HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

RETAZOS - Hudba bez hranic....

Tisková informace
Nadace Symfonického orchestru Chamartín, Vracov a Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno uvádí RETAZOS - Hudba bez hranic... Benefiční koncert věnovaný Masarykově onkologické nadaci.
plakát
Nadace Symfonického orchestru Chamartín, Vracov
Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno
u v á d í

RETAZOS - Hudba bez hranic....
Benefiční koncert věnovaný Masarykově onkologické nadaci
konaný pod záštitou Milana Venclíka,1. náměstka hejtmana Jihomoravského kraje

čtvrtek 9. 11. 2006 v 19.30 hod - Městské divadlo Brno
pátek 10. 11. 2006 v 18.30 hod. - Bzenec, Kulturní dům

Účinkují:
Symfonický orchestr Chamartín s pěveckým sborem Talía (Španělsko)
Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ se svými sólisty a hosty
Společný koncert, v němž zazní v překvapivých a zajímavých spojeních hudba, která nezná geografické hranice. V podání symfonického orchestru Chamartín a pěveckého sboru Talía ze Španělska, Orchestru lidových nástrojů Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ z Brna s pěveckým dívčím sborem a taneční skupinou budou uvedeny skladby jak z oblasti vážné hudby (např. Panis angelicus od C. Francka), španělské melodie (Aires gitanos od P.Sarasate, pěvecká Mazurca de las Sombrillas v úpravě F.Moreno-Torroba a další), tak také instrumentální i taneční čísla vycházející z našich lidových tradic. Spojení symfonického orchestru a orchestru lidových nástrojů přinese divákům nevšední kulturní zážitek a ukáže na jednu z dalších možných cest jak vnímat různé hudební žánry.

Dirigenti:
Silvia Sanz Torre - šéfdirigentka Symfonického orchestru Chamartín
Lubomír Graffe - šéf Orchestru lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ
Eduard Tomaštík j.h.
plakát větší
plakát větší
Orchestr lidových nástrojů Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ
Je nedílnou součástí Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ, který sídlí v Brně a jehož zřizovatelem je Armáda České republiky - Velitelství sil podpory a výcviku.
Počátky činnosti souboru sahají do roku 1954. V Olomouci byl tehdy založen amatérský Vojenský soubor písní a tanců Jánošík, jenž roku 1957 přesídlil pod stejným názvem do Brna. K výrazným změnám došlo v roce 1993, kdy soubor změnil své jméno, z amatérského souboru se stal soubor poloprofesionální a v rámci hudební složky byl vytvořen Orchestr lidových nástrojů. Pod názvem Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ působí v naší republice v současné době jako jediné profesionální těleso svého druhu.
Orchestr lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ patří ke špičce ve svém oboru. Je tvořen mladými talentovanými umělci, kteří čerpají inspiraci z lidové tradice, z projevu nejlepších zpěváků a vynikajících primášů, ale jsou si vědomi i vztahu hudebních velikánů (např. Leoše Janáčka, Bély Bartóka, Jaroslava Juráška a dalších) k lidové tradici.

Orchestr připravuje samostatné hudební pořady koncertního typu, ve kterých často dochází k prolínání hudebních žánrů (folklor, vážná a etnická hudba) a v nichž často spoluúčinkují významné a populární osobnosti folkloru (např. Luboš Holý, Dušan Holý, Lubomír Málek, Bohumil Smejkal a mnoho dalších), ale také osobnosti a skupiny z jiných hudebních žánrů (např. Pavel Šporcl, Zora Jandová, český chlapecký sbor Boni pueri, skupina Natalika apod.).Kromě spolupráce s těmito osobnostmi je snahou souboru rovněž vyhledávat a široké veřejnosti představovat nové, doposud "neobjevené" talentované zpěváky a muzikanty.
Vedle hudebních koncertů vystupuje orchestr také jako doprovodné těleso taneční skupiny VUS ONDRÁŠ, a to jak v celosouborových folklorních programech nebo v ucelených divadelních představeních s folklorní tématikou (Příběhy tancem vyzpívané -1999, Čertovinky - 2004), kde dochází k zajímavému spojení hudebních, pěveckých, tanečních, ale i hereckých výkonů.
Symfonický orchestr Chamartín
Jeho posláním je přiblížit klasickou hudbu co nejširšímu okruhu posluchačů a podílet se na každoročním programu hudební sezóny Státní koncertní síně v Madridu. Své koncerty pro hudební sezónu doplňuje mnoha dalšími činnostmi, k nimž patří výukové koncerty pro školy, komorní koncerty a jiné kulturní události.
Během své desetileté existence uspořádal Symfonický orchestr Chamartín řadu významných koncertů v Madridu a dalších španělských městech. Evropskému publiku se orchestr představil na svých koncertech v pražském Rudolfinu, v Arcibiskupském paláci v Kroměříži, ve Štrasburku (Francie), v Griecheskirche (Rakousko), v Bruselu (Belgie) i v jiných evropských městech.
S orchestrem rovněž spolupracují znamenití sólisté a pěvecké sbory, např. José María Ortí Serrano, Tomás Cabrera, Ramón Puchades, José Ruiz, Katarína Moncloa, Španělský státní pěvecký sbor, sbor Španělského rozhlasu a televize, pěvecký sbor Talía a mnoho dalších. Orchestr účinkoval pod taktovkou tak významných dirigentů jako jsou Pascal Osa, Juan Manuel Alfonso, Ignacio Yepes, Reiner Steubing, Víctor Martín, Ivo Kraupner či Silvia Sanz Torre (současná šéfdirigentka).
Pěvecký sbor Talía
Pěvecký sbor Talía byl založen na počátku roku 1996, kdy byl tvořen 80 mladými hlasy. Veřejnosti se představil na svém prvním koncertu v březnu téhož roku v kostele sv. Jeronýma Královského v Madridu.
Od roku 2000 spolupracuje se Symfonickým orchestrem Chamartín v rámci koncertů hudební sezóny Státní koncertní síně v Madridu i jiných koncertních slavností a hudebních turné v zahraničí. Sbor vystupoval již v řadě koncertních síní ve Španělsku, České republice, Rakousku a Belgii. Nejvýznamnější koncerty uspořádal v pražském Rudolfinu v květnu 2001, v Arcibiskupském paláci v Kroměříži v srpnu 2002 a v bruselském Paláci výtvarného umění v září 2003, na nichž posluchačům přestavil španělskou hudbu.
Mediálními partnery koncertů jsou Český rozhlas Brno a Radio Proglas

Hana Maděrová, komunikace s veřejnosti VUS ONDRÁŠ
tel.: 973 443 974, 973 442 046, e-mail: maderova@vusondras.cz
http://vusondras.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 27.10.2006 v 17:39 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA