HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Kovářovan na výstavě Země živitelka

Tisková zpráva...
V pátek 25. srpna se uskutečnil u příležitosti výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích kulturní pořad s názvem Rok na jihočeské vesnici..
V pátek 25. srpna se uskutečnil u příležitosti výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích kulturní pořad s názvem Rok na jihočeské vesnici, jehož nositelem byl Svazek obcí Milevska s podporou Jihočeského kraje a Ministerstva pro místní rozvoj.
O realizaci programu se postaral Jihočeský folklorní soubor Kovářovan, který přizval ke spolupráci dětský folklorní soubor Malý Kovářovan, Maškarní sdružení Milevsko a Ratajskou duhu. Náplní pořadu bylo přiblížit divákům některé ze zvyků vážících se k jednotlivým obdobím roku. Před samotným vystoupením se uskutečnil od hlavní brány výstaviště průvod souborů, které zvaly veselými písničkami, tancem i dobrými koláči na pořad do amfiteátru.
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
Kovářovan při vystoupení v amfiteátru
S úderem desáté hodiny zahájili účinkující Rok na jihočeské vesnici masopustem, ve kterém předvedli ukázku chození s klibnou a kozlíky v Kovářově a průvod milevských maškar. V dalším období představily děti z Malého Kovářovanu nejstarší jarní obyčej a to vynášením Smrti a vítání nového jara. V programu členové Kovářovanu divákům přiblížili i obyčej spojený s dožínkami, předání dožínkového věnce hospodyni a hospodáři. Předvánoční období patřilo opět dětem z Malého Kovářovanu, které ukázaly, jak vypadalo chození na svatou Lucií na Kovářovsku. Mezi jednotlivými zvykoslovnými ukázkami představili své veselé písničky Ratajská duha a Kovářovan divákům zahrál, zatančil a zazpíval písničky ze své národopisné oblasti Kozácka. V závěru celého programu se uskutečnilo vyhlášení výsledků dětské výtvarné soutěže Rok na jihočeské vesnici očima dětí a nejúspěšnější mladí výtvarníci převzali od zástupců Svazku obcí Milevska ceny za svá díla, jenž byla vystavena v areálu amfiteátru.
Kulturní pořad navštívil i hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník, který kromě jiného vyzdvihl práci jihočeských folklorních souborů a jejich přínos pro prezentaci lidové kultury jižních Čech. Děkujeme všem partnerům a účinkujícím za spolupráci na programu u příležitosti výstavy Země živitelka a věříme, že jsme společně připravili všem divákům příjemné chvíle s jihočeskou lidovou kulturou.
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
Hejtman Jan Zahradník
Momentky z vystoupení
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
Ukázka chození Lucek
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
Ukázka chození s klibnou
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
Ukázka vynášení Smrtky
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
Ukázka z dožínek

manželé Milan a Pavla Škochovi
vedoucí Kovářovanu
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 27.08.2006 v 22:20 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA