HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Pilky Lhotka sedmdesátileté

Folklorní soubor PILKY oslavil sedmdesátileté výročí svého založení na 12. Sochových národopisných slavnostech 2006.
Soubor založil pan Vincenc Socha /1903 - 1970/, řídící učitel ve Lhotce v roce 1936 spolu s členy hasičského sboru, pod názvem Národopisná skupina, později po válce vystupoval pod názvem PILKY. Za celou dobu byl velmi aktivní, jezdil po celé republice, po soutěžích, nahrával v rozhlase, několikrát se zúčastnil ve Strážnici. Pan Socha zemřel v roce 1970 po těžké plícní chorobě a soubor ukončil svou činnost na dlouhých dvacet pět let. Když v roce 1995 se obec Lhotka rozhodla uspořádat národopisnou slavnost na počest k 25. výročí od jeho úmrtí, byli osloveni bývalí členové souboru, zda by nevystoupil aspoň jeden pár. Nakonec na slavnostech vystoupilo osm tanečních párů a šest zpěvaček za doprovodu CM Kotků z Frýdlantu n.O. Od té doby již pravidelně vystupujeme každý rok, největší poctou bylo vystoupení letos ve Strážnici na MFF a na Sochových národopisných slavnostech.
U příležitosti našeho výročí jsme měli medailon, jako hosté s námi vystoupili Betka Herotová, Jára Mičulka a Karel Mrkva, kteří po dlouhé době přišli mezi nás a krásně nám zazpívali. Kristýnka Zlá zazpívala oblíbenou písničku své prababičky Koňaříkové "Podle meho okenečka", která ještě v osmdesáti letech ji zpívala na těchto slavnostech. Program byl připraven zcela ze sběru Vincence Sochy, doprovázela nás CM Vojtek z Ostravy s primášem Lukášem Velkým. Zavzpomínali jsme na naše bývalé členy i ty zemřelé. K výročí nám popřál předseda FOS ČR pan Zdenek Pšenica, ředitel České televize Mgr. Ilja Racek a starostka obce paní Růžena Kopčáková.
Do dalších let přeji nám všem hlavně zdraví a radost z lidové písničky a tance.
Pilky 2006
Poděkování patří Bětce Kožuchové, Mele Ševčíkové, Věrce Šimkové s přáním brzkého uzdravení, Janě Foldynové, CM Vojtek z Ostravy a také všem PILKAŘŮM a hostům.

Libuše Zlá

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Pilky, národopisný soubor
Zveřejněno 29.08.2006 v 23:39 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA