HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Hodnocení festivalu Folklor bez hranic Ostrava 2006

IX. ročník - Festival městských folklorních souborů s mezinárodní účastí FOLKLOR BEZ HRANIC OSTRAVA 2006
Ve dnech 14. - 18. srpna 2006 pořádalo občanské sdružení Společnost pro kulturu a umění v Ostravě spolu se Souborem lidových písní a tanců Hlubina festival městských folklorních souborů s mezinárodní účastí Folklor bez hranic Ostrava 2006. Spolupořadateli byli Folklorní sdružení ČR, Folklorní sdružení Ostrava, Komorní scéna Aréna, Lidová konzervatoř v Ostravě, Dům kultury Poklad v Ostravě-Porubě spolu se Střediskem volného času Korunka v Ostravě -Mar.Horách.

Záštitu nad festivalem převzal primátor města Ostravy Aleš Zedník a senátorka Liana Janáčková.
Festival se uskutečnil za finanční podpory Statutárního města Ostravy a městských obvodů Moravská Ostrava a Přívoz, Mariánské Hory a Hulváky, Ostrava-Jih a Ostrava-Poruba. Festival dále podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Foklorní sdružení ČR.
Sponzory akce byli OSA, CAC LEASING a KIMEX GROUP. Hlavním mediálním partnerem Česká televize Ostrava a dalšími mediálními partnery Český rozhlas Ostrava a Mladá fronta dnes. Festival se uskutečnil díky spolupráci s firmou WORM MusicProduction, která pro festival prováděla veškeré technické zajištění.
Kromě již tradičních folklorních souborů z Ostravy (Hlubina 20 osob, Hlubinka 20 os., Holúbek 20 os., Šlahorek 8 os., Cvrčci 6 os., Ševčík 16 os., Slezský soubor Heleny Salichové 18 os. a Vojtek 6 os.) se festivalu zúčastnili soubor Břeclavánek z Břeclavi (35 os.), soubor Kysučan ze Slovenska (40 os.), Legnica z Polska (27 os.), soubor z Portugalska (46 os.), soubor z Cookových ostrovů z Polynézie (23 os.) a soubor z Mexika (20 os.). Celkem se na festivalu představilo 14 folklorních kolektivů.
Mimoostravských účastníků a účastníků ze zahraničí bylo celkem 191. Celkem se festivalu účastnilo 305 osob. Pro srovnání v loňském roce byl celkový počet souborů 10, z toho 4 zahraniční a celkový počet účastníků byl 207 osob.
Mezinárodní folklorní festival Folklor bez hranic
Festival zahájil primátor města Ostravy v pondělí 14. srpna ve 14.00 hodin přijetím zástupců zúčastněných souborů v Nové radnici, kde byla rovněž instalována výstava fotografií z minulých festivalových ročníků z archivu známého ostravského fotografa Františka Řezníčka.
Mezinárodní folklorní festival Folklor bez hranic
Ostravané se potěšili téhož dne v 16. hodin na Jiráskově náměstí v centru města pozvánkou na festival - vystoupením zúčastněných souborů. Slavnostní festivalový koncert začal v 19.30 hodin v sále Janáčkovy konzervatoře, vystoupením zahraničních hostů festivalu.
Mezinárodní folklorní festival Folklor bez hranic
Druhý festivalový den, úterý 15. srpna v 10.00 hod. vystoupily soubory v Ústavu sociální péče v Ostravě - Muglinově.
Mezinárodní folklorní festival Folklor bez hranic
Festival pokračoval v 17.00 hodin festivalovým programem v Domě dětí a mládeže v Ostravě - Mar.Horách a ve 20.00 hodin Večerem u cimbálu v areálu Benátky v Ostravě - Nové Vsi.
Mezinárodní folklorní festival Folklor bez hranic
Mezinárodní folklorní festival Folklor bez hranic
Ve středu 16. srpna se folklorní kolektivy představily v obvodu Ostrava-Jih, v Domově důchodců na Syllabově ulici a v Domově důchodců na Petruškově ulici. Festivalový program pokračoval průvodem pěší zónou k pódiu u K-Tria, kde byl festivalový program zahájen v 17.00 hodin. Čtvrtý festivalový den patřil městskému obvodu Ostrava-Poruba a vystoupením v Lázních Klimkovice (20.00 hodin).
Mezinárodní folklorní festival Folklor bez hranic
Festivalový průvod došel ke krytému pódiu na Hlavní třídě a festivalový program začal opět v 17.00 hod. Ve 20.00 hodin se představily některé kolektivy na kolonádě v Lázních Klimkovice. Závěrečný pátý festivalový den patřil obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Festivalový průvod centrem Ostravy s programem na Jiráskově náměstí završil doprovodný festivalový program Jarmarku lidových řemesel. V 18.00 hodin začal závěrečný koncert v sále Janáčkovy konzervatoře. Pro účinkující soubory byl připraven i doprovodný program, jako vyjížďka na věž Nové radnice, návštěva Pivovaru Nošovice či Hornického muzea.
Již potřetí patřil k IX. ročníku festivalu Folklor bez hranic Jarmark lidových řemesel, pořádaný od středy 16.8. do pátku 18.8. na Jiráskově náměstí. Partnerem akce byl městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz a třídenní jarmark byl realizován díky technickému zajištění DK PRODUCTION pana Davida Klimši. Technické zajištění představovalo stavbu prodejních stánků lidových řemeslníků, pódia, sezení a realizace ozvučení včetně ostrahy náměstí a úklidu po akci a bylo základem k celodennímu programu. Vystoupení folklorních kolektivů, odpolední soutěž zpěváků lidových písní z publika a páteční přehlídkové vystoupení všech účastníků festivalu včetně průvodu městem.
Mezinárodní folklorní festival Folklor bez hranic
Doprovodnou festivalovou akcí byla rovněž výstava fotografií z minulých festivalových ročníků, známého ostravského fotografa Františka Řezníčka. Fotografie byly vystaveny ve foyeru Nové radnice ve dnech 1.- 31.8.2006. Výstava se setkala s příznivým ohlasem účastníků festivalu, festivalových diváků i náhodných kolemjdoucích.
Pořadatelé věří, že připravené programy oživily letní atmosféru města a městských sídlišť a zpříjemnily obyvatelům Ostravy letní dny.
Pořadatelé festivalu již zahájili přípravy na X. festivalový ročník, který se uskuteční od 13. do 17. srpna roku 2007.

Renáta Huserová, reditelka@divadloarena.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 20.09.2006 v 22:39 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA