HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Úspěch Slavnosti chleba 2006

"Slavnosti chleba 2006" konané v areálu Národní kulturní památky Vodní mlýn ve Slupi
Krásné počasí, vynikající doprovodný program, zajímavé aktivity pekařské firmy PENAM a fotogenická Národní kulturní památka byly bezesporu příčinou "jistě" očekávaného úspěchu, v současné době již tradiční kulturní akce, Česko-slovenského a Rakouského folklórního setkání "Slavnosti chleba 2006" konané v areálu Národní kulturní památky Vodní mlýn ve Slupi pod patronátem hejtmana Jihomoravského kraje Stanislava Juránka. Tuto zásadní akci prohlubující kulturní příhraniční spolupráci v regionu organizovala, za finanční účasti Evropské unie, obec Slup ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně, agenturou Muza. Slavnosti chleba 2006 navštívilo podle oficielních podkladů 3000 návštěvníků. K těmto číslům můžeme přidat ještě cca 250 zájemců o areál československého opevnění Šatov, tj. těch, kteří využili speciální dopravní linku zajišťovanou autobusovými veterány ze sbírek Technického muzea v Brně.
O nezapomenutelný kulturní zážitek se postaralo 13 folklórních souborů včetně takového kalibru, jako je soubor Rozsutec ze Žiliny, nebo exotické soubory Sergečan z Jakutska, Romský tanečný soubor Merci, bulharský a řecký soubor. Tradičně příjemné bylo i vystoupení dalších souborů v rámci programových balíčků "Husličky z javora", "Kolo,kolo mlýnské", "Mlynáři, šafáři..." a potěšilo vystoupení Rakouského souboru z Retzu. Od rána, dlouho do noci se zpívalo a tančilo, veselí a radost nabíralo obrátky, protože Slavnosti chleba byly součástí i slupské hodové zábavy.
Slup
Brněnský valášek
Slup
Romský taneční soubor Merci
Slup
Sibiř
Kdo Slavnosti chleba navštívil vzpomíná nejen na jarmark historických řemesel, sjezd autoveteránů, klapající mlýn, výkony kovářského mistra nad výhní nebo na pochoutky z mobilní pekařské pece, které zajišťoval náš sponzor a příznivec z firmy HEPEK z Brna Zábrdovic. Možná že jste i vy ochutnali horkou chlebovou placku se sezamem, nebo anglický rohlík se sýrem a moravským uzeným. Možná, že jste navštivíli slupskou slavnostní mši v kostele Jména panny Marie. kterou sloužili současně tři duchovní z toho jeden z Rakouska.
Jsme přesvědčeni, že jsme přispěli k posílení sounaležitosti obyvatel tohoto příhraničního regionu a vzdali hold chlebu jako symbolu lidské práce, pohostinnosti. V neposlední řadě jsme připomněli vzácnou kulturně technickou památku se statutem Národní kulturní památky, jako historické dědictví našich předků.
V příštím ročníku navážeme na letošní zkušenosti, zkusíme prosadit a s památkáři vyřešit jeden z nápadů týkající se předvedení /i když jen v rustikální zkratce/, technologii výroby chleba počínaje nástupem ženců na kosení obilí, přes mlatce a hnětení chlebového těsta až po pečení v tradiční chlebové peci postavené v blízkosti areálu mlýna. Firma Znovín projevila zájem zapojit se do Slavnosti... exkurzemi do vinařského střediska v Jaroslavi. Mincmistři zase ražením suvenýrového "Slupského tolaru" navazujícího na pověsti o slupském pokladu.
Děkujeme našim příznivcům a sponzorům, firmám PENAM, HEPEK, Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů v České republice, CocaCola, Starobrno a mediálním partnerům Rádio Blaník, deník ROVNOST a Český rozhlas Brno.
Těšíme se všichni na setkání v dalším ročníku Slavnosti chleba /a vína?/ dne 8.září 2007 ve Slupi.

Za Technické muzeum v Brně
Ing.Jaromír Autrata
Purkynova 105, 612 00
Tel.: 541 421 411, Fax.: 541 214 418
E-Mail: info@technicalmuseum.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Slup

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 26.10.2006 v 23:02 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA