HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

EURORANDO 2006

Tisková zpráva
V pátek 8. a v sobotu 9. září 2006 vyvrcholilo evropské setkání turistů EURORANDO 2006 v Českých Budějovicích. V pátek byla za velikého zájmu rodičů s dětmi, ale také zahraničních návštěvníků akce EURORANDO 2006, uspořádána tradiční akce "Pohádkový les". Zejména vzbudila velký zájem a obdiv u účastníků mezinárodní konference "Turistika a mládež".
V pátek v podvečer se uskutečnil velký folklorní koncert v hale Budvar Aréna a v přilehlém letním kině. Na dvou podiích tam vystoupilo celkem 14 českých folklorních souborů a 5 folklorních souborů zahraničních z Německa, Francie, Slovinska a Polska. Zahraniční účastníci často oceňovali potleskem vystupující soubory.
V pátek zároveň skončila i turistická část akce EURORANDO 2006, ve které od neděle 3. září více než třicet skupin každý den absolvovalo některou z 32 připravených tras. Zahraniční turisté obdivovali zejména krásu přírody, řídké osídlení, historická města a některé další objekty.
V sobotu 9. září EURORANDO 2006 vyvrcholilo společným průvodem účastníků z areálu Jihočeské univerzity do středu města. Ve velmi pestrém průvodu, ve kterém členové organizačního týmu nesli před každou výpravou jméno státu a jeho vlajku, pochodovaly turistické kluby ze 16 evropských států. V průvodu bylo asi 3,5 tisíce lidí, byl velmi pestrý, pochodovalo v něm celkem 14 českých folklorních souborů, 4 zahraniční a 2 dechové kapely. Mnoho zahraničních účastníků šlo v krojích a neslo vlajky a emblémy svých klubů. V čele delegace Klubu českých turistů jelo i 8 turistů na koních. Jsou členy Klubu českých turistů oblast Jižní Čechy a založili první odbor turistiky na koních. Průvod směřoval na Náměstí Přemysla Otakara II., kde stála hlavní tribuna, vyzdobená logy hlavních partnerů akce: Jaderné elektrárny Temelín, vydavatelství Freytag&Berndt, pivovaru Bohemia Regent a Folklorního sdružení ČR. Samozřejmě tam nechybělo i logo Evropské unie, Ministerstva pro místní rozvoj a evropských projektů SROP, neboť celý projekt EURORANDO 2006 byl financován s podporou evropských strukturálních fondů SROP. Před tribunou, ze které průvodu přihlíželi hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník, primátor statutárního města České Budějovice Miroslav Tetter, předseda Klubu českých turistů Jan Stráský, prezident Evropské asociace turistických klubů Jan Havelka, předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica, prorektor Jihočeské univerzity Vladimír Papoušek a další, pochodoval průvod přes jeden a čtvrt hodiny.
153
151
Od 14.00 hod. začal pak postupně program folklorních souborů a čtyř dechových hudeb na celkem šesti podiích v Českých Budějovicích. Zejména na podiích u Městského kulturního domu a na nábřeží Malše u Železné panny bylo hodně veselo, za zvuku kapel tam spolu tančily páry z celé Evropy. Ale i na ostatních podiích, tj. na Náměstí Přemysla Otakara II., na Piaristickém náměstí, u Kněžské ulice a konečně i na podiu v "Turistické vesnici" v areálu Jihočeské univerzity bylo hodně veselo.
EURORANDO 2006 splnilo svůj účel: umožnilo zahraničním návštěvníkům poznat Jihočeský kraj a zároveň seznámit se s novými přáteli od nás i z dalších evropských zemí. Všeobecně byly chváleny trasy, dobře sestavený program i jeho úspěšné naplnění. Pokud jsme slyšeli nějaké negativní ohlasy, tak snad jen podiv nad poměrným nezájmem domácího obyvatelstva o tuto velkou evropskou akci, která uspořádáním svého druhého ročníku, pět let po ročníku prvním, zahájila novou tradici evropské turistiky.
Mnoho zahraničních účastníků při svém hodnocení říkalo: Je to tady tak hezké a měli jsme tak málo času, že se sem musíme zase brzy vrátit. Kromě poznání dalších částí zdejší krásné přírody budeme chtít navštívit i krásné zámky a města, na což jsme tentokrát při nádherném počasí neměli čas.

Jana Sprenarová, secretariat@era-ewv-ferp.org
Jiří Pokorný

Momentka z Budvar Arény (soubor Schwarzwaldverein z Německa)
Momentka z Budvar Arény (soubor Schwarzwaldverein z Německa)
134
DALŠÍ INFORMACE: České Budějovice

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 11.09.2006 v 18:10 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA