HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Přijel taneční výkvět Vysočiny

V sobotu 7. října 2006 se ve Velké Bíteši setkalo téměř sto dvacet tanečníků a tanečnic folklorních souborů z různých částí Vysočiny, kteří se podílejí na přípravě programu blížícího se Národního krojovaného plesu FOS ČR.
Článek paní Silvy Smutné pro místní měsíčník Zpravodaje města Velké Bíteše (listopad 2006).
V sobotu 7. října 2006 se ve Velké Bíteši setkalo téměř sto dvacet tanečníků a tanečnic folklorních souborů z různých částí Vysočiny, kteří se podílejí na přípravě programu blížícího se Národního krojovaného plesu FOS ČR. Tato celonárodní reprezentační společenská událost se bude konat již podesáté v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou. Pro rok 2007 je termín stanoven na sobotu 3. února. Hlavní program jubilejního desátého ročníku je zaměřen na prezentaci hostitelské oblasti - Horácka a Podhorácka. Ve slavnostním předtančení vystoupí deset folklorních souborů: Bajdyš (Třebíč), Drahan (Blansko), Kalamajka (Havlíčkův Brod), Kuřátka (Chrudim), Studánka (Žďár nad Sázavou), Podjavořičan (Telč), Pramínek (Jihlava), Vysočan (Hlinsko), Vysočan (Jihlava) a k účasti byl vyzván také náš národopisný soubor Bítešan. Autorem choreografie je Miloslav Brtník (vedoucí souboru Pramínek), hudební doprovod upravil Štěpán Charvát. Taneční přípravou na bál se soubory zabývaly již několik týdnů při svých pravidelných zkouškách. Choreografie vystoupení je však poměrně složitá a hromadné "secvičné" zkoušky jsou nezbytné. První proběhly ve Velké Bíteši (21. září a 7. října) pod lektorským vedením Miloslava Brtníka a za korepetice houslistky Dany Brtníkové a podruhé pomohl také Jiří Vlček ml. Příští jsou naplánované ve Žďáře nad Sázavou.
A jak že je slavnostní předtančení zaměřeno? Začíná vznešeným krokem horácké sousedské, trojice tanečníků, z každého souboru jedna, rozvíjí děj do sálu, postupně se přidávají další a další, prostor se zaplňuje, následuje mazipulka a hačaupolka, ve skladbě tanečních kroků jsou využity také prvky mazurek. Závěr vyústí ve skočnou polku s dynamickými obkročáky a zvedačkami.

Silva Smutná, muzeum.v.bites@seznam.cz

7. října 2006 ve Velké Bíteši
7. října 2006 ve Velké Bíteši
7. října 2006 ve Velké Bíteši
7. října 2006 ve Velké Bíteši
7. října 2006 ve Velké Bíteši

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 23.10.2006 v 20:51 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA