HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura
Turistické možnosti
Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

BROLN a dětské cimbálovky lákají na festival Ke kořenům

Tisková zpráva
Do Olomouce se na festival Ke kořenům sjedou dětské cimbálové, gajdošské i hudecké muziky z Moravy, Slezska a Slovenska. Půldenní folklorní maraton zakončí galaprogram, ve kterém vystoupí po dlouhé době také obnovený BROLN, Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů. Festival interpretů lidové hudby Ke kořenům se koná v sobotu 4. listopadu 2006 od 15 hodin v olomouckém Domě dětí a mládeže.
Pro letošní rok připravilo občanské sdružení Folklorum již 3. ročník festivalu Ke kořenům, který svou náplní jistě přiláká nejen olomoucké příznivce folkloru. Tentokrát půjde o setkání a přehlídku dětských lidových muzik, a to nejen z Moravy a Slezska, ale i ze sousedního Slovenska.
Ve druhé části festivalu - galaprogramu - se navíc v 19 hodin představí legendární těleso Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů. BROLN, který po několikaleté přestávce obnovil činnost profesionální lidové muziky, zahraje v novém seskupení a svým výkonem jistě přispěje ke skvělé atmosféře festivalu. Spolu s ním se i v této části představí krátkými vstupy všechny dětské muziky.
Olomouc
2006: Úspěšná mladá Záhorská muzika vystoupí spolu s BROLNem na 3. ročníku festivalu
(Ke kořenům, 3. ročník, Olomouc, 4. listopadu 2006)
V odpoledním programu, který má název Mladé noty, od 15 hodin vystoupí celkem 8 dětských muzik - ostravští Cvrčci (vítězové národní soutěže dětských cimbálových muzik), cimbálovka ze ZUŠ Zdeňka Buriana z Kopřivnice (s Gabrielou Jílkovou, která letos získala na stejné soutěži prvenství ve hře na cimbál), z jižní Moravy přijede Gajdošská muzika ze Staré Břeclavi a muzika souboru Kopaničárek ze Starého Hrozenkova. Obě muziky se snaží o stylovou prezentaci svého regionu, čímž se značně liší od "univerzálních" slováckých muzik.
"Trochu exoticky budou možná na diváky působit obě slovenské kapely. Hudecká Vajčovská muzička z Horného Vadičova, reprezentuje oblast Kysúc a styl jejich hraní je známý spíš v podání terchovských muzikantů. Stejně tak i gajdošská Goluska z Oravské Poľhory originálně interpretuje staré písně svého regionu. Goluska patří k nejmladším gajdošským muzikám na Slovensku a šestnáctiletý Peter Matis, který hraje na gajdy a heligonku, získal řadu ocenění na folklorních festivalech doma i v zahraničí," prozrazuje více o dramaturgii festivalu jednatel pořádajícího sdružení Folklorum Zbyněk Žůrek.
Hostitelský region Haná budou zastupovat poslední dvě mladá hudební seskupení. Záhorská muzika hraje a zpívá písničky z Lipenského Záhoří, přechodové části Hané směrem na Valašsko. Má za sebou několik úspěšných vystoupení na folklorních festivalech, ocenění si přivezla i z přehlídky dětských muzik na letošních Strážnických slavnostech. Služebně nejmladším účinkujícím festivalu pak bude muzika Strunky. Začala hrát zhruba před dvěma lety a ve svém repertoáru má převážně lidové písně z centrální oblasti Hané. Vstup na odpolední blok Mladé noty je zdarma.
Po loňském hostování ve Velkém Týnci se letošní festival Ke kořenům se koná opět v Olomouci - v Domě dětí a mládeže v sobotu 4. listopadu od 15 hodin.

Honza Žůrek
festival@folklorweb.cz
tel.: 736 671 583

Občanské sdružení Folklorum vzniklo na jaře roku 2002 v Olomouci. Cílem tohoto sdružení je aktivně podporovat rozvoj komunikace a všestranné informovanosti v oblasti lidové kultury na Moravě, a to zvláště v oblasti folklorních aktivit. Hlavním prostředkem k dosažení tohoto cíle je vytvoření snadno dostupného prostoru, v němž by se všichni zájemci o lidovou kulturu mohli setkávat, vyměňovat si informace, vzdělávat se. To vše na nekomerční bázi. Tímto prostorem jsou internetové stránky na adrese www.FolklorWeb.cz.
Nekomerční nezávislý projekt FolklorWeb.cz si klade za cíl umožnit nejširší vrstvě zájemců o folklór kvalitní a pokud možno úplný servis: informovat o tom, co se ve světě folklóru děje, usnadnit a ulehčit orientaci v dané problematice, přiblížit a charakterizovat jednotlivé folklorní regiony, ale především dostat se co možná nejrychleji k aktuálním zprávám z této oblasti kulturního dění. Snahou provozovatele - neziskové organizace o. s. Folklorum - je uspokojit všechny cílové skupiny projektu:
Široká veřejnost by měla na serveru snadno najít vymezení základních pojmů, seznámit se s oblastí folklóru a celé lidové kultury u nás, včetně tipů "kam za kvalitním folklórem" nebo programu rozhlasových a televizních stanic ve vztahu k folkloru.
Folklorní veřejnosti jsou určeny informace o akcích a dění ve folklóru - kalendárium, katalog folklorních souborů, muzik a interpretů, odborně zpracované kapitoly o jednotlivých folklorních regionech včetně obrazového materiálu, diskuzní fórum, emailový informační servis.
Minulé ročníky festivalu Ke kořenům
Jedním z hlavních bodů stanov občanského sdružení Folklorum je podpora lidové kultury a její šíření všemi možnými prostředky. Za tímto účelem vznikla v roce 2004 myšlenka uspořádat festival interpretů lidové hudby, který by byl svým obsahem nadregionální a přivedl by na jedno místo představitele lidové kultury z různých národopisných oblastí Moravy. Divák by tak měl možnost sledovat a srovnávat rozdílnosti a regionální odlišnosti v interpretaci jednotlivých účinkujících, reprezentujících ten který region.
Za finanční podpory Ministerstva kultury ČR se v roce 2004 se podařilo v Olomouci uspořádat 1. ročník festivalu "Ke kořenům", na kterém diváci mohli zhlédnout představitele zemitého folkloru coby inspiračního zdroje významných českých skladatelů vážné hudby. Premiérový ročník mezi jinými ozdobili také Vlasta Grycová nebo Dušan Holý, kteří svým vystoupením přispěli k nezapomenutelné atmosféře festivalu.
Olomouc
2004: Legendární Dušan Holý a cimbálová muzika Petra Mičky
(Ke kořenům, 1. ročník, Olomouc, 2004)
Rok nato se festival konal opět v olomouckém regionu, tentokrát v obci Velký Týnec, která svým vstřícným postojem umožnila pořadatelům připravit pro interprety lidových písní - mužské a ženské a sbory z různých koutů Moravy - opravdu důstojné prostředí a vynikající zázemí. Festival se stal pro obyvatele obce i širokého okolí vrcholným kulturním zážitkem. Kromě písní z oblasti Hané, kterou zastupoval Mužský a Ženský sbor sdružení Rovina a místní Smíšený pěvecký sbor Týnečáci, se publiku představili i zástupci Horňácka - Mužský pěvecký sbor z Velké nad Veličkou a ženský "Sboreček" z Lipova, který sebou přivezl i muziku Petra Galečky. Uherskohradišťské Dolňácko zastupoval Mužský sbor z Hluku a z pomezí Kyjovska a Hanáckého Slovácka se představili zpěváci ze Ždánic.
Olomouc
2005: Ozdobou 2. ročníku byl ve všech směrech ženský Sboreček z Lipova
(Ke kořenům, 2. ročník, Velký Týnec, 2005)

Honza Žůrek
realizační tým Ke kořenům
tel. 736 671 583 - festival@folklorweb.cz - ICQ: 230-931-910

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Olomouc
Zveřejněno 02.11.2006 v 23:01 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA