HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

37. Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti

Jako již tradičně poslední srpnový víkend v Liptále patřil folklóru. Proběhl zde již 37. ročník Mezinárodního festivalu Liptálské slavnosti.
23. - 28. 8. 2006
Jako již tradičně poslední srpnový víkend v Liptále patřil folklóru. Proběhl zde již 37. ročník Mezinárodního festivalu Liptálské slavnosti. Soubory z celého světa se začaly sjíždět do Liptálu už v úterý. Jednalo se o soubor z Kolumbie. K němu během týdne přibyly soubory z Bulharska, Cookových ostrovů, Litvy, Portugalska, Ruské federace, Itálie, Srbska a Slovenska, aby nám všem ukázaly část folklóru ze své země.
Slavnosti organizovalo Folklorní sdružení Lipta Liptál za účasti Obecního úřadu Liptál, Krajského úřadu Zlín a Folklorního sdružení ČR.
Záštitu nad festivalem převzali místopředseda vlády a ministr soc. věcí ČR Zdeněk Škromach, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Josef Smýkal a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.
Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti
Od úterý vystupovaly zahraniční soubory v Parkhotelu Všemina a na Vsetíně na náměstí a v parku U Rybníčka. Pořadatelé rovněž umožnili prohlídku skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.
V pátek 25. 8. 2006 od 19. 00 začal společný večer zahraničních souborů s domácím souborem Lipta. Jednotlivé soubory ukázaly, ale hlavně naučily část ze svého repertoáru ostatní nadšence folklóru a to nejen z řad tanečníků. muzikantů a zpěváků, ale také z řad návštěvníků.
V soboru 26. 8. 2006 v 10. 00 hod. byla zahájena výstava obrazů "Plynutí", díla Josefa Bartoloměje Krále a také řezbářské a řemeslnické dny, které probíhaly po celý víkend v kulturním areálu..
V hlavním dětském pořadu pod názvem "Vitajte v Liptáli", který začal ve 14.oo hod. vystupovaly děti ze souboru Malý Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm, Kalinka a Uzurica z Ruské federace a domácí soubor Malůšata a Malá Lipta. Všem divákům také zazpíval Zlatý zpěváček ze Slovenska Pavlínka Ovádková a účastnice soutěže ve Velkých Losinách Lenka Mrlinová, která získala cenu Jaroslava Juráška za citlivý výběr písní a jejich přednes.
V prvním okénku zahraničních souborů v 15.30 hod. s názvem "Obrázky ze světa I." se představil soubor Vitoshanche z Bulharska a Uldukas z Litvy.
V 16.30 hod. začal program s názvem "Co nás spojuje". V něm se představil soubor Rusavjan z Rusavy a soubor Rancho folklóriko de Parada de Gonta z Portugalska.
V druhém okénku zahraničních souborů s názvem "Obrázky ze světa II." se představil soubor Kalinka a Uzurica z Ruské federace, KUD Djoka Pavlovic za Srbka a italský soubor Compagnia folkloristica Limpiados ze Sicílie.
V 19.00 hod. se nám představili poslední zahraniční hosté - "Obrázky ze světa III.". Tím byl soubor Čarnica ze Slovenska a Tejiendo El Azar z Kolumbie a srbský soubor KUD Djoka Pavlovic.
Další okénko patřilo českým souborům. Pod názvem "Řemeslo v tanci" se představil soubor Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm, Rusavjan z Rusavy, Bartošův soubor ze Zlína a domácí soubor FoS Lipta Liptál společně se sborem Rokytenka z Liptálu.
V 21.30 začal sobotní galaprogram "V dobrém sme sa všeci sešli". Tady měli diváci možnost zhlédnout všechny soubory s jejich krásnými tanci.
Před půlnoci začal ohňostroj a pokračovalo se v tanci s cimbálovou muzikou Jiřího Nechanického a v diskotékovém rytmu.
Nedělní program začal bohoslužbou v Římsko-katolickém a Českobratrském kostele v Liptále za účasti zahraničních souborů. Jako již tradičně ve 13.45 hod. vyšel slavnostní průvod krojovaných z horní části obce Liptál. Diváci v areálu během průvodu mohli poslouchat koncert dechové hudby Liptálanka z Liptálu. Ani krátká přeháňka nenarušila děj na Liptálských slavnostech, a proto přesně v 15.00 hod začal galaprogram 37. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Liptálské slavnosti a názvem "V dobrém se všeci rozejdeme". Během dvou hodin se na pódiu vystřídaly opět soubory z Bulharska, Kolumbie, Litvy, Portugalska, Ruské federace, Itálie, Srbska, Slovenska a domácí soubor Lipta. Jako perlička na dortu se představil soubor Rino´s dance group z Cookových ostrovů a velmi zpestřil náš festival.
Krásnou tečku za 37. ročníkem Liptálských slavností udělala hudební skupina "1+1" z Liptálu, které hrála k tanci a poslechu v kulturním areálu.
Velké poděkování patří programovému řediteli festivalu panu Miroslavu Ekartovi a všem pořadatelům v čele s panem Ladislavem Michálkem.

Andrea Čalová
Liptál 29.8. 2006

Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti
MFF Liptál 2006
Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti
Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti
Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti
Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 30.08.2006 v 23:28 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA