HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Plavební sezona 2006 skončila

Schwarzenberský plavební kanál
TISKOVÁ ZPRÁVA - PLAVEBNÍ SEZONA SKONČILA
PLAVEBNÍ SEZONA 2006 SKONČILA V SOBOTU 23. září. Odpoledne bylo zahájeno v poledne v bývalé osadě Růžový Vrch (U Korandy, Rosenhuegel) folklorním setkáním. Z počátku to vypadalo, že moc diváků nebude, skupinka Rakušanů seděla na balvanech skulptury Rozvodí - Wasserscheide, která zde byla osazena v rámci projektu rakouského spolku SUNNSEITN Kulturní osa plavební kanál. Za nedlouho však bylo okolí křížení plavebního kanálu s hlavním evropským rozvodím plné, přijela velká skupina důchodců z Prachatic, ala také hodně cyklistů. Kdo začal sčítat diváky, dostal se jistě někam ke třem stovkám.
Na podiu se střídaly folklorní soubory Libín-S a Soumrak. Kapely souborů Libín-S a Soumrak nebyly však jedinými muzikanty na Růžovém Vrchu. Přijel i Rudolf Lughofer dudák z hornorakouského Kremsmuensteru. Dudy zněly u plavebního kanálu či u řeky Grosse Muehl již před dvěma sty lety. Tehdy však byly v Horním Rakousky zapomenutým nástrojem. Znovu znějí dudy i v Rakousku m.j i zásluhou právě Rudiho, který si je přivezl ze Strakonic spolu se spoustou melodií.
23.9.2006
O hodinu později, spíš o chvilku později, začal program rakouského spolku SUNNSEITN u hraničního potoka Ježová / Iglbach věnovaný dřevu, v rámci kterého byl pod vedením Wolfganga Georsdorfera, Rakušana žijícího u Berlína, dokončen obří xylofon. Již v pátek večer se s ním seznámili tři čeští perkusionsté, při jeho odhalení se nim přidal i jeden Rakušan. Na první pohled xylofon vypadá jako nepříliš urovnaná hromada dříví, ale podání čtyřech muzikantů se rozezněly nezapomenutelné improvizace. Lesem se rozezněly zvuky dřeva. Franz Miesbauer, Gustav Autengruber a Peter Eisschiell dlouhá léta pracovali v lesích okolo Aigenu. Téměř tisícovce diváků stojících na březích plavebního kanálu ukázali, jak se v minulosti pracovalo v lese. Nyní uvidíte v lese obrovské stroje, které strom pokácí, odvětví, rozřežou na výřezy, jiné stroje dříví svezou k lesní cestě. V době, kdy se začalo plavit dříví po kanále, byla výkřikem techniky ruční pila - břichatka. Tři dřevorubci, Franz, Gustav a Peter za odborného komentáře lesníka kláštera Schlaegl Traunmuellera a plavebního ředitele Hladíka začali kácet. Nejprve vysekali Franz s Gustavem zásek určující směr pádu stromu, potom přišla na řadu pila břichatka, Peter, když už se celý list pily ponořil do kmene, zatloukal postupně dřevěný klín a pak mohutný kmen padl k zemi přesně tam, kam Franz předtím určil. Všichni tři dřevorubci vzali do rukou odvětvovací sekery a padlý strom odvětvili, poté jej loupáky odkornili, opět břichatkou odřezávali špalky, které pak sekerou - kalačem za pomoci dřevěných klínů štípali. Ulf Kirschhofer ze Solnohradu postavil za zvuků xylofonu přes Ježovou / Iglbach provizorní dřevěnou lávku a předvedl na ní svoje akrobatické umění. U chaty Roberta Baldassariho na rakouském břehu zahráli Urfahrener Aufgeiger. Kolem druhou přišli muzikanti a tanečníci nejprve z folklorního souboru Libín-S, později i ze Soumraku, od Růžového Vrchu. "Libíňáci" zatancovali prakticky přímo na hranicích. Ještě než o druhé hodině přečetl plavební ředitel plavební rozkaz, předal Hladík Gustlovi Autengruberovi jmenovací dekret, kterým byl povýšen na vrchního plavce. Pak už se na svoji poposlední letošní pouť vydala polena z Rakouska do Čech. Když polena opustila rakouské území zazněl opět obří xylofon, který vystřídaly postupně Libín-S, Soumrak i Urfahrener Aufgeiger. Došel i čas na to, aby si čeští a rakouští muzikanti zahráli společně.
Když bylo vytaženo poslední poleno nedaleko sáhového kamene 112, prohlásil plavební ředitel Hynek Hladík plavební sezonu 2006 za skončenou. Nová sezona začne pravděpodobně v sobotu 19. května 2007 na Jeleních Vrších a o den později u Ježové.
23.9.2006
23.9.2006
23.9.2006
23.9.2006
23.9.2006
23.9.2006
23.9.2006
23.9.2006
23.9.2006
23.9.2006
23.9.2006
23.9.2006

Ing. Hynek Hladík
Česká 677
CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602 272 442
fax +420 388 317 609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com/ v češtině
www.schw-kan.com/de in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 24.09.2006 v 10:52 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA