HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Soubory tancovaly na Staroměstském náměstí i v Celetné

3. Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark
Ve středu a ve čtvrtek pokračoval program 3. folklorního festivalu Pražský jarmark na pódiu na Ovocném trhu i v přilehlých ulicích. Ve středu 30.srpna již od 13 hodin začala improvizovaná vystoupení souborů na Staroměstském náměstí, kde se setkala s ohromným zájmem našich a zejména zahraničních návštěvníků Prahy. Byla to skutečná, velká, lidová, pouliční folklorní slavnost, kde se prolínaly melodie ze vzdálených Cookových ostrovů, Kolumbie a Mexika s polskými písněmi v podání dětského souboru Krakoviak nebo temperamentními melodiemi rumunskými či slovenskými. Pak se všechny soubory vydaly na " taneční" cestu Celetnou ulicí, kde přestály i silný liják a dorazily za velkého zájmu diváků, před pódium na Ovocném trhu. Tady se všechny soubory představily krátkými programy. A od 16 hodin začal program, který skončil až před 22 hodinou za velkého zájmu tisíců diváků.
Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark
Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark
Před zahájením třetího dne programu jsem požádal o krátké zhodnocení úrovně účinkujících souborů režiséra programu Miroslava Ekarta.
K nejzajímavějším dá se říci exotickým patří tanečníci a tanečnice z Cookových ostrovů u nichž nejde o stylizovaný projev, ale je vidět že taneční pohyb a melodie mají vrozené. Rumunský soubor DOINA, jehož členové jsou čistí matéři, mají vynikající choreografii. Překvapila mě vysoká úroveň polských písní i tanců u dětského souboru KRAKOWIAK. Autentický folklor nám sem přivezli členové slovenského souboru SLIAČANKA, který zaujal i diváky zvyklé již na tzv. Stylizovaný folklor. Samozřejmě, že i program a výkony i dalších souborů jsou výborné.
Jako režisér jsem velmi spokojený s technickým zázemím a podmínkami počínajíc velkým jevištěm, ozvučením, osvětlením, ale i zázemím pro soubory - včetně šaten v kamionu vedle Stavovského divadla. A výborní jsou, a to je nejdůležitější - diváci, kteří reagují bezprostředně, oceňují sólové tance, stejně tak jako perfektní, sehrané výkony tanečníků a tanečnic.
Setkání pořadatelů, sponzorů a organizátorů 3.MFF Pražský jarmark
Ve čtvrtek večer se uskutečnilo přátelské setkání pořadatelů a organizátorů 3.MFF Pražský jarmark s představiteli účinkujících souborů, se sponzory, mediálními partnery a dalšími představiteli.V reprezentačních prostorách České spořitelny v Rytířské ulici v Praze 1 krátce vystoupili představitelé pořádajících institucí a organizací - za Hlavní město Praha, radní pro kulturu Bohumil Černý, za Městskou část Praha 1 starosta Vladimír Vihan, za firmu Bakare - restaurace Jarmark její jednatel pan Jan Mužátko a za FoS jeho předseda Zdeněk Pšenica. Poděkovali všem sponzorům, partnerům a hlavně účinkujícím, kteří přispěli svým aktivním podílem k výbornému průběhu projektu, který již třetím rokem obohacuje kulturní léto v centru Prahy. Setkání se zúčastnili i generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal, místopředsedkyně poslanecké sněmovny Lucie Tylmanová, senátor Adolf Jílek, prezident Košického folklorního festivalu Štefan Mráz a další osobnosti.
Přítomni byli představitelé -
Pořadatelé festivalu:
· Městská část Praha 1, Folklórní sdružení České republiky, Restaurace Jarmark, Hlavní město Praha
Partneři festivalu:
· Palladium, Pilsner Urquell, Hochtief VSB
Oficiální dopravci:
· Planet line
· Dopravní podnik HMP
Mediální partneři:
· Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura, Borovice.cz, Centrum.cz, KORZO.cz, Rádio City, Metro Vltava-Labe Press, deník 24 hodin, Madame, deník Šíp
Spolupráce:
· Česká spořitelna, Massive, Top Hotel, Altom, Progresa, MŠMT ČR, Mezinárodní Visegrádský fond, ACR Alfa, Nadace Pražské děti, Kometa, OSA - Ochranný svaz autorský, Slovenský institut, Korzo.CZ, DDM Karlín

Dušan Macháček

Zveřejněno 01.09.2006 v 12:39 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA