HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Dvě ukázky plavení dříví na Schwarzenberském pl.kánálu

TISKOVÁ ZPRÁVA: V NEDĚLI 27.08.2006 SE KONALY DVÉ UKÁZKY PLAVENÍ DŘÍVÍ NA SCHWARZENBERSKÉM PLAVEBNÍM KANÁLU
Na deset hodin dopoledne byla naplánována první na Jeleních Vrších. Připravila ji Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava spolu s folklorním souborem Libín-S především pro ensámbl baletu Národního divadla v Praze, ale také pro turisty na Šumavě. Ukázka nakonec začala o více než půl hodinu dříve, než bylo na plánu. "Plavci, muži i ženy, vítám vás u plavebního kanálu. Nečekal jsem, že vás přijde tolik. Slyšel jsem, že v Praze je nouze o palivové dříví. Tak velká nouze, že až z Prahy přijela celá skupina plavců. Víte, co prý ti Pražáci dělají? Oni tam jen hopsají, šaškují na dívadle a ještě za to berou peníze. My jim tady ukážeme, jak vypadá pořádná práce", začal plavební ředitel Hynek Hladík. Část baleťáků ostatně již měla v rukou plavební háky. Dostali za úkol, aby uvolňovali vzpříčená polena či klády.
Pak přišel na řadu plavební rozkaz, plavci z lesní správy Plešný Správy Národního parku Šumava otevřeli stavidla a klády a polena se vydaly na pouť dlouhou půl druhého kilometru k potoku Hučice.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Na ukázku plavení dříví na Jeleních Vrších přišly zhruba tři stovky diváků.
Hosté z Národního divadla se pak v doprovodu Jaroslavy Martanové ze Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava vydali k Plešnému jezeru.
Ve dvě hodiny odpoledne měla začít druhá ukázka plavení dříví u potoka Ježová / Iglbach na česko- rakouských hranicích. Ještě krátce před druhou hodinou u Ježové nebyl skoro nikdo. Krátce po druhé se však břehy zaplnily, přišly zhruba dvě stovky Čechů i Rakušanů. Franz, Ewald i Johann, rakouští plavci z nedalekého Aigenu, kteří byli při minulé ukázce plavení dříví u Ježové povýšeni do funkcí vrchních plavců, šli následováni desítkami diváků vhazovat dříví na rakouském území. Po několika minutách připlula polena na rakousko-české hranice a pokračovala dále do Čech. Po dalších třech stech metrech plavci za pomoci diváků vytáhli plavená polena z vody. Tak skončila poslední prázdninová ukázka plavení dříví.
Po páté hodině přišli výletníci z Národního divadla od Plešného jezera. U ohně u ubytovny na Jeleních Vrších pak opékali buřty. Vedení Národního parku Šumava dodalo k osvěžení pivní specialitu - Kůrovcovou patnáctku, která byla dle etikety vyrobena z kůrovcových výměšků - nápis velmi drobnými písmenky, že tento text se nemá brát vážně, určitě není možné brát vážně. Pivečko ale chutnalo.
Libín - S, folklorní sdružení
V letošním roce se budou konat na Schwarzenberském plavebním kanálu již jen dvě akce - ukázka plavení dříví mezi potoky Světlá voda a Stocký potok nedaleko bavorských hranic 16. září a ukončení plavební sezony u Ježové a v bývalé osadě Růžový Vrch - U Korandy o týden později - 23. září. Součástí ukončení plavební sezony bude folklorní setkání na Růžovém Vrchu, program rakouského spolku SUNNSEITN a závěrečná ukázka plavení dříví u Ježové.

Hynek Hladík
plavební ředitel a manažer projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu
Česká 677, CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602 272 442
fax +420 388 317 609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com/ v češtině
www.schw-kan.com/de in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 27.08.2006 v 23:48 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA