HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Gruniku je 25 let

Pro časopis Kacabajka, říjen 2006
Nedávno jsem slyšela jednu babičku, jak si povzdechla:"To nám ty děti stárnou!" Vzhledem k tomu, že já bych ji tipovala cca na 100 - 120 let, znělo to z jejích úst podivně, ale vlastně měla pravdu - děti nám stárnou, rostou, zrají a jenom my ve svých pocitech jakoby mládneme nebo alespoň zůstáváme. (Tedy většinou, někdy sice mám po ránu pocit, že mi je kolem 150, ale to si myslím, že tyhle pocity zažívá každý z nás, když musí ráno vstávat do mlhy, zimy a podzimního počasí!). Ale jinak, stačí když přijdu mezi lidi nebo ještě lépe mezi "své" lidi do souboru, mezi přátele a nechci věřit, že ta už má děti, ta se stala babičkou - vždyť je znám od malička!
A tak je to i s našimi folklorními dětmi, se soubory. Taky nám "stárnou" - i když tady je určitě lepší výraz - "zrají". Tak tedy "dozrál" ke svému čtvrtstoletí i soubor GRUNIK z Ostravice. Soubor, který se nám zapsal do srdcí i mysli svými úžasnými zpěvy, autentickým folklorem z Beskydských strání, soubor tak typický a charakteristický, že není možné si ho splést s žádným jiným.
I dnes, po 25 letech v něm vládne pevnou rukou zakladatelka paní Věra Šejvlová, dnes už bohužel jen pomyslně z nebeských výšin prostřednictvím svých pokračovatelů a následovníků, dcery paní Zuzany Švébišové, vnučky, Veroniky Švébišové a mnoha dalších. A Grunik žije naplno a zpívá a tancuje a to od maličkých až po ty odrostlejší, zralejší.
To vše jsme mohli vidět a slyšet v sobotu 9. září v úžasném areálu Sluníčko v Beskydech nedaleko Ostravice na výročním koncertu Gruniku. Je to opravdu tak, Grunik už oslavil svých 25. let! A dozráli! Jejich zpěvy, hry na různé píšťaly a fujary, tance, zvyky...! A děti a jejich "Cesta z puti"! A pak závěrečné "Kysuce"! To bylo "něco"! Byli výborní, byli přirození, prostě bylo to fajn! Doprovázela je muzika Vojtek z Ostravy, se kterou již léta spolupracují a bylo vidět, že jim to spolu "ladí"! A k tomu to nádherné počasí, západ slunce, který ozářil jeviště zezadu lépe, než sebelepší jevištní technika. Jen ta zima! (Diváci by měli ke vstupenkám fasovat horkou vařonkui!). Ale je fakt, že za to Grunici nemohli, to si prý neobjednali.
Tak GRUNICI, díky a hodně úspěchů do dalších let.

Helena Skálová

Zveřejněno 29.10.2006 v 20:14 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA