HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Závěr Pražského jarmarku

3. Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark
V sobotu přálo festivalu počasí a to se projevilo na ještě větším zájmu diváků i náladě vystupujících. V poledním dětském programu vystoupily taneční skupiny z pražského Domu dětí a mládeže v Karlíně a velmi dobře byly diváky přijaty tance v podání účastníků mezinárodní dětské Taneční dílny, mezi nimiž byly páry ze Slovenska, Maďarska, Polska a České republiky.
V hlavním programu se vystřídaly i nové soubory z Čech a Moravy - JAROŠOVCI a JAROŠÁČEK z Mělníka, ŽEROTÍN ze Strážnice, dětský soubor KYTICE z Prahy. Folklorní labužníci a nejen oni se těšili na vystoupení a repertoár znovuobnoveného BROLNU - Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů. Jeho výkon byl výborný.
V neděli doplnily program našich souborů ještě pražské soubory KRUŠPÁNEK a ŠARVANCI, MLADINA z Plzně a děti ze souboru KUŘÁTKA z Chrudimi. A samozřejmě výborné výkony převedly divákům soubory z Cookových ostrovů, Ruska, Bulharska, Slovenska.
Pražský jarmark
V sobotu dokončil své několikadenní umělecké "tesání a řezání" slovenský sochař Vladimír Morávek a představil v sousedství Stavovského divadla zajímavou dřevěnou sochu Klauna.
V nedělní podvečer pražský folklorní, doslova maraton, vyvrcholil. Na pódium přišli zástupci zúčastněných našich a zahraničních souborů, tanečníci, zpěváci i muzikanti a představitelé pořádajících organizací. Předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica poděkoval všem souborům za výborná vystoupení, divákům i za to, že vydrželi na svých místech i ve chvílích, kdy se na Prahu spustil déšť a rovněž desítkám pořadatelů a organizátorům šestidenní přehlídky. Na pódiu se vystřídalo téměř tisíc tanečníků, zpěváku a muzikantů z 36 souborů a dětských skupin.
Velkou materiální, finanční a morální podporu našli pořadatelé z Městské části Praha 1, Hlavního města Prahy, společnosti Bakare a FoS ČR mezi sponzory a partnery včetně mediálních.
Na samotný závěr oficiálního aktu starosta Prahy 1 Vladimír Vihan a předseda FoS ČR poděkovali osobně těm, kteří se nejvíce podíleli na organizaci i konečné podobě programů a předali malý dárek s oceněním předsedovi programové rady a režisérovi programů Miroslavu Ekrtovi, organizátorům, Janu Šlajsovi, Vlastě Cibulové, Jaroslavě Zorbičové, Petrovi Krupičkovi.
A jako poslední vystoupil se sympatickým programem na pódiu západočeský soubor z Plzně MLADINA.
Před samotným zakončením festivalu stačil ještě pro naše webovské stránky sdělit své dojmy starosta Prahy 1 Vladimír Vihan :
Za těch šest dnů jsem viděl řadu souborů, všechna vystoupení byla výborná, ale nejvíce se mi líbil košický soubor Čarnica a exotický soubor z Cookových souborů. A samozřejmě i pražské soubory u nichž obdivuji, že přes velkou řadu jiných možností vyžití, se chlapci a děvčata věnují folkloru, lidovým písním a tancům.
Zorganizovat vystoupení tolika souborů by nebylo možné bez dlouhodobé přípravy a obětavé práce téměř sedmi desítek organizátorů, pořadatelů, velmi dobré propagace v médiích, podpory a spolupráce našich partnerů a sponzorů.
Zvláště bych chtěl poděkovat Školní jídelně Základní školy na Uhelném trhu, pracovníkům karlínského Domu dětí a mládeže, ale i lidovým řemeslníkům, kteří vystavovali a prodávali své produkty v rámci jarmarku.
Výborným nápadem byla práce slovenského sochaře Vladimíra Morávka, jehož sochu umístíme ve Vojanových sadech u dětského hřiště 14. září odpoledne.

Dušan Macháček

Pražský jarmark
Zveřejněno 04.09.2006 v 12:51 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA