým maskotem. Krásně na něj vzpomíná jeho následovník Neil Smith. Divák se podívá i na Chodské slavnosti do Domažlic.
Autor dokumentuje a na příkladech ukazuje vzájemné propojení a ovlivňování dudácké tradice v minulosti i současnosti v jedné velké kulturní oblasti, která byla násilně přerušena nejprve válkou a následně vysídlením Němců.
Neméně významných počinem, a to nejen k dudáckému festivalu, je ozvučení expozice. Zvukový průvodce provede návštěvníka nejen zajímavostmi muzea, ale především se před ním rozezvučí dudácká expozice množstvím zvuků a tónů, které umí zahrát jen tento "čarovný" Švandův nástroj. Zvukový průvodce jistě zvýší atraktivitu celé expozice a dále usnadní i pohyb cizinců v muzeu, protože texty jsou namluveny také v angličtině a němčině.
Ozvučení bylo pořízeno nákladem téměř půl milionu korun a strakonické muzeum na jeho realizaci získalo granty z MKČR, Jihočeského kraje a města Strakonice.

PhDr. Ivana Říhová

Informace: Zuzana Ježková, muzeum Strakonice (tel: 383 321537)

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Muzeum středního Pootaví
Zveřejněno 23.08.2006 v 19:50 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA