HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura
Turistické možnosti
Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Maršo si získalo LUHAČOVICE

Tisková zpráva
Ve dnech 7. - 10. září 2006 se v Luhačovicích uskutečnil XIV. ročník Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů "Písní a tancem" - Luhačovice 2006.
Příznivce folkloru zaujal již čtvrteční společný koncert souboru Malé Zálesí Luhačovice a jeho hosta, souboru Slniečko z Detvy, na kterém bylo pokřtěno nové CD Malého Zálesí. Výrazným hudebním zážitkem byl také Koncert vítězů - dvacítky nejlepších účastníků celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní za uplynulé dva roky, které tentokrát brilantně a působivě doprovodil BROLN ve veřejné nahrávce Českého rozhlasu Brno. Páteční koncert zahraničních souborů pro Základní školu Luhačovice počasí bohužel zahnalo do Domu kultury Elektra.
Mezinárodní folklorní festival Písní a tancem
Hlavní programové dny, sobota a neděle, byly však již zcela ve znamení krásného slunečného počasí. Těžko vybrat soubor, kterému by se podařilo vyniknout mezi ostatními. Děti byly všechny ohromné a výběr pro luhačovický festival si plně zasloužily. Snad nejvýraznější potlesk však sklidil soubor Maršo (česky svoboda) z dalekého Čečenska, odborníci pak ocenili také vynikající výkon a stylovou čistotu souboru Árendás Jászberény z Maďarska. Zajímavým zpestřením bylo vystoupení účastníků mezinárodní taneční dílny, kteří na svém - teprve druhém setkání - předvedli pod vedením Ladislava Bačinského, že do luhačovických lázní nepřijeli za rekreací a získali obdiv přítomných diváků.
Mezi hosty festivalu zavítali jeho patron, hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, ředitel Slovenského institutu Igor Otčenáš a další významné osobnosti.
Mezinárodní folklorní festival Písní a tancem
Hlavními pořadateli festivalu byli Folklorní sdružení ČR, Město Luhačovice, Lázně Luhačovice, a.s., Zlínský kraj, Městský dům kultury Elektra Luhačovice, SOŠ Luhačovice a Sanatorium Miramare Luhačovice. Festival se konal pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Přemysla Sobotky, poslance Parlamentu ČR Jiřího Paroubka a hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Mezinárodního Visegrádského fondu.
Letošního XIV. ročníku festivalu se zúčastnily zahraniční soubory Árendás Táncegyüttes, Jászberény (Maďarsko), Gli Paes Mei, Alatri (Itálie), Maršo (Čečensko), Slniečko Detva (Slovensko), z České republiky pak Jackové Jablunkov, Křenováček Křenovice, Malá Jasénka Vsetín, Malé Zálesí Luhačovice, Trnávka Pacov, BROLN a vítězové Celostátní přehlídky Zpěváček 2005 a 2006.
Mezinárodní folklorní festival Písní a tancem
Mezinárodní folklorní festival Písní a tancem
Mediálními partnery festivalu byli Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz. Mediální spolupráce Haló noviny. Festival dále podpořili Hotel Adamantino Luhačovice, ACR Alfa, Allianz Pojišťovna, BAŤA ČR, KARE Karel Plášek, Nadační fond Most naděje, Shambhala, OHL ŽS Brno, OSA - Ochranný svaz autorský, TG Tisk Lanškroun, Zálesí Luhačovice, a další.
Čečenský soubor MARŠO (v překladu svoboda) zaujal diváky zejména perfektním provedením tanců, charakteristických dynamickým až bojovným projevem chlapců v kontrastu s lyrickými pohyby dívek, připomínajícími pohádky Tisíce a jedné noci. Jak nám řekl vedoucí souboru Vacha Těmirchanov, soubor přijet v téměř stejném složení, jako před třemi lety. Od té doby se většina dětí vrátila do Čečenska, ale například Vacha žije dále v utečeneckém táboře Sputnik v Ingušsku. Soubor se sešel v Grozném až po třech letech a na nácvik programu měl jen několik dnů. O to více je třeba ocenit výkon dětí, které v dalších dnech pokračují vystoupeními v Brně a v Praze a do vlasti se vracejí na konci září.

Zpracoval: Dr. Jiří Pokorný, 11.9. 2006
tel./fax: 234621256, 604 674 841
E-mail: jpokorny@adam.cz

Některé z fotografií z festivalu
Mezinárodní folklorní festival Písní a tancem
Mezinárodní folklorní festival Písní a tancem
Mezinárodní folklorní festival Písní a tancem
Mezinárodní folklorní festival Písní a tancem
První ředitelka festivalu Písní a tancem paní Věra Haluzová s dětskými moderátory
Mezinárodní folklorní festival Písní a tancem

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 11.09.2006 v 23:18 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA