HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vyhodnocení folklorních slavností a festivalů v Senátu Parlamentu ČR

Tisková zpráva
Ve čtvrtek 12.října 2006 se uskutečnilo v budově Senátu Parlamentu České republiky v Praze tradiční setkání ředitelů folklorních slavností a festivalů, starostů a primátorů festivalových měst a obcí a dalších hostů s představiteli Senátu Parlamentu České republiky. Setkání se uskutečnilo v rámci jednání Výboru pro vzdělávání, vědu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu ČR.
Smyslem setkání bylo zhodnocení letošní folklorní sezóny, která množstvím a zejména obsahem a kvalitou slavností, festivalů a akcí patří k nejúspěšnějším. Do poloviny října 2006 se uskutečnilo i 55 slavností a festivalů - mnohé z nich za účasti souborů ze zahraničí, pořádaných členy Folklorního sdružení České republiky. Zároveň byly schváleny dominanty pro přípravu folklorní sezóny v roce 2007, jejichž kalendář byl publikován již v průběhu letošního léta.
Na zahájení zpívá Jan Kukal z Prahy
Na zahájení zpívá Jan Kukal z Prahy
zpívá Jan Kukal z Prahy
V tomto roce se folklórem mohli setkat obyvatelé a návštěvníci ve stovkách měst a obcí ve všech regionech naší republiky. Vystoupilo v nich několik tisíc souborů, skupin, lidových muzik, hudeb a sólistů včetně 250 souborů a skupin ze zahraničí, mezi nimi i 80 kolektivů ze Slovenska. Nejvzdálenějšími hostujícími byly letos soubory z Cookových ostrovů, Indonésie, Kolumbie, Mexika a Venezuely. Český, moravský a slezský folklór v cizině reprezentovalo téměř 300 souborů, které se vydaly do 56 zemí.
Pokračujícím trendem je nárůst počtu účinkujících dětských a mládežnických souborů a skupin. K tradičním vrcholům sezóny patřil Národní krojový ples ve Žďáru nad Sázavou, celostátní soutěž dětských zpěváčků lidové písně, jíž se letos zúčastnilo zúčastnilo téměř 6000 chlapců a děvčat. Jejich vyvrcholením byl koncert vítězů české i slovenské soutěže v Praze pod patronací operního pěvce Petra Dvorského.
V Luhačovicích proběhl Mezinárodní festival dětských folklorních souborů střední Evropy. FoS organizuje ve spolupráci s regionálními folklorními sdruženími také regionální přehlídky folklorních souborů Prameny. Sdružení pořádá ve spolupráci se slovenskými partnery také dětské tvůrčí dílny pro účastníky ze zemí visegrádské čtyřky. Členské soubory sdružení vystoupily i v rámci Evropského setkání turistů Eurorando v Českých Budějovicích, podílely se na foklorním vystoupení v rámci XIV. Všesokolského sletu na Strahově. Několik desítek účastníků letos úspěšně zakončilo studium na 4 semestrální Škole lidových tradic, kterou společně pořádají FoS ČR, Národní ústav lidové kultury ve Strážnici a NIPOS - ARTAMA Praha.
Součástí jednání bylo také vyhlášení výsledků soutěže "folklorní vesnice roku". 1. místo v letošním ročníku soutěže získala Obec Liptál, na dalších místech pak skončily obce Kobylí a Lubná.
Starosta Liptálu Miroslav Vaculík přebírá ocenění vesnice roku 2006.
Starosta Liptálu Miroslav Vaculík přebírá ocenění vesnice roku 2006.
starosta Liptálu Miroslav Vaculík
Mezi významné hosty jednání v Senátu patřili senátorky a senátoři Parlamentu ČR Alena Gajdůšková, Václav Jehlička, Adolf Jílek, Jiří Liška a Petr Smutný, poslankyně Poslanecké sněmovny ČR Anna Čurdová, poslanec P ČR Petr Bratský, president Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal, předseda Folklorní unie na Slovensku Štefan Zima, ředitelka ORNK MK ČR Zuzana Malcová, ředitel odboru MŠMT ČR Jaroslav Tuček, ředitel odboru kulturních a krajanských vztahů MZV ČR Zdeněk Lyčka, generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, ředitel ČT studio Ostrava Ilja Racek, předseda Klubu českých turistů Jan Havelka a řada dalších.
12.10.2006
Folklorní sdružení České republiky je občanským sdružením dětí a mládeže, zaměřeným na uchovávání a rozvíjení lidových tradic a národních kulturních hodnot. Je nejpočetnější organizací zájemců o lidové umění v ČR. Sdružuje 415 členských souborů, působících v 17 autonomních regionálních sdruženích.

Zpracoval: Dušan Macháček

Kontakt:
Jiří Pokorný, tajemník FoS ČR
Tel. 234 621 256, E-mail: foscr@adam.cz, jpokorny@adam.cz
Fotografie z tiskové konference od DTA:
Zpěváček
senátor Jílek
tiskovka
DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 13.10.2006 v 23:25 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA